סיקור מקיף

מזג האוויר בחלל ופעילות השמש עמדו במוקד דיון בכנס האסטרונאוטיקה בפראג

מטרת המחקר של ה-IAA ו-UNSAA כפולה – העלאת המודעות לבעיות האפשריות עם עליית רמת הפעילות של השמש, ויצירת מסד נתונים אמין ומדויק, שיועמד לרשות קהילת משתמשי הלוויינים, ותעשיות החלל ברחבי העולם

מסוע הפלזמה של השמש. איור: Science@NASA.
מסוע הפלזמה של השמש. איור: [email protected]

השמש יוצאת מתקופת פעילות נמוכה, (Solar Min) ומתחילה במחזור של 11 שנים, לקראת פעילות שיא (Solar Max) הצפויה להתרחש לקראת 2013. הפעילות המוגברת של השמש מעוררת חשש בקהילת החלל בעולם בשל ההשפעות השליליות שלה על לוויינים, ובמיוחד לווייני תקשורת. פעילות מחקרית מגוונת מתקיימת בעולם מזה מספר שנים, ומושב מיוחד הוקצה לטיפול בנושא, במסגרת קונגרס האסטרונאוטיקה הבינלאומי, המתקיים בפראג השבוע.

בדיון הוצגה יוזמת מחקר של האקדמיה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה (IAA), המשתפת פעולה עם משרד האו”ם לענייני החלל החיצון (UNOOSA). קבוצת המחקר של האקדמיה החלה בפעולתה בשנת 2009, שהוכרזה כשנת השמש הבינלאומית. מטרת המחקר כפולה – העלאת המודעות לבעיות האפשריות עם עליית רמת הפעילות של השמש, ויצירת מסד נתונים אמין ומדויק, שיועמד לרשות קהילת משתמשי הלוויינים, ותעשיות החלל ברחבי העולם.

פעילות מחקר עניפה מתנהלת בסוכנות החלל האירופית, אשר פרסמה מחקר ראשון מסוגו בשנת 2006, העוסק בהשלכות מזג האוויר החללי ופעילות השמש על הכלכלה (הקשורה בדרכים רבות ביותר לתחום החלל), וכן כלולות בו המלצות למדיניות ניהול סיכונים עבור מקבלי ההחלטות באירופה.

מזג האוויר החללי (Space Weather) משפיע בצורות רבות על מגזר החלל – הוא מפריע לתקשורת בין הלוויינים לבין הקרקע, שטף חלקיקים מוגבר מהשמש יוצר גרר בחלל, העלול לקצר משמעותית את אורך החיים של לוויינים נמוכי מסלול, וגם המקטעים הקרקעיים של מערכות חלל מושפעים ממנו – שכן עיוותים בשדה המגנטי של כדור הארץ וביונוספרה מפריעים לתקשורת עם לוויינים – כולל בקרה ופיקוד עליהם.

אחד החוקרים הדגיש כי מירב הנזק יכול להיגרם לא רק  בשיא הפעילות השמשית, אלא מעט מאוחר יותר, בשנים 2014-15. כך עולה מניתוח פעילות השמש בשיא הקודם בשנת 2000, ופעילות מאוחרת גרמה נזקים ללוויינים דווקא בשנת 2003. לאחרונה דווח כי משרד ההגנה הבריטי מזהיר מפני סכנת פגיעה בתשתיות קריטיות רבות, שאינן קשורות רק לתחום הלווייני

3 תגובות

  1. רצוי להשיג ולהציג כתבה המציגה דוגמאות והסברים על העלול להתחולל. כמו למשל הערכות של מומחים לגבי התנהגות הציוד האלקוטרוני החדש אשר לא היה קיים במחזור השמש הקודם. הנושא מרתק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן