סיקור מקיף

ריגול בחלל

רובוטים חלליים למשימות של תיקון לוויינים, העברת מטענים ו. . . משחקי מרגלים

DART - מתביית על לווינים ללא התערבות אנושית
DART - מתביית על לווינים ללא התערבות אנושית

היום, כשלוויינים מתפרקים בחלל, לא נותר לנו אלא לנופף להם לשלום. אך באופק כבר נראה דור חדש של רכבי חלל שיהיו מסוגלים לאבחן בעיות בלוויינים ולתקנן. נאס"א וחיל האוויר האמריקאי ישגרו בקרוב בנפרד כלי רכב ניסויים שתוכננו לרדוף אחר עצמים בחלל ולצלמם תוך כדי הקפתם. כל זאת בשליטה ובפיקוד עצמאיים. בשנה הבאה תתקדם הסוכנות למחקרים ביטחוניים מתקדמים של הפנטגון צעד אחד נוסף עם שיגורו של רכב שיאתר לוויין ויעגון לצדו.

רובוטים עצמאיים בעלות נמוכה שיוכלו לגרור מטען אל הירח, למשל, או לבצע תיקונים אגב תנועה במסלול היקפי, חיוניים לעתידו של חקר החלל. אולם מומחים אחדים מזהירים ממניעים לא כשרים: התקרבות לכלי רכב אחר תאפשר גם לרגל אחריו ואולי אף להשמידו. משימות אלה מספקות את היכולת לערוך שינויים בלוויינים אחרים, לפקח עליהם ולתדלקם. ברור לכול כי הן מספקות גם את היכולת לתקוף לוויינים עוינים.

הרובוט של נאס"א, הידוע בראשי התיבות DART – מפגן טכנולוגיית הרנדוו האוטונומית הראשון – שוגר בחודש אפריל. לדברי מנהל המשימה ג'ים סנודי, נעזר DART במקלטי GPS לצורך מעקב אחר המטרה שלו, לוויין תקשורת שסיים זה כבר את תפקידו. לכשיצטמצם המרחק ביניהם, יזהה חיישן מתקדם מונחה וידיאו את הלוויין ויסייע למערכת ההנחיה הממוחשבת להצית את מנועי התמרון המתאימים, על מנת לקרב את הרובוט עד חמישה מטרים מיעדו. לא ניתן לעשות ב-DART שימוש התקפי מכיוון שהוא זקוק למטרה משתפת פעולה: לוויין התקשורת צויד לפני שיגורו במחזירי אור שיקלו על זיהויו.

מערכת הלוויין הניסויית של חיל האוויר האמריקני ((XSS-11, שמתוכננת אף היא לזמן הקרוב, תנסה להשיג מטרה שאפתנית אף יותר. המערכת תשהה בחלל במשך שנה ותבצע ניסויי ניווט סביב מספר מטרות, לרבות טילים נטושים. כדי להתביית, תיעזר XSS-11 במערכת סריקת לייזר. למרות שחיל האוויר מדגיש כי השימוש בטכנולוגיה זו הוא למטרות שלום בלבד, נולד פרויקט XSS מתוך תוכנית ההגנה הטילית של רייגן – "מלחמת הכוכבים".

בתוך כך עולים גם שחקנים אזרחיים על המגרש. Surrey Space Centre הבריטית בנתה את SNAP-1, שמשקלו 6.5 ק"ג כתרגיל במזעור. SNAP-1 ששוגר בשנת 2000, הצליח להתגנב עד למרחק של תשעה מטרים מן הלוויין 'צינגואה' ולצלמו. Surrey שוקדת בימים אלה על פיתוחו של צלם נלהב קטן אף יותר המכונה 'פאלם-סאט' (לוויין כף-יד).

בדומה לחיל האוויר, מתעקשת גם Surrey שהרכב החללי שלה נועד למטרות שלום בלבד, על אף ששיתוף הפעולה שלה עם ממשלת סין במשימה של שנת 2000 גרם להרמת כמה גבות. גורמים רשמיים בצבא האמריקאי העלו בעקבות זאת חששות שמא מפתחת סין בחשאי "לוויינים טפיליים" כנשק חלל. לסין מן הסתם יש תהיות דומות לגבי ארצות הברית.

בעוד אמנת החלל החיצון משנת 1967 אוסרת שימוש בנשק להשמדה המונית באמצעות רכבי חלל או לוויינים, אין כל מערכת חוקים בינלאומית שתסדיר את השימוש ברובוטים בחלל. נראה שהגיע הזמן לקבוע כמה כללים. גם דברים פשוטים, כמו מתן פרסום פומבי לכל ניסוי שייערך בחלל, יהיו בעלי משמעות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן