סיקור מקיף

ביקורת ספר: ‘האטום החברתי’ מדוע מנצח הקוף את הכלכלנים?

מארק ביוקנן, פיסיקאי ועורך-לשעבר בירחונים Nature ו-New Scientist, מציג בספרו ‘האטום החברתי’ (הוצאת עם עובד, תרגום של ורד איל-סלדינגר) גישה מתחרה לתפיסות המקובלות של הכלכלה ומדעי החברה

עטיפת הספר האטום החברתי. הוצאת עם עובד
עטיפת הספר האטום החברתי. הוצאת עם עובד

‘הקוף’ הוא הגימיק הקבוע של מוספי כלכלה רבים. מציבים מספר כלכלנים מומחים מבתי השקעות מובילים, מעניקים להם סכום כסף דימיוני ונותנים להם להתחרות זה מול זה בהשגת תשואות. מתחרה נוסף הוא ‘הקוף’: משקיע שפועל באופן אקראי לחלוטין.
אבל הקוף, על כל טיפשותו, מתברג כמעט תמיד במקומות מכובדים בתחרויות הללו. לעיתים הוא אפילו מנצח. מדוע?

מארק ביוקנן, פיסיקאי ועורך-לשעבר בירחונים Nature ו-New Scientist, מציג בספרו ‘האטום החברתי’ (הוצאת עם עובד, תרגום של ורד איל-סלדינגר) גישה מתחרה לתפיסות המקובלות של הכלכלה ומדעי החברה.

הכלכלנים הקלאסיים מניחים בתחזיותיהם שבני האדם הם יצורים הגיוניים ואנוכיים: משקיע יקנה תמיד במחיר הזול ביותר, ימכור במחיר היקר ביותר ויפעל מתוך אינטרס צר (במילים אחרות, תאוות בצע). חוקרי החברה, לעומת זאת, מניחים שבני האדם הם דווקא יצורים לא הגיוניים: כל כך בלתי צפויים, עד שכל ניסיון להסביר תופעות חברתיות רחבות היקף נידון לכישלון.

‘האטום החברתי’ הוא חלק ממגמה הולכת וגוברת של שינוי תפיסה זו. ביוקאנן טוען שגם הכלכלנים וגם חוקרי החברה של הדורות הקודמים מפספסים בגדול: בני האדם אינם רציונלים ואנוכיים מחד, וגם אינם בלתי צפויים מאידך. אם נניח שבני אדם מתנהגים על פי סט של כללים פשוטים, ניתן להבין תופעות שפעם האמנו שהן אקראיות ובלתי מובנות לחלוטין. הנחת יסוד חדשה זו יכולה להסביר גם מדוע הקוף מנצח את המומחים פעם אחר פעם.

נשמע משונה? הנה דוגמא. בכל שנה מתקיימת בירושלים תפילת ‘ברכת הכהנים’. סמטאות העיר העתיקה גדושות בקהל שבא והולך אל הכותל, ובמיוחד בשערי החומות. ההמון הצועד מתפלג ל’זרמים’ ברורים: זרם של אנשים נכנסים וזרם של יוצאים. החלוקה ברורה כל כך עד שנדמה כאילו מישהו הציב גדרות וכיוון את הקהל בהתאם- אבל לאמיתו של דבר הזרמים נוצרים באופן ספונטני לחלוטין.

אם מניחים שכל אדם הולך באופן אקראי, אי אפשר להבין את תופעת היווצרות הזרמים בקהל- אך אם יוצאים מנקודת הנחה שכל אדם שואף למינימום של התחכחות עם שכניו, התשובה קופצת לעין מיד. בזרם של אנשים הנעים לאותו כיוון, החיכוך הוא מינימלי. כל ההולכים בדרך מוצאים את עצמם נמשכים באופן טבעי לזרם קיים, מכיוון שכל דרך אחרת רק תגביר את הקושי שבצעידה. מכאן שאפילו זרם אנשים קלוש ואקראי יתגבר ויתחזק באופן טבעי, בזכות כלל התנהגותי אחד פשוט.

ב’האטום החברתי’ מארק ביוקאנן סוקר שורה ארוכה של דוגמאות ומקרים מתחום הכלכלה והסוציולוגיה שהמדע הקלאסי ניצב מולם חסר אונים, כמו חוסר היכולת לנבא את התנהגותו של שוק המניות, ומציע להם הסברים אלטרנטיביים המבוססים על חוקים פשוטים כמו ‘חוק החיכוך’. אם מניחים, למשל, שבני אדם מקבלים החלטות כלכליות על סמך שילוב של תחושות בטן לא-רציונליות ולימוד לקחי העבר- ניתן ליצור סימולציות ממוחשבות שמדגימות כיצד כל ניסיון של מומחה לכלכלה לצפות את שוק המניות, נידון להשיג את אותן התוצאות בממוצע שמשיג גם הקוף.

בדיחה ידועה על פיזיקאים מספרת על פיזיקאי שנתבקש לנבא איזה סוס יזכה במירוץ עתידי. אחרי חודשים של עבודה, הפיזיקאי מודיע למעסיקו בשמחה שהצליח לפתור את הבעיה- אהל עבור סוס כדורי. הפשטה זו היא גם הגישה שנוקט מארק ביוקאנן, כפי שמרמז שמו של הספר. הוא מקלף מעל בעיות מסובכות שכבות של פרטים לא-רלוונטים ומבלבלים, וחושף תחתיהם מנגנונים פשוטים בהתנהגות האנושית, מנגנונים שעוצבו באמצעות האבולוציה עוד כשהיינו ציידים-מלקטים. המנגנונים הללו, למרות פשטותם, מעצבים את ההתנהגות האנושית החברתית. ‘האטום החברתי’ מצטרף לשורה של ספרים (כמו, למשל, ‘לא רציונלי ולא במקרה’ של דן אריאלי ועשרות ספרים על תורת המשחקים) המנסים לשנות את תפישות העולם הקלאסיות שלנו בענייני כלכלה וחברה באמצעות סטייה מהנחות יסוד שמרניות וישנות.

‘האטום החברתי’ הוא ספר מעולה, אחד הטובים שקראתי בשנים האחרונות. הוא כתוב נפלא, ההסברים בגובה העיניים והכי חשוב- הוא מעורר מחשבה. סביר להניח שתמצאו את עצמכם מהרהרים ברעיונות שהועלו בו ימים וחודשים אחרי שתניחו אותו מידיכם.
אם יש לי טענות לסופר ולהוצאת הספרים, הן דווקא הפוכות. הניסיון להפוך את הספר ל’פיזיקלי’ יותר באמצעות השוואת בני האדם לאטומים, מולקולות וכו’ אינו תורם יותר מדי לביסוס הטענות החזקות ממלא שמעלה הסופר- אבל סביר להניח שירתיעו את הקוראים שאינם חובבי מדע ‘קשה’, ולא בצדק. זאת ועוד, ‘האטום החברתי’ הוא ספר קצר יחסית- כשישים אלף מילה או פחות, להערכתי. במציאות שבה אנשים מושפעים בהחלטות הקניה שלהם גם מצורתו החיצונית של הספר, כדאי היה לדעתי לבחור בכריכה עבה יותר ולהוסיף לספר איורים. נכון, זה סוג של רמאות…אבל כשהספר כל כך טוב, חבל שהקוראים ידלגו עליו לטובת ספר פחות טוב שנראה כאילו הוא נותן תמורה טובה יותר לכל שקל.

השורה התחתונה: ‘האטום החברתי’ הוא ספר שתרצו לתת לחברים שלכם לקרוא אותו אחרי שתסיימו אותו, אבל יהיה לכם קשה לשכנע אותם לקבל אותו…ספר מומלץ בכל פה, מהמשובחים שתראו על המדפים השנה.

[רן לוי הוא סופר מדע ושדר פודקאסטים. ספרו ‘פרפטום מובילה- על מכונות נצח, שרלטנים, פיסיקאים ומה שביניהם’ יצא לאור בשנת 2007]

5 תגובות

 1. בהחלט ספר מעולה.

  בנושא הקוף:
  רוב הכסף בשוק מנוהל על ידי קופות הפנסיה וקרנות נאמנות אשר מנוהלות על ידי מנהלי השקעות.
  הקוף בסך הכל משיג תשואה ממוצעת לשוק.
  סביר במקרה זה שהחציון קרוב לממוצע ואולי קטן ממנו.
  לכן רוב המשקיעים (או רוב הכסף) משיג תשואה נמוכה מתשואת הקוף.
  לדעתי יש מחקר שטוען ש- 80% ממנהלי הקרנות בארצות הברית לא משיגים תשואה עודפת.
  בהתחשב בעלויות נוספות כמו דמי ניהול ועמלות, כנראה שהקוף עדיף.

 2. כאשר קוף קונה מדד הוא קונה קבוצת מניות שניבחרה עפ קריטריונים מניות שלא עומדות בקריטריונים יוצאות מהמדד.
  לפיכך קוף שמשקיע במדדים לא משקיע ללא שכל.
  יש קופים שהחישוב של התיק (סימולציה) נעשה בדיעבד ז”א מניות שנימחקו מהמסחר בדיעבד או עברו לפינק-שיטס אינם נכללים באפשרויות הבחירה וכך יש הטיה חיובית של התוצאות.
  ולבסוף אני לא מכיר אישית אף מחקר רציני שמוכיח שקוף עדיף על מנהל השקעות טוב המחקרים רק מראים שקוף אחד אינו עדיף על קוף אחר

 3. אני בהחלט מסכים איתך, ספר נהדר, מתגלגל למרות שההתחלה קצת יותר מדי עסקית לטעמי ( אני מבין שעולם העסקים זאת הבמה הטובה ביותר לבדיקת התנהגות ודפוסים של אנשים)
  …. משהו לא קשור- שמתי לב שבכל הספרי דעת (פילוסופיה, סוציולוגיה וכו’) שיצאו בזמן האחרון,
  אין כבר מחשבות מקוריות אלא רק ציטוטים מאנשי העבר ודוגמאות ואיסופיי מידע.
  זה רק אני מרגיש ככה או שזה ככה ?

 4. הרעיון הופיע בספר ישן של של אסימוב!
  סדרת ספרים מדהימה, מתחילה בכך שהמתימטיקאי (המוקצה) הארי סלדון מפתח (בגדול) תאוריות לחיזוי תהליכים חברתיים ארוכי טווח על פי מודלים כלכליים… סדרת ספרים מדהימה עם התפתחויות נורא מעניינות. מומלץ !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן