סיקור מקיף

בבן-גוריון מפתחים "אנטנה חכמה" לתקשורת "דור רביעי" ובפס רחב (WiMAX)

האנטנות הן מסתגלות, כלומר יכולות להתאים את כיווני אלומותיהן כדי לשפר את איכות הקליטה, תוך שימוש בתכונת הקיטוב החשמלי של הגלים האלקטרומגנטיים

לוגו אוניברסיטת בן גוריון
לוגו אוניברסיטת בן גוריון

"אנטנות חכמות" המפותחות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בשיתוף עם חברת ההזנק Santenna, עשויות לייעל את קצב העברת המידע, לשפר את הכיסוי המרחבי ולהקטין את כמות ההפרעות בשידור וקליטה. האנטנות החדשניות יהיו גם קטנות יותר, ואיכות השידור הגבוהה תאפשר הקטנה של כמות האנטנות המשדרות בסביבה עירונית – תוצאה שיש לה השפעה חיובית על הסביבה ובריאות הציבור.

הטכנולוגיה החדשה נקראת MIMO – SPDMA (Multiple Input – Multiple Output Space Polarization Division Multiple Access) . החוקרים, פרופ' ראובן שביט וד"ר ג'וזף טבריקיאן מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים ורחמים דיין מחברת Santenna, בשיתוף עם חברת המיסחור של האוניברסיטה, ב"ג נגב טכנולוגיות בע"מ, פיתחו מערך של אנטנות MIMO מסתגלות (אנטנות היכולות להתאים את כיווני אלומותיהן כדי לשפר את איכות הקליטה), תוך שימוש בתכונת הקיטוב החשמלי של הגלים האלקטרומגנטיים. השימוש בגלים בעלי זוויות קיטוב שונות מאפשר לאנטנה לנצל טוב יותר את התדרים המוקצים לה ולהגדיל במידה משמעותית את קיבולת הערוץ.

הדבר מאפשר לאנטנה החכמה לשדר ולקלוט יותר נתונים במהירות גבוהה יותר, להגדיל את שטח הכיסוי של כל אנטנה (וכך להקטין את הצורך באנטנות רבות) ובעיקר לשפר את איכות הקליטה. על ידי ניתוח תכונות הגל, המערכת מזהה הפרעות אלקטרומגנטיות ומוחקת אותן כדי לקבל אות נקי מ"רעשים". פיתוח המערכת כלל כתיבת אלגוריתמים מתוחכמים, המסוגלים לנתח את האותות ולהפעיל את האנטנה החכמה בהתאם למידע המתקבל.

לטכנולוגיה החדשה צפוי שימוש רב בשני תחומים מרכזיים של התעשייה: בתחום ה-WiMAX (תקשורת נתונים אלחוטית בפס רחב) ובדור הרביעי של התקשורת הסלולרית. בשלב זה נבנה אב-טיפוס של המערכת, ובוצעו בדיקות מקיפות בעזרת סימולציות ממוחשבות. בהמשך תיבנה מערכת הדגמה שתכלול תחנת בסיס נייחת ומספר תחנות ניידות שידגימו את יתרונות הטכנולוגיה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אנונימי:
    בצדק אינך מזדהה.
    לא מדובר כאן בפרוייקט של התאמת טכנולוגיה ישנה ל WIMAX אלא בפרוייקט שמפתח אנטנה חדשה – כזו שלא הייתה לפני חמש שנים וגם לא לפני שנה ושעבורו WIMAX הוא רק אחת מאפשרויות (שבחרו לבנות אב-טיפוס עבורה כי אפילו אתה כבר יודע עליה)

  2. רק עכשיו הם נזכרו לבנות אב-טיפוס ל-WiMAX? מדברים על WiMAX כבר 5 שנים אם לא יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן