סיקור מקיף

מערכת מיזוג אוויר המבוססת על מיקום אדם

את המערכת פיתחו שני סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון-בנגב זכו בפרס התאגדות מהנדסי החשמל בישראל. מדובר במערכת אוטונומית ומודולרית המפעילה עצמה כאשר אדם נכנס לחדר ומתכווננת על פי מיקומו. המערכת פועלת ללא צורך בשימוש בשלט או סוללות

מערכת מיזוג אוויר המבוססת על מיקום אדם בחדר. איור: אוניברסיטת בן גוריון
מערכת מיזוג אוויר המבוססת על מיקום אדם בחדר. איור: אוניברסיטת בן גוריון

שני סטודנטים מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב,  עידן אדמון ויערה בן-אור, בהנחייתו של פרופ' ראול רבינוביץ, שפיתחו "מערכות מיזוג אוויר מבוססת בקרת טמפרטורה ומיקום אדם" כחלק מפרויקט מסיים של התואר, זכו בפרס בתחרות בכנס המרכזי של התאגדות מהנדסי החשמל בישראל, שנערך לאחרונה באילת.

סטודנטים מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פיתחו מערכת המתממשקת למזגן הביתי ומבוססת בקרת טמפרטורה ומיקום אדם בזמן אמת. המערכת האוטונומית והמודולרית שפותחה נועדה לשפר את איכות החיים ובו בזמן לחסוך באנרגיה המתבזבזת בהפעלה רגילה של המזגן הביתי.

המערכת דוחקת הצידה את הטכנולוגיה הישנה של שלטים וסוללות ופועלת עם גלאים בזמן אמת ובכך מאפשרת לאדם בחדר להמשיך בעיסוקיו למרות החום או הקור הכבדים וזאת בשל יכולת המערכת לפעול באופן אוטונומי כאשר נכנס אדם לחדר, לכבות כשיוצא, ולבצע מעקב בזמן אמת לכל משך זמן השהייה בחדר.

המערכת עושה שימוש בגלאי אינפרא רד ומצלמת עומק בזמן אמת, מאפשרת בניית מערכת מבוססת נתוני מיקום, היודעת למפות את חלל החדר לתחומי עבודה. כך ניתן לקבל שליטה מבוקרת, חכמה וחסכונית המתמקדת פרטנית בכל אדם בחלל החדר, באופן מודולרי, כתלות במיקומו בזמן אמת ובאקלים החדר. שימוש בסנסור אינפרא-רד, מאפשר אף זיהוי ואיתור מספר גופים שונים בחלל החדר בחושך מוחלט.

בנוסף, המערכת דוגמת בכל רגע נתון את טמפרטורת החדר ובעת הצורך שולטת באקלים החדר באופן מידי.

המוצר שפותח הינו אב-טיפוס הצפוי למצוא שימוש נרחב בתעשייה, בשל עלותו הזולה, יכולתו לנתב את נצילות המזגן ובכך לחסוך באנרגיה מתבזבזת והתאמתו למודל הבית החכם.
כנס התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה בישראל מאגד את כל תחומי האנרגיה וההתחדשות בתחומי החשמל בארץ.
התחרות התמקדה על פרויקט מצטיין בכל תחום החשמל והאנרגיה המתחדשת ובמהלכה נדרשו המתחרים להגיש ספר פרויקט תוכן למשקיעים ולהעביר פרזנטציה שיווקית באנגלית.
" אנחנו מזמינים אתכם להתרשם ולהתקדם למזגן אנושי עם יחס אישי ולהינות מחופש מוחלט ללא שלט", אומרים שני המפתחים הגאים.

 

6 תגובות

  1. מסכים עם nachum37. תארו לעצמכם מה קורה כשמישהו נכנס לחדר קטן, כמו שירותים, ממד, חדר עבודה קטן. מה קורה כשיש תינוק בחדר? שינויי הטמפרטורה שנעשים ע"י מזגן איטיים משמעותית ביחס לתנודתיות של האדם שנמצא בחדר. מה גם שלא אחד ירצה טמפרטורה שונה (גברים רוצים לרב קר יותר, נשים פחות קר, ילדים לא תמיד שמים לב לרמת הקור ותינוקות רגישים ביותר אליו. אז כאשר חמישה אנשים במשקל שונה, בגלאים שונים ועם צרכים שונים נעים באותו חדר, המערכת לא תוכל לעמוד בדרישות הייחוד שלה ובסופו של תהליך אותם בני בית יחזרו לבריר המחדל של טמפרטורה לכל חדר.

  2. פתרון גרוע.
    אף אדם לא אוהב זרם אוויר ישיר, עדיף פיזור עדין לטמפרטורה אחידה.

    בנוסף, יצטרכו לתכנת את המערכת למעבר עדין בין פתחים כאשר אדם נע בחדר, ובמקרה שאדם נע מהר זה יהיה בלתי יעיל מכיוון שבכל פעם המזגן יצטרך לעבוד מחדש כדי לקרר את האיזור. זה יעיל רק לסלון גדול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן