סיקור מקיף

שיתוף פעולה ישראלי בין מדיגוס וטאואר-ג'אז הניב את מצלמת האנדוסקופיה הזעירה בעולם

המצלמה מהווה הדור השני של מצלמת הוידיאו החד-פעמית בשוק האנדוסקופיה. קוטרה: 0.99 מ"מ

הדור השני של המצלמות האנדוסקופיות של מדיגוס. צילום יח"צ
הדור השני של המצלמות האנדוסקופיות של מדיגוס. צילום יח"צ

חברת "מדיגוס" מכריזה על מצלמה חדשה, הזעירה ביותר בעולם בשוק האנדוסוקפיה. המצלמה מהווה הדור השני של מצלמת הוידיאו החד-פעמית בתחומים רפואיים. המצלמה מכילה חיישן תמונה המבוסס על טכנולוגיית ה-CIS המתקדמת של טאואר-ג'אז. חיישן התמונה הינו בעל ביצועים גבוהים ועלות נמוכה, המשלב רגישות מעולה, רזולוציה גבוהה ודינמיות ולכן מתאימה לשימוש בפרוצדורות רפואיות מגוונות בגוף האדם.

המצלמה מיועדת להיות מורכבת על כלים אנדוסקופים חד-פעמיים זעירים במיוחד, המשמשים לביצוע פרוצדורות אבחנתיות וכירורגיות באיברי גוף אליהם לא ניתן להחדיר אנדוסקופים גדולים יותר. היישומים בהם דרושים כלים זעירים אלה הנם, בין היתר, בתחומי הקרדיולוגיה, הברונכוסקופיה, האורתופדיה, הגסטרואנטרולוגיה, הגינקולוגיה, רפואת אף-אוזן-גרון, והכירורגיה הרובוטית. השימוש בכלים חד-פעמיים מייתר את הצורך בהליכי סטריליזציה הכרוכים בעלות ניכרת, זמן, מיומנות, וחשיפה לזיהומים.

במצלמת הדור השני מיושמות טכנולוגיות מתקדמות ובראשן שיטת אריזה מסוג "through silicon via" (TSV) בה החיבור החשמלי מותקן באופן אנכי דרך הגלאי. שיטה זו מאפשרת מזעור מימדי המצלמה וכן הוזלת תהליך הייצור בכמויות גדולות. קוטר מצלמת הדור השני הינו 0.99 מ"מ בלבד, והינו הקטן ביותר בעולם. רזולוציית התמונה ממשיכה להיות גבוהה, באמצעות גלאי בעל כ-45,000 פיקסלים.

מצלמת הדור השני כוללת גלאי ייעודי המבוסס על טכנולוגיית CMOS בגודל 0.66x 0.66 מ"מ, אשר פותח בשיתוף פעולה בין מדיגוס לבין טאואר-ג'אז בתמיכת פרויקט "מגנט" של משרד המדען הראשי במשרד התמ"ת, ומיוצר על ידי טאואר-ג'אז.

על פי פרסומים מקצועיים, שוק המצלמות הזעירות מתאפיין במעבר מטכנולוגיית סיבים אופטיים מיושנת לטכנולוגיית וידאו מתקדמת. שוק המצלמות הזעירות העולמי עבור אנדוסקופים מתכלים צפוי לעמוד על 4 מיליון יחידות בשנת 2011 ולהגיע ל-7 מיליון יחידות בשנת 2015, כאשר בהתאם לטווח מחירי המצלמות הידוע כיום, ההיקף הכספי של אותו שוק בשנת 2011 צפוי לעמוד על למעלה מ-500 מליון דולר ארה"ב.

מדיגוס צפויה להתחיל ולספק דוגמאות של מצלמת הדור השני לחברות בתחום הקרדיולוגיה ביפן ובארה"ב כבר בשבועות הקרובים.

מצלמת הדור השני מבוססת על טכנולוגיות מתקדמות שפותחו ב"מדיגוס" ובראשן שיטת אריזה מסוג "through silicon via" (TSV) בה החיבור החשמלי מותקן באופן אנכי דרך הגלאי. שיטה זו מאפשרת מזעור מימדי המצלמה וכן הוזלת תהליך ייצורה בכמויות גדולות. קוטר מצלמת הדור השני הינו 0.99 מ"מ בלבד והינה הראשונה בעולם אשר קוטרה קטן מ- 1 מ"מ. רזולוציית התמונה הינה גבוהה, באמצעות גלאי בעל כ-45,000 פיקסלים, ופורמט השידור ביציאת מעבד הוידיאו הינו מסוג HDMI.

המצלמה כוללת גלאי ייעודי המבוסס על טכנולוגיית CMOS בגודל 0.66x 0.66 מ"מ, אשר פותח בשיתוף פעולה בין החברה לבין טאואר סמיקונדוקטור בע"מ ומיוצר על ידי טאואר סמיקונדוקטור בע"מ. פיתוח המצלמה ויוצרו נעשה בחלקו במסגרת פעילותן של שתי החברות במאגד מגנ"ט "ביו-פוטוניקה רפואית".

החומרים מהם עשויה המצלמה מתאימים לשימוש בפרוצדורות רפואיות בגוף האדם, ומיועדת להיות מורכבת על כלים אנדוסקופים חד-פעמיים זעירים במיוחד, המשמשים לביצוע פרוצדורות אבחנתיות וכירורגיות באיברי גוף אליהם לא ניתן להחדיר אנדוסקופים גדולים יותר.

היישומים בהם דרושים כלים זעירים אלה הנם, בין היתר, בתחומי הקרדיולוגיה, הברונכוסקופיה, האורתופדיה, הגסטרואנטרולוגיה, הגינקולוגיה,רפואת אף-אוזן-גרון והכירורגיה הרובוטית. השימוש בכלים חד-פעמיים מייתר את הצורך בהליכי סטריליזציה הכרוכים בעלות ניכרת, זמן, מיומנות, וחשיפה לזיהומים.

בכוונת החברה לספק דוגמאות של מצלמת הדור השני כבר בשבועות הקרובים לחברות בתחום הקרדיולוגיה ביפן ובארה"ב. כמו כן, בכוונתה לשלב באופן מיידי את מצלמת הדור השני בכלים אנדוסקופיים אשר היא מפתחת ומייצרת, וכן לפעול למכירת המצלמות ליצרנים אחרים במסגרת הסכמי אספקה. המצלמות הזעירות המוצעות על ידי החברה נתמכות על ידי מערכות לעיבוד וידיאו דיגיטלי המיוצרות גם הן על ידי החברה.

ד"ר אלעזר זוננשיין,מנכ"ל "מדיגוס" מסר בהקשר זה : "אנו נרגשים להכריז על המצלמה המתכלה הדור השני,בעלת תכונות מתקדמות המאפשרות התפתחות וקדמה בתחום האנדוסקופיה הרפואית. בעקבות שיתוף הפעולה שלנו עם 'טאואר סמיקונדוקטור' ,הצלחנו לייצר את המצלמה הזעירה ביותר בעולם. המצלמה מאפשרת לקיים פרוצדורות רפואיות שהיו בגדר בלתי אפשריות לפני כן. בנוסף,הטכנולוגיה פורצת הדרך שלנו מספקת עבור קהילת הרפואה ומטופליה איכות ואבחנות רפואיות משתלמות".

ד"ר אבי שטארום,סגן נשיא " טאואר סמיקונדוקטור": " אנו גאים לעבוד יחד עם 'מדיגוס' ולייצר יחד כלי כה חשוב לשוק הרפואי. על ידי השימוש בטכנולוגית החיישן המתקדמת שלנו בשילוב עם הניסיון של 'מדיגוס' בוויזואליזציה של מכשירים רפואיים, ייצרנו לא רק את המצלמה הזעירה ביותר בעולם אלא גם את המצלמה המתכלה בעלת הביצועים הגבוהים ביותר".

יצוין כי על פי פרסומים מקצועיים, שוק המצלמות הזעירות מתאפיין במעבר בין טכנולוגיית סיבים אופטיים מיושנת לטכנולוגיית וידאו מתקדמת. ההיקף הכספי של שוק המצלמות הזעירות עבור אנדוסקופים מתכלים צפוי לעמוד על למעלה מ-500 מליון דולר בארה"ב.

מדיגוס הוקמה בשנת 2000, ממוקמת בעומר ובלוד ובראשה עומד מנכ"ל החברה, ד"ר אלעזר זוננשיין ויו"ר החברה הוא יאיר רבינוביץ. החברה מתמחה בפיתוח מכשור רפואי לפרוצדורות אנדוסקופיות.
הפלטפורמה הטכנולוגית של החברה כוללת פיתוח של סוגים שונים של מצלמות ,CCD ו-CMOS אשר מפותחות על ידי מדיגוס, מהדקי רקמות, מערכות אולטרא סאונד, היגוי ועוד. אחת העסקאות הגדולות של החברה הינה בסך של 6.5 מיליון דולר עם חברת VOYAGE MEDICAL האמריקאית.

כיום, החברה פועלת עם שווקים בינלאומיים באירופה, ארה"ב ויפן. בימים אלו נערכת החברה להגשת בקשות לשיווק המערכות בארה"ב במסלול הרגולטורי המקוצר, 510k .

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן