סיקור מקיף

על מחקרי אסטרואידים, ותרומתם לקראת המסע המאויש למאדים

ריצ’רד בינזל, פרופסור למדעים פלנטריים ב – MIT, מציע לאתר אסטרואיד בעל קוטר של מעל 10 מטרים, ולשלוח אליו משימת מחקר מאוישת.

אסטרונאוט מרחף ליד אסטרואיד קטן. אילוסטרציה: shutterstock
אסטרונאוט מרחף ליד אסטרואיד קטן. אילוסטרציה: shutterstock

על רקע הביקורת הגוברת על התכנית ללכוד אסטרואיד קטן יחסית ולהביאו למסלול סביב הירח (נימוקי המבקרים: יקר מדי, לא מקדם את חקר מערכת השמש ולא את היכולות הנדרשות למסע מאויש למאדים), ריצ’רד בינזל, פרופסור למדעים פלנטריים ב – MIT, מציע רעיון חלופי: לערוך סקר באמצעות תצפיות על אסטרואידים החולפים במסלולים יחסית קרובים לכדור הארץ, לבחור מתוכם אחד שקוטרו למעלה מ – 10 מטרים (מאות כאלה בשנה מתקרבים למרחק דומה לזה של הירח לכדור הארץ) כיעד, ולשלוח אליו משימת מחקר מאוישת.

מסע שכזה להערכתו יארך מספר שבועות, ולא ידרוש כמות גדולה של דלק (עקב כוח המשיכה הנמוך מאוד של האסטרואיד). מאותה סיבה, לדבריו גם לא יהיה צורך לתכנן רכב נחיתה מורכב, אלא האסטרונאוטים יוכלו להתקרב לאסטרואיד בחללית ולנוע אליו בהליכת חלל. משימה כזו תהיה פחות יקרה מגרירת אסטרואיד למסלול הירח, ותוכל לחקור את הרכבו של אחד כזה; בנוסף, זו תהיה טיסה ארוכה יחסית (מעבר למסלול הירח) שתהיה צעד חשוב בפיתוח יכולת המסע למאדים. עוד יתרון לתכנית הסקר: פיתוח האמצעים הנדרשים לו יסייע בזיהוי אסטרואידים העלולים לסכן את כדור הארץ בשלב מוקדם יחסית.

המאמר של פרופ’ בינזל במגזין נייצ’ר:

 

עוד בנושא באתר הידען:

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן