סיקור מקיף

שנז'ו 7 – סין מתכוננת לטיסת חלל מאויישת שלישית ולהליכת חלל ראשונה

סוכנויות ידיעות סיניות מדווחות על גורמים רשמיים המאשרים כי טיסת החלל המאויישת השלישי של סין תתרחש בספטמבר-אוקטובר 2008 והיא תכלול גם הליכת חלל

הליכת חלל המהלך משימת STS6. צילום: נאסא
הליכת חלל המהלך משימת STS6. צילום: נאסא
סין מודיעה כי הטיסה המאויישת השלישית שלה תצא לפועל במהלך סוף ספטמבר או תחילת אוקטובר 2008. זיינג יולין (Zhang Yulin), מנהל מרכז שיגור הלווינים ג'יוקואן (Jiuquan), אמר כי הצוותים ממשיכים להתכונן למשימה והוא מאמין שהמשימה תתבצע בהצלחה ללא כל תקלה.

סין מתכננת לשגר את החללית שנז’ו-7 לחלל כשעל סיפונה 3 טייקונאוטים (אסטרונאוטים סינים). המשימה תכלול הליכת חלל – קפיצת דרך משמעותית בתוכנית החלל הסינית – ואתגר לא פשוט בפני עצמו.

מה תכלול המשימה

מאחר והשלטון לא מרבים לפרסם מידע, פעמים רבות הסתמכות על מקורות זרים משלימה את התמונה. הפרסומים היותר אמינים מדברים על בחינת חליפת חלל חדשה המאפשרת 7 שעות עבודה בתנאי חלל. בדומה לחליפות הראשוניות של האמריקאים והרוסים, החליפה הסינית תחובר לחללית בצינור שמטרתו לספק חמצן ותקשורת. מקורות נוספים מדברים על ביצוע עבודות תחזוקה בחלל לבחינת יכולות פיזיות בתנאי כוח כבידה אפסיים. אומנם מדובר במחקרים בסיסיים, אך עריכתם מעידה על כוונות בתחום החלל.

הסינים אישרו כי במשימה הקרובה החללית תצוייד בלווין תחזוקה שיצא מהחללית ויבחן אותה מבחוץ – כנראה מדובר במערכת שפותחה בעקבות אסון קולומביה ותשמש אותם בכל טיסות החלל העתידיות שלה. הצגת לווין תחזוקה זעיר לבחינת כלי טייס במסלול מעיד על חשיבה יצירתית מצד המהנדסים הסינים. במידה והאפקטיביות של המערכת תוכח, יפתח שוק חדש של ניתור לווינים במסלול.

היסטוריית משימות שנז’ו

באפריל 1992 החליטו הסינים לחדש את תוכנית החלל הרדומה ולהכין את התשתית לשיגור אסטרונאוט סיני לחלל. המהנדסים קיבלו הנחיות לבניית כלי טיס לצורך ביצוע המשימה, ומאז- 1994 הם קיבלו הדרכה צמודה מהרוסים וגישה מלאה לכל התוכניות המקוריות של סויוז.

הטיסות הלא מאויישות ברכב החלל הסיני כללו 3 טיסות לא מאויישות לבחינת המערכות השונות. בשנת 1999 שוגרה טיסת ניסוי ברכב החלל שנז'ו-1 אשר בחנה מערכות ניווט והשליטה. בשנת 2001 שוגר שנז'ו-2 שבחנה מערכות קיום חיים כשעל סיפונה כלב, ארנב, קוף, עכברים ובקטריות שונות. בשנת 2002 שוגרו שנז'ו-3 ושנז'ו-4 שהכילו בובה אנושית בגודל מלא.

הטיסות המאויישות החלו בשנת 2003 עם שיגור החללית שנז'ו-5. הלקחים שנלמדו מהרוסים והניסיון שנצבר מארבעת הטיסות הקודמות איפשר לשגר למסלול את הטייקונאוט הסיני הראשון יאנג ליוואי ששהה בחלל 21 שעות והקיף את כדור הארץ 14 פעמים. הטיסה ההיסטורית הכניסה את המדינה למועדון היוקרתי של מדינות בעלות יכול שיגור בני אדם לחלל – יחד עם רוסיה וארצות-הברית.

שנתיים מאוחר יותר, בשנת 2005, הם שיגרו את שנז'ו-6 כשעל סיפונה 2 טייקונאוטים ששההו בחלל במשך ארבע ימים וביצעו תמרונים מתקדמים.

המשימות העתידיות של תוכנית שנז'ה

המשימה הבאה, שנז'ו-7, אמורה לסגור את מעגל משימות הבסיס עם הליכת חלל סינית ראשונה. החללית שעל סיפונה שלושה אסטרונאוטים תיכנס למסלול סביב כדור הארץ, בשלב מאוחר יותר יצא אחד האסטרונאוטים לחלל לבוש בחליפת חלל חדשה ויבצע עבודות תחזוקה.

בכל הקשור למשימות שאחרי שנז'ו-7 קיימת אי-ודאות רבה. אומנם קיימת מפת דרכים, אך לאור השינויים הרבים בתחום החלל בשנים האחרונות ישנה סבירות גבוהה כי יחולו שינויים רבים במאפייני המשימות. בשנות ה-90, ולאורך כל שנות בניית תחנת החלל הבינלאומית, דובר על בניית תחנת חלל. בשנות ה-2000, אם הקריאות החוזרות והנשנות לחזור לירח, היו כוונות להנחית אדם סיני על הירח. בשנים האחרונות, הרצון האמריקאי לטוס למאדים הצליח לגרום לבכירים סינים לזרוק מספר מילים גם בכיוון הזה.

הסינים הם עם צנוע שלא מפזר הצהרות בומבסטיות כמו האמריקאים. סביר להניח שלא נדע דבר בוודאות עד שהמשימה לא תתחיל להתגלגל במסדרונות השלטון או עד שהצוותים בשטח יקבלו הנחיות ספציפיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן