סיקור מקיף

מהפכה באבחון מחלות זיהומיות

המערכת, המפותחת באוניברסיטת בן גוריון מאפשרת לחזות את התפתחות המחלה ולהעריך את תגובת החולה לטיפול

אוניברסיטת בן גוריון
אוניברסיטת בן גוריון

מערכת דיאגנוסטית חדשנית שצפויה לחולל מהפיכה באבחון מחלות זיהומיות ולהציל חייהם של מיליוני בני אדם, נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים באוניברסיטת בן-גוריון. המערכת מאפשרת לחזות את התפתחות המחלה ולהעריך את תגובת החולה לטיפול.

המערכת, הקרויה פאגולום, והערכות שמפותחות על בסיסה, יוכלו לספק מידע כולל מהיר ואמין במצבים קליניים מורכבים בהם חשוף החולה לזיהומים שונים וזאת באמצעות בדיקת דם בודדת, במקום מספר בדיקות שונות הנעשות כיום.

מערכת הפאגולום מבוססת-על מדידת רמת הפעילות המטבולית של תאי מערכת החיסון (פגוציטים) כתגובה לזיהומים שונים (נגיפים, חיידקים, ופטריות). מצבי השפעול (אנרגיית הפעלה מינימאלית הדרושה להתרחשות תגובה כימית מסוימת) השונים, מתורגמים בעזרת מודלים מתמטיים לפרמטרים ייחודים המושווים לבסיסי נתונים בתוך תוכנת הפאגולום ומאפשרים את אבחון המחלה, חומרתה ויכולתו של החולה להגיב לטיפול הניתן לו.

ערכה ראשונה צפויה להיכנס לשוק ב-2009

צוות המפתחים של הפאגולום כולל את ד"ר מוני מגריסו ואת פרופ' רוברט מרקס מאוניברסיטת בן-גוריון, את ד"ר אבי ריינהרט חוקר בעל ניסיון של שנים רבות בפיתוח ערכות דיאגנוסטיות. פרויקט הפאגולום עשה בשנתיים האחרונות כברת דרך ארוכה, ונמצא בשלב של הקמת חברה וחיפוש משקיעים, באמצעות חברת ב.ג. נגב טכנולוגיות, חברת המסחור של אוניברסיטת בן-גוריון.ערכת הפאגולום הראשונה אשר תפותח על ידי החברה מיועדת לזיהוי מחלת הספסיס (Sepsis) וצפויה להיכנס לשוק בשנת 2009 לאחר ניסויים קליניים בארץ ובחו"ל.

מחלת הספסיס הינה אחת מהמחלות הקשות והנפוצות ביותר ומספר מקרי הספסיס ל-2010 מוערך בכ-1-מיליון בארה"ב בלבד וליותר מ-2 מיליון בעולם כולו. עלויות שירותי בריאות הנוגעים לספסיס מוערכות ב-16 מיליארד דולר לשנה; 18 מיליון מקרים נבדקים ברחבי העולם ואחוזי התמותה עומדים על 40%-80%.

על-מנת להציל חיים, על הגילוי להתבצע מוקדם ככל האפשר ולהיות מדויק. בדיקה בודדת של הפאגולום תאפשר גילוי מוקדם של המחלה ותאפשר כן טיפול מהיר ויעיל. היישום לאבחון ספסיס הוא רק ההתחלה. בהמשך יפותחו ערכות פאגולום גם לזיהומים נוספים.

2 תגובות

 1. בדיוק השתתפתי בסימנר מחלקתי של סטטיסטיקה, שבו אישה נחמדה הציגה מודל מתמטי שהיא פיתחה לטיפול בסרטן שלפוחית השתן.
  ומסתבר שיש מרחק גדול בין ההבנה המתמטית שעומדת לרשותינו, למול יישומה בשיטחי הרפואה.
  לסיכום: מהלך, כמו זה שמתואר, הוא מבורך עד מאד.

  טל.

 2. אני מקוה שהשלב הבא יהיה בדיקת דם שתראה גם מחלות אחרות כגון סרטן וכדומה כך שבני האדם לא יצטרכו לעשות בדיקות מסובכות ומכוונות.
  כל הכבוד לבאר שבע!
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן