סיקור מקיף

פיתוח של רופא מביה”ח כרמל יזהה ויציל פגים ותינוקות עם בעיות נשימתיות

השיטה החדשה מתבססת על שימוש בחיישנים חיצוניים זעירים המוצמדים לשני צידי בית החזה ורום הבטן של התינוק או הפג הקטן, וכך מתאפשר ניטור ובדיקת שינויים במידת כניסת האוויר לריאות או חוסר סימטריה בין שתי הריאות כתוצאה מהתפתחות הפרעה באוורור

דר' דני ויסמן (משמאל), דר' כרמית לוי (במרכז) והמהנדסת אנה פיינגרש (מימין) במחלקת פגים במרכז רפואי כרמל. ליד מיטת התינוק המונשם נמצאת מערכת הניטור החדשה. צילום אלי דדון, בית החולים כרמל'
דר' דני ויסמן (משמאל), דר' כרמית לוי (במרכז) והמהנדסת אנה פיינגרש (מימין) במחלקת פגים במרכז רפואי כרמל. ליד מיטת התינוק המונשם נמצאת מערכת הניטור החדשה. צילום אלי דדון, בית החולים כרמל'

בכנס השנתי הארצי של איגוד רופאי הפגים (נאונטולוגים) זכתה העבודה שהוצגה ע”י ד”ר דני וייסמן מבית החולים כרמל במקום הראשון כעבודה מצטיינת, הפרויקט “פנאומוניטור” אותו הציגה העבודה עומד לצאת לשוק בקרוב ע”י החברה המייצרת. מדובר בהתקן לבדיקה וניטור רציף של אוורור ריאתי בפגים ובחולים מונשמים שנועד להציל חיים.

השיטה החדשה מתבססת על שימוש בחיישנים חיצוניים זעירים המוצמדים לשני צידי בית החזה ורום הבטן של התינוק או הפג הקטן, וכך מתאפשר ניטור ובדיקת שינויים במידת כניסת האוויר לריאות או חוסר סימטריה בין שתי הריאות כתוצאה מהתפתחות הפרעה באוורור. החיישנים מוצמדים לגוף מבחוץ ללא כל התערבות פולשנית.

המערכת מתריעה על שינויים במידת האוורור של כל אחת מהריאות ומזהה התפתחות של בעיות בהנשמה בשלבים מוקדמים, עוד לפני התפתחות סימני מצוקה וסכנת חיים בשל הפרעה בחמצון הדם. בנוסף המערכת מאפשרת זיהוי של מיקום ההפרעה. מטרת המערכת היא לזרז את האיבחון והטיפול בבעיה נשימתית עוד בטרם התפתחו סימני מצוקה ונזקים בלתי הפיכים למונשם, ובכך להעלות את סיכויי ההחלמה ומניעת סיבוכים אצל החולה .

מדובר בעבודת מחקר משותפת בין מחלקת ילודים ופגים במרכז הרפואי כרמל והפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון שהחלה לפני כשנתיים והובילה לפיתוח ההתקן החדש לבדיקה וניטור נשימתי רציף ולא פולשני, המגביר בצורה מהותית את המידע על יעילות ההנשמה, במיוחד אצל תינוקות ופגים.

הפרויקט הוא יוזמה של שלושה חוקרים, דר' דני ויסמן ממחלקת ילודים וטיפול נמרץ פגים ב”מרכז רפואי כרמל” והפקולטה לרפואה של הטכניון, פרופ' אמיר לנדסברג ודר' כרמית לוי מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית של הטכניון.

בשלב הראשון התחיל הפרויקט כנושא לעבודת גמר של סטודנטים לתואר ראשון בפקולטה להנדסה ביו-רפואית וזכה בפרס הראשון בתחרות הפרויקטים בפקולטה. לאחר מכן המשיך הפיתוח באמצעות חברת הזנק.

החברה, “פנאומדיקר”, החלה את פעילותה לפני כשנה בחממה הטכנולוגית “יוזמות העמק” שבמגדל העמק ובדצמבר 2007 החלו הניסויים הקליניים במרכז הרפואי “כרמל” בחיפה.

נכון להיום הציוד הקיים כיום ביחידות לטיפול נמרץ בבתי החולים בארץ אינו מבצע ניטור כזה ולעיתים חולף זמן יקר, מרגע היווצרות בעיה באוורור הראות ועד שניתן לאתר אותה בעזרת האמצעים הקיימים.

המערכות המהוות כיום חלק ממכונות ההנשמה הקיימות, או מערכות הבודקות את רמת החמצון בדם, קצב לב ולחץ דם, אינן מנטרות בצורה ישירה את יעילות הנשימה ולא מדווחות מיידית על היווצרות בעיה, כפי שעושה המערכת ה”פנאומוניטור” החדשה.

לאחר שהסתיימו בהצלחה ניסויים בחיות מעבדה ופותח מכשיר ראשוני, ולאחר שהתקבלו האישורים הדרושים מבית החולים ומשרד הבריאות, נמצא הניסוי הקליני הראשון בשלבי סיום במסגרת הפגיה במרכז רפואי כרמל, המנוהלת ע”י ד”ר אבי רוטשילד. התוצאות מעודדות ביותר ומבטיחות את סיום פיתוח המכשיר הממוזער במסגרת השנה הקרובה.

עבודת המחקר הוצגה על ידי ד”ר דני ויסמן מבית החולים כרמל בחודש האחרון גם בכנס בינלאומי של אירגון Sociedad Iberoamericana de Neonatologia (SIBEN), בעיר “מר-דל-פלטה” שבארגנטינה ועוררה שם תגובות נלהבות של עמיתים למקצוע ממדינות שונות. הארגון מאגד את הנאונטולוגים ממדינות אמריקה וספרד ויצר רשת משותפת לשיתוף פעולה בינלאומי לקידום הטיפול בילודים ופגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן