סיקור מקיף

'רפואת המניעה', 'רפואת התחזוקה' ו'הגיל השני'

מחבר הספר "מחזור החיים השני", יעקב בן שאול, מספר כי החיים יתארכו עד כך שהגיל השני – בין הבגרות לבין הזקנה יתארך מאוד, על כל ההשלכות שיש לחיים פעילים ארוכים. בנוסף, הספר מתבסס על מאמרים עתידניים שפורסמו בין היתר באתר הידען

עבור מבקרי אתר 'הידען' איני מוצא טעם להכביר מילים אודות האפשרות שבעתיד קיים סיכוי שנהיה שותפים ל'מגה חיים', כלומר חיים ארוכים מאד במונחי הזמן המוכרים לנו. למעשה את איסוף החומרים לספרי 'מחזור החיים השני' התחלתי ממש כאן כקורא.

אבל, אפילו אם נניח לרגע לעתידנים כריי קורצווייל ולאפשרות של חיבור מוח-ומחשב או לאוברי דה גריי, האפשרות להתערבות גנטיות ו'מהירות הבריחה האקטוארית', ו'נסתפק' רק באקטואריה בסיסית, נוכל לומר שתוחלת החיים לזכר בישראל תהיה בשנת 2100 בממוצע 107 שנה. דהיינו, שלילידי שנת 1993, שימלאו להם השנה 15 אביבים, צפויים בממוצע עוד 92 שנה של חיים ופעילים. ממש כפי שילידי שנת 1923, ששרדו מוות לא טבעי והם היום בני 85 שנה, הם היו פעילים ולא סיעודיים בשנת 2000, כאשר חצו את גיל המוות הממוצע בישראל שעמד אז על 77 שנה.

כתוצאה מהעובדות הבסיסיות שהבאתי אני מסיק שני עניינים מרכזיים: הראשון שמתפתחת ומתגבשת קבוצת גילאים חדשה, ממש כמו זו של הילדים או הזקנים מה'גיל השלישי' שמעל – אנשי ה'גיל השני'. קבוצה שתהייה לא רק מבודלת אלא תהיה מספרית הגדולה ביותר. למעשה, אני צופה שאנשי 'הגיל השני' יהיו עד אמצע המאה הנוכחית מחצית מאוכלוסיית העולם המערבי.

בנוסף, שההבנה שאנו לקראת חיים ארוכים מאד תשנה אקסיומות לאורם פעלנו עד כה. לדוגמא בייחסנו לקריירה, שלא תתבסס עוד על תפישת הזמן המוגבל או יחסינו למשפחה ולנשואים, מאותו מועד שבו נניח שמדובר בהתקשרות של למעלה מ – 80 שנה.

אחד מהתחומים הרבים שישתנו ושיתאימו עצמם לחיים הארוכים יהיה מבנה עולם הרפואה שבו החלוקה המקובלת כיום, לרפואת ילדים, רפואת משפחה וגריאטריה, תיחשב מיושנת. אני צופה שרפואת העתיד תתפתח כבר בשני העשורים הקרובים, כך שאת 'הגיל השני' ילווה בתחילתו 'רופא המניעה' ובגילאים המטופלים כיום על ידי הרופא הגריאטרי, לקראת גיל שלש הספרות, נמצא את 'רופא התחזוקה'.

נכון, בעצם ענף של 'רפואת מניעה' (Preventive Medicine) אין חדש, והוא כבר מנוצל במטרה למנוע מחלות – אך אינו מגובש תחת קורת גגו של רופא יחיד. אני מניח שבקרוב גילאי 'אמצע החיים' של היום, כלומר לקראת שנות החמישים לחייהם, יפנו לרופא מומחה כזה כשהם בריאים. רופא כזה יוכל להפנות את הפונה הבריא לרופא ספורט עם דגש על תזונה, לרפואה אלטרנטיבית או אפילו למומחה בתחום בריאות הנפש. מטרתו העיקרית של רופא המניעה הינה ברורה: לדחות את הופעתן של מחלות ושיפור איכות החיים עד להופעתן.

לעומת זאת 'רפואת התחזוקה' הינה ענף שעדין בחיתוליו. מדובר ברופאים שיתמודדו עם התופעה של 'מחזור חיים נוסף' טרם מועד הזקנה שהיה מקובל עד כה, קרוב לגיל הפרישה המסורתי לגמלאות. 'רפואת התחזוקה' מטרתה להאריך חיים גם לאחר שהזקנה כבר נתנה אותותיה, כלומר בגופינו כבר אותם ליקויים הדורשים פתרון. היא תעשה זאת עם טכניקות מתקדמות של השתלת איברים, עם השיפורים הטכנולוגיים המדווחים כאן מעת לעת ועם אותם טיפולים בהם משתעשעים העתידנים או שנחשבים בינתיים כשאיפה מחקרית, כמו גיבוי מוחנו במחשב או 'האדם הביוני'.

יעקב בן שאול הוא כותב הספר 'מחזור החיים השני – החינוך החדש למחזורי חיים וקריירה' אתר המחבר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן