אחרי כמעט שנה בחלל, סקוט קלי בדרך חזרה הביתה: "הייתי יכול להמשיך עוד 100 שנה"

לאחר 340 ימים בחלל צפוי האסטרואנוט האמריקני לחזור השבוע לכדור הארץ יחד עם הקוסמונאוט מיכאיל קוריננקו. לפני חזרתו הוא אמר: "אני בהחלט מצפה כבר לחזור לכדור הארץ. אני כאן כבר כל כך הרבה זמן שלפעמים זה פשוט מרגיש כאילו כל החיים הייתי בתחנת החלל"

סקוט קלי. מתוך חשבון הטוויטר שלו.
סקוט קלי. מתוך חשבון הטוויטר שלו.

הספירה לאחור לקראת החזרה לכדור הארץ החלה. בעוד כמה ימים (על-פי התכנון הנוכחי ביום רביעי בבוקר), אסטרונאוט נאס"א סקוט קלי ישלים את המשימה בת השנה שלו (טוב – כמעט שנה) על תחנת החלל הבינלאומית ויחזור לקרקע בתור האסטרונאוט האמריקני ששהה הכי הרבה זמן בחלל. יחד עמו שהה בשנה האחרונה הקוסמונאוט מיכאיל קוריננקו מסוכנות החלל הפדרלית הרוסית, והשניים ישובו לכדור הארץ יחדיו.

340 ימים בחלל יכולים להשפיע על ראייתו של אדם או על העצמות שלו, אבל קלי מספר שפיזית הוא מרגיש טוב מאוד. "הייתי יכול להמשיך עוד 100 ימים או עוד 100 שנה", אמר בימים האחרונים במהלך תדרוך אחרון עם עיתונאים לפני חזרתו הביתה בשבוע הקרוב. אבל השהות הממושכת גם היה בודדה למדי. "החלק הקשה ביותר הוא להיות מבודד מהאנשים על הקרקע שחשובים לך", סיפר.

ברשת CNN דווח כי האסטרונאוט הוותיק ראה כמה מראות מרהיבים במיוחד של כדור הארץ במסגרת המשימה שלו, בהם האורות הצפוניים ומבט על ההוריקן פטרישיה ממעוף תחנת החלל.

"אני מרגיש כמו חוקר סביבה כאן מלמעלה", סיפר. "אני רואה חלקים בכדור הארץ שפשוט מכוסים בזיהום כל הזמן. אני רואה מזג אוויר בלתי צפוי, סערות עצומות. זו השפעתו של האדם, אלו לא תופעות טבעיות. בראיון נוסף שערך בעבר עם CNN אמר קלי כי האטמוספרה של כדור הארץ "נראית שברירית למדי" ממבט מתוך תחנת החלל הבינלאומית.

סקוט קלי מצלם את כדור הארץ מתא התצפית קופולה בתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א
סקוט קלי מצלם את כדור הארץ מתא התצפית קופולה בתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א

עם נחיתתו בכדור הארץ, קלי יוטס לסדרת מבחנים פיזיים ומדעיים. לאחר מכן הוא רוצה לקפוץ היישר אל תוך בריכת מים, כך סיפר. קלי לא יביא איתו שום מזכרות מהחלל, בכל זאת, זו המשימה הרביעית שלו מחוץ לגבולות כדור הארץ, אבל הוא מצפה להחזיר כמה חפצים אישיים שלקח איתו.

"אני מקווה שלעוד אנשים תהיה האפשרות לעשות דבר כזה בעתיד", אמר. "תחנת החלל היא מקום קסום ומתקן מדעי מדהים. אני בטח לעולם לא אראה אותו שוב. אבל אני בהחלט מצפה כבר לחזור לכדור הארץ. אני כאן כבר כל כך הרבה זמן שלפעמים זה פשוט מרגיש כאילו כל החיים הייתי כאן".

בסוף מרס של השנה שעברה שוגרה חללית סויוז מקזחסטן, ועליה קלי אל תחנת החלל הבינלאומית. כל כמה חודשים נשלחים אסטרונאוטים לתחנת החלל, אבל קלי כאמור נשלח אל מחוץ לכדור הארץ למשך כמעט שנה שלמה.

זוהי ההתנסות הראשונה של נאס"א במסע לשנה, הקדמה למסעות למאדים שצפויים להימשך כשנתיים.

קלי, שהכיר את אילן רמון ז"ל ושוחח איתו לא פעם בעת שהשניים התכוננו לטיסה לחלל, השאיר אחריו בכדור הארץ את אחיו התאום מארק, שלמעשה גם לוקח חלק פעיל בניסוי.

השניים הם תאומים זהים, וגם מארק קלי היה בעבר אסטרונאוט. לכן, כשהציע התאום לעבור את אותן בדיקות שיעבור אחיו בתחנת החלל, נאס"א מיד קפצה על הרעיון. עם זאת, השניים לא שמרו על אותו משטר אכילה.

מארק, שנשוי לחברת הקונגרס לשעבר גבריאלה גיפורדס (שניצלה לפני ארבע שנים מניסיון התנקשות), הבהיר כי אין לו שום כוונה לצרוך "אוכל חלל" ולרוץ שעתיים מדי יום על הליכון, כפי שעשה אחיו.

https://www.youtube.com/watch?v=gHDbjVdR5HM

כתב: ירון דרוקמן, עורך ערוץ המדע ב-YNET

לידיעה על השיגור של השניים לתחנת החלל לפני שנה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן