סיקור מקיף

דגמי הלווינים ונוס ו-Tauvex יוצגו ביום הפתוח בבית הנשיא

משרד המדע, התרבות והספורט יציג מודל של טלסקופ החלל "טוואקס" ושל הלוויין וונוס וכן של פרויקטים כגון תאי גזע והמגוון הביולוגי ב-16 באוקטובר (חוהמ"ס) בבית הנשיא

הלוויין ונוס, איור סוכמות החלל הצרפתית CNES
הלוויין ונוס, איור סוכמות החלל הצרפתית CNES

בחול המועד סוכות יציג משרד המדע, התרבות והספורט מודל של טלסקופ החלל "טוואקס", שיישלח לחלל בתחילת 2009 בפרויקט משותף עם הודו, מודל של הלוויין ונוס ביחס של 1:3, מודל של הלוויין אופק וננו-לוויינים (10 ס"מ), במסגרת תערוכה שתתקיים במהלך החג בסוכת הנשיא.

כן יוצגו, במסגרת התערוכה, פרויקטים מעניינים של מרכזי המחקר והפיתוח (המו"פים האזוריים) על הבולענים, תעלת הימים, ופרויקטים של תוכנית פיתוח התשתיות המדעיות שמפעיל משרד המדע, התרבות והספורט בתחום תאי הגזע והמגוון הביולוגי.

הטלסקופ TAUVEX

סוכנות החלל, יחד עם התעשייה האלקטרו אופטית, חברת אל אופ ומדעני אוניברסיטת ת"א שוקדת על בנית טלסקופ חלל לתצפית לעבר מעמקי היקום בתחום העל סגול.

כידוע מרבית הקרינה העל סגולה איננה מגיע לכדור הארץ ונבלעת באטמוספרה ע"י שכבת האוזון לפיכך יש סקרנות רבה בקרב החוקרים למדידות בתחום זה שיכולות לשפוך אור על תופעות פיסיקליות הקשורות בתהליכי יצירת הקוסמוס והתפתחותו, ואשר לא ניתן למדוד אותם מפני כדור הארץ. מדינת ישראל עוסקת מזה שנים בפיתוח מכשור ייחודי לתחום זה והפרויקט הנמצא בשלביו האחרונים אמור להיות משוגר לחלל בשנה הבאה במסגרת שיתוף פעולה בין סוכנויות החלל של ישראל ושל הודו.

הלויין ונוס

גולת הכותרת של פעילות סוכנות החלל הישראלית שתינתן לה ביטוי בתצוגה הוא לוויין "וונוס" – לוויין חדש הנבנה עתה בתעשיות החלל בארץ בהובלת סוכנות החלל הישראלית ובהשתתפות מדענים מובילים בתחום מהמוסדות האקדמיים ובמסגרת שיתוף פעולה דו לאומי עם סוכנות החלל של צרפת.

שתי הסוכנויות חברו יחד בשיתוף עם תעשיות החלל בארץ לבניית לוויין מתקדם ביותר, המתוכנן להביא מידע ייחודי רב צבעי מאתרים קבועים על פני כדור הארץ למעלה משבעים קבוצות מחקר מרחבי העולם הביעו עניין וכוונה להשתמש בתוצרי לוויין זה שהן תמונות או הדמיות לוויין, הנעשות בצבעים שונים ע"י הפרדת אור השמש המוחזר למרכיביו ואשר ייצור מערך נתונים ייחודי בנושאים מגוונים בתחומי סביבה חקלאות גיאולוגיה תכנון ערים וכיו"ב.

ננו-לוויינים הם קוביות זעירות המכילות למרות גודלן מערכות לווייניות שלמות ואשר משמשות למציאת יישומים ייחודיים בחקר החלל. בארץ מבוצעת פעילות זאת ע"י עמותת INSA שחברים בה בהתנדבות מדענים ומהנדסי חלל צעירים מתעשיות החלל בארץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן