סיקור מקיף

רונה רמון בכנס החלל הבין-לאומי ע”ש אילן רמון: “עשר שנים אחרי, אני גאה”

הדברים נאמרו במושב הפתיחה של כנס החלל הבין-לאומי ע”ש אילן רמון של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומכון פישר. הכנס בסימן עשור לאסון המעבורת “קולומביה”.

רונה רמון (במרכז) עם שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ (מימין) ומנכ"ל המשרד מנחם גרינבלום
רונה רמון (במרכז) עם שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ (מימין) ומנכ”ל המשרד מנחם גרינבלום. צילום: יואב (ארי) דןדקביץ

היום, 29 בינואר, נפתח כינוס החלל הבין-לאומי ע”ש אילן רמון של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומכון פישר. בפתח האירוע דיברו בין השאר: תא”ל במיל’ אסף אגמון ראש מכון פישר, שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ, מנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה מנחם גרינבלום, ראש נאס”א צ’רלס בולדן, רונה רמון, ואיתן בן-אליהו.

שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ, אמר בכנס: “אנו שמחים להתכבד השנה במספר שיא של 14 נציגים בכירים מסוכנויות החלל בעולם, כמו גם מהאו”ם מהנציבות האירופית וכן אסטרונאוטים מנאס”א, יפן רוסיה וקזחסטאן. תחום החלל מקדם שיתוף פעולה בין-לאומי וכמעט אין כבר פרויקט בחלל שאינו משותף למספר מדינות. חקר החלל הוא לרווחת האנושות – נותן דחיפה למחקר המדעי בתחומי התקשוב והמידע, אקולוגיה, חקלאות ועוד. מדינת ישראל החלה ליישם את תכנית החלל הלאומית ובשנה האחרונה התקציב השנתי של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע גדל פי 20. בסיום תפקידי יש לי סיפוק אדיר מהזכות לתרום לפיתוח המדע והטכנולוגיה בישראל, לפתח את קשרי המדע ויצוא המדע הישראלי. בתוך כך שיתוף הפעולה עם רונה רמון שהיא מוסד בפני עצמו, חלק חשוב ומעורר השראה לכולנו”.

רונה רמון אמרה בכנס, “עשר שנים חלפו ובדרך לכאן שאלו אותי “מה שלומי” וכבר עשר שנים שהשאלה הזו היא שאלה מורכבת ולא פשוטה. היום אני יכולה להגיד שאני גאה. עשר שנים אחרי שהמספר עגול, אחרי תהפוכות בחיינו הפרטיים אני יכולה להגיד שהבוקר וכל השבוע אני גאה. שאלו אותי היום גם מה המורשת של אילן, והדבר הראשון שעלה לי לראש זה החיוך שלו – הוא בעיני המורשת הגדולה ביותר. עשר שנים אחרי אני גאה כי אצלנו ביחד עם שותפים אנחנו מרגישים השפעה, חינוך ומורשת. אני גאה יותר מהכל על השינויים שאנו מצליחים ליצור אצל הנוער והילדים בפרויקטים של הקרן והמשרד. גם אצלי בבית אנחנו גאים בדרך ובהתמודדות ורוצים להקרין ולהמשיך לכל החברה הישראלית. ברשימת הדברים שאנחנו צריכים לעשות בחיים יש גם לכתוב ספר. בעשר השנים האחרונות הצלחתי להוציא לאור שני ספרים ייחודים שמדברים את השפה של אילן ואסף. ומילה על שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ והמנכ”ל מנחם גרינבלום – עברתי הרבה שרים בעשר השנים, אבל היה תענוג לעבוד עם שני אנשים נפלאים אלו ואין מילים על הדרך והתמיכה, החברות הזו תמשיך הלאה. הפוליטיקה יכולה להיראות אחרת איתכם על המפה”. רונה העניקה לשר ולמנכ”ל את עותק ספר היומן ששרד מהחלל ואמרה, “הספר הוא עבורי הוכחה שניסים יכולים לקרות”.

מנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה מנחם גרינבלום אמר בכנס, כי “אילן רמון הפך בחייו ובמותו לסמל עבור כולנו, היה פורץ דרך ולימד את כולנו לא לפחד לחלום חלומות גדולים. אילן הוכיח באישיותו ובמעשיו כי הערכים המנחים אותו הם של מנהיגות, אהבת ארץ ותרומה לקהילה.
ראש נאס”א צ’רלס בולדן אמר בכנס, “הצוות של ה”קולומביה” הביאו לנו שלום ושלמות גם אם הם לא עימנו פיזית. בשבוע האחרון פגשתי הרבה צעירים בישראל ואני רואה בפניהם את אילן רמון, עם התלהבות ונחישות ללכת בדרכו. הם דיברו על תקווה ועל שלום ועל שלמות. בחלק הזה של העולם שצריך להיזכר שיש תקווה, אני ראיתי בפניהם את התקווה”.
ראש נאס”א הוסיף כי “קשה לי להאמין שכבר עבר עשור מאז אסון קולומביה אבל אנחנו ממשיכים לעבוד קשה בשביל להשלים את המשימה של החברים ששילמו בחייהם. כמי שאיבד חברים בשתי משימות שלא הושלמו אני יכול לומר שאת האבדה לא ניתן להשיב אבל ניתן להמשיך בדרכם וללא להפסיק בחקר החלל ובגילוי הלא נודע”.

“העולם שאילן והצוות ראו מהחלל זה עולם ללא גבולות וקונפליקטים. הוא בטח חשב – למה אי אפשר לעשות יותר כדי להביא שלום, כדי לעבוד ביחד למען האנושות, כפי שהוא עשה על ה”קולומביה” וכפי שעושים היום בתחנת החלל הבינלאומית. רמון היה חוקר גדול ואדם גדול”.

בפאנל לזכרו של אילן רמון אמר שון אוקיף, שהיה ראש נאס”א בזמן האסון, “קשה מאוד לדעת אם למדנו את הלקחים והשיעורים מאסון המעבורת. זה הרעיון של מחקר ונסיעה לחלל, ללמוד את הדברים שלא ידעת קודם ולגלות חדשים. כל צעד חדש של האדם ללא נודע מסומן בניצחונות אדירים וגם בטרגדיות. למדנו על המגבלות שלנו, על האתגרים של ידע וגילוי, למדנו לבחון מחדש את כל מה שהבנו על העולם סביבנו. היו המון דברים שנכשלנו לעשות כמו שצריך. הסיכונים הם תמיד עצומים במשימות כאלה וגם הלקחים שנלמדים. אנחנו רואים בכל משימה שהטכנולוגיה נמתחת את הקצה שלה ויש הרבה מה ללמוד”.
“החזון שלי לגבי נסיעה אנושית לחלל דומה לכולנו. יש לנו סקרנות ורצון בלתי נלאה לגלות עולמות חדשים ואת הבלתי נודע. אנחנו צריכים למלא את הצרכים הללו וללכת על זה. חקרנו ולמדנו את הטעויות ממשימת הקולומביה. יש לנו צורך אנושי לגלות וצריך ללכת אחריו”.

האלוף במיל’ איתן בן אליהו, לשעבר מפקד חיל האוויר, אמר, “עבדתי עם אילן אישית במשך שנה וחצי לפני המשימה והיינו בקשר הדוק במהלך שהותו שם והתעקשתי שהוא לא יחזור לארץ גם כשהיו דחיות כל הזמן. חששנו שאם הוא יחזור ארצה אז כל העסק יתבטל. אין לי ספק שהוא היה האדם המתאים ביותר מבחינה מקצועית וגם מבחינת ההשראה שהוא הקרין לכולם. אילן לקח איתו מספר פריטים לחלל והוא גם הזמין אותי לבחור חפץ אחד. אני בחרתי את כנפי הטיסה שענדתי מאז סיום הקורס ושתי תמונות של ילדי שיצקתי בפרספקס. הוא לקח את זה לחלל ואחרי כמה חודשים הזמינה אותי רונה לפגישה ואמרה לי שמבין כל השברים נמצאו מספר דברים ובהם גם החפצים שאתה שלחת לחלל והיא החזירה לי את זה”.

5 תגובות

 1. משפחת רמון היקרה,

  עשר שנים חלפו מאז האסון הנוראי שפקד את משפחת רמון, את עם ישראל ואת נאס״א,
  אני זוכר את היום הקשה הזה שכולנו צפינו בו בשידור חי מהארץ ומהעולם כול,
  צר לי שיום האזכרה החשוב הזה לא צויין בארץ בכלי התקשורת בראשית המהדורות ובצורה בולטת
  ולא מצאו לנכון לפחות בערוץ 2 לערוך כתבה מעמיקה על אילן רמון ז״ל, אלא הסתפקו בכמה שניות בודדות לציון האזכרה שנערכה במרכז החלל נאס״א ללא תמונתו של אילן ללא יכולת לשמוע את הדוברים ביום האזכרה עצמו, כנראה שזה לא מספיק חשוב להם ולעורך החדשות ביום שישי בערב, אין בזה רייטינג, חשוב יותר היה לראות במשך דקות ארוכות את הכתבה על בית״ר ירושלים ואום אל פחם . . .
  צר לי שמשרד החינוך והמדינה לא יודעים לשמר את המורשת ולשמר את ההיסטוריה ולתת במה לאזכור חיילים מצטיינים, גיבורים ואלו שהקריבו את חייהם למען מטרות כה חשובות לעתידנו,
  יש לנו זיכרון קצר ואנו חיים יותר מדי את ההווה ונוטים לשכוח את העבר ולתקשורת חלק גדול בתוצאה העצובה הזאת, ליבי היום עם משפחת רמון !

 2. כואב הלב שגורלו של אדם נהדר כל כך הופקד בידי אנשים שאינם ראויים לכך,
  שזלזלו בבטיחותו ובאופן ציני וחסר רחמים הביאו את משפחתו למרכז השליטה והבקרה לחזות בהתרסקות המעבורת בשידור חי.
  יתכן שיש לחיל האוויר שיקולים כבדי משקל בצורך לשגר אסטורונאוט נוסף אבל לא לפני שיערך בדק בית יסודי כיצד הופקר אילן רמון לגורלו.

  אבי חסרה התייחסותכם לידיעות שפורסמו, מה היה הסיכוי להביאם לתחנת החלל הבינלאומית או לשגר את אטלנטיס ?

 3. שנים רבות רבות לא היה לנו ,כעם ישראל וישראלים בהווה, דמות אדם ללכת לאורה ולקבל כל כך הרבה כח, השראה ,העזה ודוגמה אישית לחיפוש אחר עולמות חדשים ,מעל ומעבר לבינוניות הפושה בנו כאן והיום.. כואב הלב שסופו של אילן רמון היה כל כך נורא.יהי זכרו ברוך.

 4. מה תומר על דניאל הרשקוביץ – ד”ר למטמתיקה חובש כיפה, האם האמונה בכוח עליון נחלתם של “טיפשים או אנשים אשר אינם עושים שימוש ברציונל?” כמו שאתה נוהג לומר בנימה מעט שונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן