סיקור מקיף

רובוט ירכיב טלסקופ חלל מודולרי במסלול

שיפור היכולת של האסטרונומים להציץ עמוק יותר ויותר לתוך היקום תלויה בפיתוח טלסקופי חלל גדולים. קונספט חדש בעיצוב טלסקופי חלל משתמש במבנה מודולרי שמורכב בחלל על ידי רובוט. בדרך זו אפשר לבנות טלסקופ גדול מאוד בחלל, משימה שאסטרונאוטים אנושיים יתקשו בה

עיבוד CAD של רובוט המרכיב מודול סבך בחלל. מודולים מקופלים נוספים מאוחסנים ביחידת המטען הנראית עוגנת לצד הגוף המרכזי.
עיבוד CAD של רובוט המרכיב מודול סבך בחלל. מודולים מקופלים נוספים מאוחסנים ביחידת המטען הנראית עוגנת לצד הגוף המרכזי.

שיפור היכולת של האסטרונומים להציץ עמוק יותר ויותר לתוך היקום תלויה בפיתוח טלסקופי חלל גדולים. קונספט חדש בעיצוב טלסקופי חלל משתמש במבנה מודולרי שמורכב בחלל על ידי רובוט. בדרך זו אפשר לבנות טלסקופ גדול מאוד בחלל, משימה שאסטרונאוטים אנושיים יתקשו בה.

עיצוב The robotically assembled modular space telescope (RAMST), פותח על ידי ניקולס לי ועמיתיו במכון הטכנולוגי של קליפורניה ובמעבדה להינע סילוני של נאס”א, ופורסם על ידי החברה הבין-לאומית לאופטיקה ופוטוניקה SPIE בכתב העת:Astronomical Telescopes, Instruments and Systems (JATIS)..

טלסקופים קרקעיים מוגבלים בגלל ההשפעות האטמוספריות ויכולים לצפות רק בחלק מהשמים, לפי מיקומם על כדור הארץ. לטלסקופי חלל אין החסרונות הללו אך יש מגבלות אחרות כגון נפח שיגור כולל ומשקל.

טלסקופ החלל המודולרי יוכל להתגבר על מגבלות של נפח ומשקל בכך שניתן יהיה לשגר את רכיביו של הטלסקופ בהדרגה, מה שמאפשר את התכנון ואת הפריסה של טלסקופי חלל גדולים מאוד.

התכנון המפורט על ידי לי וחבריו במאמר “אדריכלות בחלל – הרכבה רובוטית של טלסקופ חלל מודולרי,” מתמקד בעיקר במערכת רובוטית שתבצע משימות בהן עייפות האסטרונאוט תהווה בעיה.
“מטרתנו היא לענות על האתגרים הטכניים העיקריים של ארכיטקטורה זו, וכך מחקרי קונספט עתידיים יוכלו לענות על מניע מדעי ספציפי לבניית טלסקופ כזה.” כותבים החוקרים.
המאפיינים העיקריים של הארכיטקטורה המוצעת על ידי המחברים כוללים מראה בנויה עם מבנה מודולרי, רובוט שירכיב את הטלסקופ ויספק שירותים מתמשכים, וכן טכנולוגיות מטלורגיות מתקדמות לתמיכה בהרכבה ובתפעול של הטלסקופ.

“יכולת חשובה נוספת היא הפוטנציאל לשגר רכיבים מפורקים לטלסקופ ולפתוח אותם בחלל”, אומר הארלי טורנסון, מדען בכיר למערכות אסטרופיזיקיות במרכז החלל גודארד של נאס”א.

לדוגמה, אסטרונומים המשתמשים בטלסקופים קרקעיים רגילים לכך שהם מתפקדים עשרות שנים, וטלסקופ החלל האבל הוכיח לנו כי הדבר אפשרי גם בחלל בהינתן זמינות של אסטרונאוטים. מערכת רובוטית להרכבה, שידרוג, תיקונים ואספקה תאפשר חיים שימושיים ארוכים לטלסקופי חלל מכל הסוגים.

לידיעה בנושא

 

3 תגובות

  1. הכותרת מטעה. זה נשמע כאילו יש פרויקט כזה והולכים לבנות טלסקופ כזה בחלל, בעוד שהמאמר המדובר מציע תכנון ראשוני ברמת הקונספט ועל ארכיטקטורה. לא על רובוט אמיתי, ולא על משימה עתידית.

  2. הטלסקופ אולי יוכל לשרוד עשרות שנים, אבל מי יתקן את הרובוט?
    מדובר במכשיר מורכב, שסביר שגם בשיהוי של כמה שניות של קשר איתו, יבצע תיקונים חלקית באופן אוטונומי. אלא אם נשלח איתו כמה רובוטים קטנים יותר, שיתקנו אותו, גם הוא יכול להתקלקל באותה המידה. בנוסף, יש לו גם הרבה יותר חלקים זזים מאשר טלסקופ שיתקלקלו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן