סיקור מקיף

בעלי חיים יוצרי שלד גריני מסוגלים לגדול בטמפ' קיצוניות

מחקר חדשני מצא עדות ראשונה לכך שבעלי חיים יוצרי שלד גריני (קרבונטי) לא רק יכולים לשרוד בטמפרטורות קיצוניות, אלא גם מסוגלים לייצר שלד ולגדול בטמפרטורות אלו.

פורמיניפרים. מקור: באדיבות אוניברסיטת בן גוריון.
פורמיניפרים. מקור: באדיבות אוניברסיטת בן גוריון.

במסגרת המחקר נבדקו יכולת הגדילה ויצירת שלד גירני של בעלי חיים חד תאים הנקראים פורמיניפרים, החיים בכתם החום שנוצר ליד תחנת הכוח בחדרה בו טמפרטורת המים מגיעה למצב קיצוני של 42 מעלות.

בעלי חיים ימיים בוני שלד גירני מהווים חלק משמעותי ממערך החיים של הסביבה הימית הרדודה כבוני ריפים וכחלק ממחזור הפחמן. הבנת ההשפעה של ההתחממות הגלובלית הצפויה על בע״ח הינה חיונית להבנת גורלם בעולם חם יותר. אפשרות נדירה לבדוק השפעות של התחממות הים תחת תנאי שדה נוצרת באזורים מזוהמים תרמלית. תוצאות המחקר מהוות עדות ראשונה לכך שבעלי חיים יוצרי שלד גריני לא רק יכולים לשרוד בטמפרטורות קיצוניות אלא גם מסוגלים לייצר שלד ולגדול בטמפרטורות אלו. לעומת זאת, נראה שבחודשי החורף הטמפרטורות הקרות מונעות יצירת שלד של מינים מיוחדים אלו.

מתוצאות אלו ניתן להסיק שתחת תרחישים ריאליים של המשך ההתחממות גלובלית מיני פורמיניפרים עמידי חום, יהפכו להיות חלק משמעותיי ממערכת הביולוגית המייצרת קרבונט וממחזור הפחמן.

המחקר נערך על ידי הדוקטורנטית דנה טיטלבוים מאוניברסיטת בן-גוריון, בהנחיית פרופ׳ סיגל אברמוביץ מהמחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה בשיתוף עם ד"ר אהובה אלמוגי לבין מהמכון הגיאולוגי, פרופ' ברק חירות מחקר ימים והאגמים בישראל ודר׳ אלכסיי סדקוב מאוניברסיטת קיימברידג'.

המחקר נתמך על ידי BMBF-MOST והקרן הלאומית למדע.

למאמר בכתב העת Global Change Biology

2 תגובות

 1. מחקר חשוב
  מעניין באמת כמה פחמן יכולים בעלי החיים האלה לקבע ולהוציאו למעשה ממחזור הפחמן
  באטמוספירה כדי לתרום למאבק בהתחממות הגלובלית. העובדה שהם תרמופילים
  מסייעת מאד במקרה זה.
  יתכן שיש סיכוי, קלוש ככל שיהיה, להאריץ באמצעותם אפילו את מאדים (95% פחמן דו חמצני)
  אם ייבנו שם מקורות אנרגיה משמעותיים (כורים גרעיניים?).

 2. ומה עם החומציות? עלית הטמפרטורה היא תוצאה של עליית CO2 באטמוספרה, שמעלה את חומציות הים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן