המחקר בישראל על סף קריסה – קיים משבר אמיתי במחקר הנסיוני

פרופ' חרמונה סורק, דיקן הפקולטה למדעי הטבע באוניבריסטה העברית:" הממשלה מקצצת בהזרמת כספים לאוניברסיטאות, דבר המשפיע על איכות ותוצאות המחקר בישראל לא רק בהווה אלא גם בעתיד"

פרופ' חרמונה שורק
פרופ' חרמונה שורק

המחקר בישראל על סף קריסה כך קבעה פרופ' חרמונה סורק, דיקן הפקולטה למדעי הטבע באוניבריסטה העברית. פרופ' סורק התבטאה בפאנל שעסק במחר המדעי ביומה השני של ועידת הנשיא בירושלים. לדבריה, הממשלה מקצצת בהזרמת כספים לאוניברסיטאות, דבר המשפיע על איכות ותוצאות המחקר בישראל לא רק בהווה אלא גם בעתיד". סורק הוסיפה כי ניצני ההשפעה של הקיצוץ  ניכרים  בעיקר במחקר הנסיוני.

בפאנל הועלתה השפעתם של השינויים הגלובליים  וקצבי הפיתוח המהירים המאפיינים את העידן הדיגיטאלי של המאה הנוכחית. ההסתגלות אל העולמות החדשים שהמדע פורץ לנו, רצופה קשיים כבדים המעוררים סוגיות אתיות מורכבות, שאחת מהן נובעת מהשפעת הכסף לו זקוקים ההחוקריםומהווה נדבך מרכזי בכדי  להשיג פריצות דרך מדעיות והטכנולוגיות.  לדברי פרופ' סורק, הקיצוץ הכספי המושת על המחקר הניסיוני בישראל, ניכר בכלל האוניברסיטאות בארץ ומשפיע על האיכות ורמת המחקר מהסטודנט ועד בכיר החוקרים באוניברסיטה.

יהודה ברוניצקי, יו"ר ומייסד חברת אורמט תעשיות בע"מ, הצר על העובדה כי הזרמת כספים למחקר המדעי והטכנולוגי משפיעה לא רק על מימון המחקר אלא גם על הכיוונים המחקריים. לדבריו המחקרים  מוכתבים לא פעם ע"י בעלי ממון פרטיים וממשלות בעלות אינטרס פוליטי והדרך שבה המחקרים מתפרסמים  מעוררת תהיות הן  ברמה האתית והן ברמה המקצועית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן