הורידו את הכוננות של הנשק הגרעיני

למען כדור הארץ, אסור שמאגר הנשק הגרעיני של ארה"ב יהיה בכוננות גבוהה

שיגור טיל בליסטי מסוג Trident II. מקור: U.S. Department of Defense / Lockheed Martin.
שיגור טיל בליסטי מסוג Trident II. מקור: U.S. Department of Defense / Lockheed Martin.

מאת עורכי המהדורה הבין־לאומית של סיינטיפיק אמריקן, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 02.05.2017

בקיץ 2016 אמר מדען הטבע והסביבה המוערך אי או וילסון לאתר החדשות הפטינגטון פוסט שהוא חושש שהתלקחות גרעינית היא סכנה נוכחית וברורה לכוכב הלכת. גם דונלד טראמפ הביע חשש דומה. "ההתחממות הגלובלית שצריך לחשוש ממנה היא ההתחממות הנגרמת בשל נשק גרעיני המצוי בידיהם של מנהיגים משוגעים או חלשים!" "צייץ" טראמפ ב-2014 במשפט שהדהד במהלך המרוץ שלו לנשיאות.

שני האישים עשו את האבחנה הזאת מסיבות שונות. טראמפ ביקש להמעיט בערכה של הסכנה הנשקפת מן ההתחממות הגלובלית. וילסון, המכיר בסכנה ארוכת הטווח בשל שינוי האקלים, הביע דאגה שמא "טעות טפשית כלשהי" של אומה גרעינית תמיט אסון בשנים הקרובות. באותה מידה הוא חשש גם מממשל בראשות טראמפ וראה בו סכנה מידית, אבל אז הוא עדיין סבר שאין סיכוי שאיל ההון ייבחר.

אפילו לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, התגברו המתחים הגאו-פוליטיים והגבירו את הסיכון לסכסוך גרעיני. לאשורו של דבר, הסכנה מכלי נשק גרעיניים העומדים הכן בכוננות גבוהה לא פחתה זה כמה עשורים. ארה"ב ורוסיה מחזיקות שתיהן כ-900 טילים גרעיניים מוכנים לשיגור. זהו מצב עניינים של דריכות גבוהה, שבו הטילים בצוללות ובבסיסיים קרקעיים מוכנים לשיגור מידי. הדבר נעשה כדי להרתיע את הצד השני משיגור ראשון. הטילים מוצבים כך שישוגרו בתגובה לפני שטילי התוקפים יפגעו במטרותיהם.

אם המערכת האמריקנית להתרעה מוקדמת תזהה שיגור טילים לעבר ארה"ב, היא מעניקה לנשיא עד 12 דקות שבמהלכן יוכל להחליט אם לחולל הרס בקנה מידה עולמי שיעלה בחייהם של עשרות מיליוני אזרחים. כל התרעות הטילים עד כה לא היו אלא הפרעות אלקטרוניות.

אבל למרבה האימה, קרה שתקלות טכניות תעתעו במערכות ההתרעה האמריקניות והסובייטיות והתריעו על התקפות שלא היו. ב-1983, נמנעה מתקפת נגד סובייטית רק מפני שקצין צבא רוסי החליט לסמוך על תחושת בטן ופסק שנתוני לוויין שהתריעו על טילים אמריקניים מתקרבים הם אזעקת שווא.

גם ארה"ב ידעה תקלות. ב-1979 אותתו מחשבים במרכז הפיקוד בקולורדו ספרינגס שמתקפה גרעינית סובייטית כבדה יצאה לדרך. גם הטילים הבליסטיים של ארה"ב וגם מפציציה המחומשים בגרעין נכנסו לפעולה וחדלו רק כשנתוני לוויין לא איששו את ההתרעה. התברר שנתונים שיצרה תוכנת תִרגול המדמה מתקפה מסיבית הגיעו בדרך כלשהי למחשב מבצעי.

ה"כפתור" יכול גם להצטייר כפיתוי חולני בעיני מנהיג בלתי יציב. ב-1974, בזמן תהליכי ההדחה של הנשיא ריצ'רד מ' ניקסון, הוא אמר לעיתונאים: "אני יכול להיכנס ללשכה שלי, להרים טלפון, ובתוך 25 דקות ימותו 70 מיליון בני אדם." שר הביטחון דאז ג'יימס שלזינגר, שהלך הרוח של ניקסון באותה עת הדאיג אותו, ביקש שיודיעו לו בטרם ביצוע של כל הוראה שיורה ניקסון על שיגור גרעיני.

הסכנות הקיומיות הכרוכות במתווה המדיניות הנוכחי של ארה"ב הביאו גם את ברק אובמה וגם את ג'ורג' ו' בוש להתחייב במהלך מסעות הבחירות הראשונים שלהם לנשיאות לנקוט צעדים כדי להוריד את רמת הכוננות של הטילים הבליסטיים. שניהם לא עמדו בהתחייבות הזאת, והשאירו את זה בידי הממשל החדש.

טיל בליסטי בין יבשתי קרקעי מסוג Minuteman-III. מקור: DOD Defense Visual Information Center.
טיל בליסטי בין יבשתי קרקעי מסוג Minuteman-III. מקור: DOD Defense Visual Information Center.

טראמפ, שעמדותיו בנושאים שונים נעו מקיצוניות אחת לאחרת במהלך מסע הבחירות שלו לנשיאות ב-2016, צריך להבטיח לציבור הבוחרים האמריקני שהוא מתכוון למשול ביד בוטחת ולהתחייב להוריד את מצב הדריכות הגבוהה שבו עומדים כלי הנשק הגרעיניים של ארה"ב כדי לאפשר יותר זמן להחלטה אם ללחוץ על הכפתור או לא.

כדאי שטרמאפ יאמץ כמה הצעות מעשיות שהציעו איגוד המדענים המעורבים (UCS) וקבוצות אחרות הדואגות לשלום הציבור, שאחדות מהן קלות ליישום מידי. נעילת הנצרה במגדלי השיגור של הטילים הגרעיניים, נוהל שקרוי "נצירה", המופעל כשעובדי תחזוקה עובדים במקום, תמנע שיגור בשוגג. לביטול הנצירה יידרש לפחות חצי יום, כי מגדלי השיגור אינם מאוישים במלואם, די זמן לעיכובה של החלטה בלתי הפיכה.

כפי שציין ה-UCS, אם תנקוט ארה"ב בצעד החד־צדדי הזה היא תוכל להקטין את הסיכון לשיגור בשגגה שעלול לגרור מהלומת נגד גרעינית שתונחת על אזרחיה. צעד זה יוכל אולי לשמש גם כהקדמה לצעדים דומים כמו הסרת ראשי הנפץ הגרעיניים ואחסונם במקום אחר ובסופו של דבר חיסול כולל של הנשק הקרקעי. ייתכן אפילו שהרוסים ישתכנעו לפעול בדומה לכך. מאחר שהצוללות הן בלתי פגיעות באופן יחסי, גם ארה"ב וגם רוסיה יודעות שיוכלו לפתוח במתקפת נגד. כל הצעדים האלה יעשו את העולם למקום בטוח יותר ואפשר אף שיניאו את סין, שטיליה אינם בדריכות גבוהה, מלהעלות אף היא את הכוננות לדרגה זו. הצורך בצעדי מנע טובים יותר נעשה חשוב יותר גם בגלל טכנולוגיות סייבר מתוחכמות שיכולות, באופן תיאורטי, לפרוץ למערכות בקרה ופיקוד ולשגר טיל המוכן לשיגור.

הורדת הכוננות של מאגר הגרעין של ארה"ב תעלה פרוטות אבל עשויה לספק די זמן כדי למנוע אסון שחוזר ונעשה האיום המידי ביותר על קיומנו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אביק
    כל ההצעות של השמאל (בארץ ובארה"ב) הן טיפשיות. יש להן רק מטרה אחת בשנים האחרונות: לנסות להחליף את השלטון באופן לא דמוקרטי (הם לא מצליחים לנצח באופן דמוקרטי. לא רוצים בהם. הם כמו הילד הדחוי בכיתה).

  2. הצעה יותר טיפשית מזאת לא שמעתי.
    שארה"ב תנצור את הנשק הגרעיני שלה, כאשר כל המטורללים מאיראן ומקוריאה הצפונית פקיסטאן ומדינות בית המועצות לשעבר… מחזיקים נשק כזה עם האצבע על ההדק, והדבר היחיד שמונע מהם להשתמש בו זה הפחד מארה"ב.
    כדאי שהכתב התמים יפה הנפש… יפנים שאם מאזן האימה העולמי מחזיק מעמד כבר עשרות שנים בלי שאף אחד מעיז להשתמש בנשק כזה, זה רק בגלל הפחד של המטורללים למיניהם שארה"ב יכולה להפעיל את הנשק הגרעיני שלה במהירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן