סיקור מקיף

תעלומה אדומה

"איריס" היא ערפילית מסוג ערפילית החזרה (רפלקציה), כלומר היא מחזירה אור ומפזרת אור כוכבים אך אינה חמה או צפופה מספיק כדי לזהור בעצמה

הערפילית IRIS. צילום NASA/ESA
הערפילית IRIS. צילום NASA/ESA

תמונה זו, שצולמה ע"י טלסקופ החלל האבל, היא תקריב של ערפילית "איריס". ערפילית היא ענן בין-כוכבי של גז ואבק. המונח "ערפילית" (nebula) שימש במקור כשם לקבוצה של עצמים שמימיים, אשר כללה, בין השאר, גם גלקסיות. התמונה מראה איזור מלא באבק קוסמי. מואר מלמעלה, ע"י ערפילית HD200775, האבק דומה לצמר גפן מסוכר ורוד, מנוקד בכוכבים דמויי יהלום. "צמר הגפן המסוכר" מורכב למעשה מחלקיקים זעירים של חומר מוצק, שגודלם קטן פי 10 עד פי 100 מגרגירי האבק שאנו מוצאים על כדור הארץ.

התמונה שצולמה ע"י האבל, שהיא אולי דיוקן מקסים של הערפילית, מציגה תעלומה מסתורית (ואדומה) לאסטרונומים.

הנבולה נקראת רשמית NGC7023 והיא ממוקמת במרחק 1400 שנות אור מקונסטלציית ספאוס. "איריס" היא ערפילית מסוג ערפילית החזרה (רפלקציה), כלומר היא מחזירה אור ומפזרת אור כוכבים אך אינה חמה או צפופה מספיק כדי לזהור בעצמה.

התעלומה היא שכל ערפיליות ההחזרה האחרות המוכרות נראות כמעט כחולות, ואילו חלק זה של "איריס" נראה בגוונים ורדרדים. למעשה חלק זה כה אדום שהאסטרונומים אינם יכולים להסביר מה גורם לאפקט הארגמן. ההסבר המקובל כיום הוא כי מולקולות הידרוקרבון (פחמן-מימני) שבחלקיקי האבק הזעיר של הנבולה משחקות תפקיד בקביעת הצבע.

מקורות:
http://sciencenow.sciencemag.org/science-shots/
http://www.universetoday.com/2009/12/01/hubble-sees-dazzling-dust-in-the-iris-nebula/
הערך "ערפילית" בויקיפדיה

2 תגובות

  1. איפה הוברי השמיים הקדמונים, שיקשרו בין צבעה האדום של הערפילית לבין ישות רוחנית כלשהיא, כדוגמת הקישור שנעשה בין מרס, אליל המלחמה, לבין מאדים? הסבר כזה אולי אינו מדעי, אבל מעיד על יצירתיות ודמיון מפותח…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן