סיקור מקיף

איך הפסקתי לשנוא והתחלתי לאהוב את הפקקים בכביש

הרדיו המסורתי כפי שאתם מכירים אותו כיום- רשת ב', גלי צה"ל, גלגל"צ ודומיהם- עומד לחלוף מן העולם. הסיבה, כמו תמיד, היא הופעתו של שחקן חדש על הבמה: הפודקאסט. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על המהפכה הבאה

מיקרופון. מתוך ויקיפדיה
מיקרופון. מתוך ויקיפדיה

ראשית, מהו פודקאסט.

פודקאסט הוא קובץ אודיו- לרוב בפורמט mp3- שמכיל תוכנית רדיו רגילה, כמו כל תוכנית רדיו שאתם רגילים אליה. מה שהופך את הקובץ השגרתי הזה ל'פודקאסט' הוא אופן ההפצה שלו: המאזין נירשם לתוכנית הרדיו, ומקבל אליו למחשב את קובץ האודיו של התוכנית ברגע שזה יוצא לאור, באופן אוטומטי.

הנה דוגמא מוחשית. לתוכנית הפודקאסט שלי קוראים 'עושים היסטוריה!', והיא עוסקת במדע, היסטוריה וטכנולוגיה. בכל שבועיים אני מקליט פרק חדש של התוכנית, ומעלה אותו לרשת. למחרת, מאזין שמנוי על התוכנית מתיישב מול המחשב שלו, מפעיל תוכנה מתאימה- והפרק החדש שלי מגיע אליו למחשב. הוא לא צריך לגשת לאתר הבית של התוכנית, הוא לא צריך לזכור בכל כמה ימים יוצא פרק חדש לאור: אם יש תוכן חדש לתוכנית, התוכן החדש יגיע אליו. העיקרון הזה זהה לחלוטין, דרך אגב, גם לפודקאסטים של וידיאו, ולא רק לאודיו.

כעת, כשהמאזין מחזיק ברשותו את קובץ האודיו, הוא יכול לבחור איך הוא רוצה להאזין לו. הוא יכול להקשיב לו מול המחשב, או להוריד אותו אל נגן ה-mp3 הנייד שלו ולהקשיב לו כשהוא עושה גו'גינג, או לצרוב אותו על דיסק ולשמוע באוטו בפקקים בדרך לעבודה.

אתם יודעים, פעם שנאתי פקקים. הייתי עסוק בלחפש כל הזמן דרכים לעקוף את הפקק. הייתי בוחר מכונית מהנתיב השני ומודד בכל רגע נתון מי מאיתנו זוחל מהר יותר.

אבל מאז שגיליתי את הפודקאסטים, הכל השתנה. יש תוכנית רדיו מסוימת, של הבי.בי.סי, שמגיש מדען בשם ד"ר קארל שאני מאוד אוהב. הוא מצחיק, הוא שנון, הוא חכם- תוכנית מצוינת. הבעיה היחידה היא שהתוכנית הזו משודרת בלונדון, ולא סתם בלונדון, בשלוש לפנות בוקר. אם התוכנית של ד"ר קארל לא היתה משודרת כפודקאסט באינטרנט, אני לעולם לא הייתי מודע לקיומה, אבל היום אני מסוגל להקשיב לה כשאני תקוע בפקקים. מאז, אם מישהו לפני בפקק מתקדם מהר מדי אני צופר לו- שיאט, לאן אנחנו ממהרים?

יש כאלה שישאלו למה בכלל צריך פודקאסטים. הרי יש רדיו רגיל שאפשר להאזין לו בכל מקום!

התוכנית האהובה עלי ביותר ברדיו היא 'שעה היסטורית', עם הפרופסור מיכאל הר-סגור. 'שעה היסטורית' משודרת מזה כמעט שלושים שנה (!), בימי שישי בשעה שבע. תחשבו על זה, שלושים שנה, כל שבוע. מאות ואלפי פרקים לאורך השנים- ואני שמעתי לכל היותר שלושים מהם. וזו התוכנית האהובה עלי ביותר! מדוע הקשבתי לכל כך מעט פרקים? מכיוון שביום שישי בשעה שבע המשפחה שלי אוכלת את ארוחת שישי. אתם יודעים איך זה עם ארוחות יום שישי: לא רק שאסור לוותר עליהן, אני גם יושב באותו המקום בשולחן שישבתי בו מאז שהייתי בן ארבע.

אז נכון, יש רדיו רגיל- אבל פודקאסט הוא רדיו משודרג ומשופר. הפודקאסט לרדיו הרגיל הוא מה שהסלולארי הוא לטלפון הקווי: הוא מעשיר אותו, מרחיב אותו והופך אותו נגיש יותר. כמו הטלפון הסלולארי, גם הפודקאסט יחליף בהדרגה את הרדיו הרגיל, והכל בזכות ההמצאה הנפלאה הזו, האינטרנט, היכן שגברים הם גברים, נשים הם גברים, וילדים הם סוכני FBI.

לפודקאסט ישנן יתרונות נוספים ששווה להזכירם. הפרסום בפודקאסט, למשל, הוא פרסום יעיל ביותר. כשמפרסם רוכש זמן אוויר ברדיו או בטלוויזיה, הוא לא יודע באמת ובתמים כמה אנשים נחשפו לפרסומת שלו. הוא יכול לשלם עשרות אלפי שקלים תמורת הפרסום, אבל בדיוק אז קורה משהו מעניין 'הישרדות 2' וכולם מחליפים ערוץ. נכון, אני יודע מה אתם חושבים לעצמכם- אילו שטויות, שום דבר מעניין לא קורה ב'הישרדות 2'. אבל בפודקאסטים למפרסם יש בקרה מושלמת על הקמפיין שלו: הוא יכול לדעת בדיוק כמה אנשים הורידו את קובץ האודיו למחשביהם, ולהבין אם הפרסום שלו באמת פוגע במטרה או שאולי הוא משליך את הכסף שלו לפח.

תחשבו לרגע על כל הזמן שאנחנו מבזבזים לריק בחיינו. אני נוסע לעבודה בכל יום, חצי שעה לכל כיוון: זה שעה ביום, חמש שעות בשבוע, מאתיים וחמישים שעות בשנה. אני יכול להקשיב לגלגל"צ בדרך לעבודה: זה מסתכם במאתיים שעות שנתיות של בריטני ספירס וכריסטינה אגילרה, חמישים שעות שנתיות של דיווחי תנועה שחוזרים על עצמם כל יום, ושלושים וחמש שניות של מוזיקה מזרחית.

לחילופין, אני יכול לשמוע את הפודקאסט של אוניברסיטת ברקלי, למשל, ולנצל את השעות המתות הללו כדי לרכוש מאתיים וחמישים שעות של השכלה אקדמאית בכל תחום שאבחר- אסטרונומיה, ביולוגיה, רפואה וכולי. תחשבו על זה: מאתיים וחמישים שעות אקדמאיות. זה שווה ערך לכמה סמסטרים מלאים. אם אני צלם אני יכול להקשיב לתוכניות על צילום ולהרחיב את הידע המקצועי שלי. אם אני שף, אני יכול להקשיב לתוכניות על בישול, ואם אני פוליטיקאי…אז אני לא ממש צריך השכלה.

הפודקאסטים קיימים בעולם בסך הכל חמש או שש שנים, אבל הם כבר מחוללים מהפכה אדירה.

ליאו לה-פורט, למשל, הוא מגיש פודקאסט בשם 'This Week in Tech', תוכנית טכנולוגיה שבועית פופלארית מאוד. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לאתר אינטרנט, זה שליאו ימליץ עליו בשידור: מאה וחמישים אלף מאזינים מנסים להכנס לאתר המסכן בו זמנית, והשרת קורס מייד.

לליאו לה-פורט הייתה תוכנית טלוויזיה שעסקה באותם התכנים בדיוק. עלות ההפקה של תוכנית הטלוויזיה הייתה גבוהה פי עשרות מונים, כמות אנשי הצוות הייתה גדולה פי עשרה, ומספר המאזינים היה נמוך בחצי. זו המהפכה שמחולל הפודקאסטינג.

כאן בישראל התחום הזה נמצא בחיתוליו, ורק כמה אלפי אנשים בודדים שמעו על פודקאסטים או מאזינים להם- אבל אני מאמין שהמצב הזה עומד להשתנות בקרוב. בעולם הגדול ישנם מאות מיליונים שמאזינים לפודקאסטים, שיעורי ההאזנה של הפודקאסטים גדלים בעשרות אחוזים בכל שנה, ואין מוסד רציני שלא מחזיק לפחות פודקאסט אחד: ה-CNN, דיסני, סיינטיפיק אמריקן, נאס"א והרשימה היא אין סופית. כל הסימנים מצביעים על כך שגם בישראל אנחנו יכולים לצפות להצלחה דומה.

מאמר זה מהווה תסריט להרצאה שניתנה במפגש "מדע על קצה המזלג" בכנס אייקון 2008.

28 תגובות

 1. הרצאה חדשה עלתה באתר אודיו-דידאקט "להחכים בפקקים" בנושא: הפסיכולוגיה של השכנוע.

  http://www.audio-didact.co.il/?p=2893

  יש עוד עשרות הרצאות מרתקות והכל להורדה והאזנה בחינם!

  האזנה נעימה.

  נ.ב – רן תמיד כייף לי לקבל עדכונים של תגובות מהמאמר המצוין הזה.
  תודה

 2. שמתי מעל ל160 הקלטות של שעה היסטורית וכמה קורסים של אוניברסיטה משודרת בשרת אינטרנט.
  מי שמעוניין שיסתכל בדף "מאזיני שעה היסטורית" בפייסבוק.

 3. מישהו יודע כיצד ניתן להוריד את ההרצאות דל האוניברסיטה המשודרת?
  הכרתי את ההרצאות בנסיעה יום אחד והתמכרתי, אבל אני לא מוצא שום דרך להוריד את הפרקים בכדי שאוכל לשמוע מתי שאני רוצה. הבנתי שהם לא מוכנים להוציא את הפרקים להורדה בגלל זכויות יוצרים או משהו בסגנון. אשמח לעזרה…
  [email protected]

  תודה

 4. אחי למד לבגרויות בספרות אתכל הספריםב שמיעה במקום לקרוא :-S שזה הצד הפחות טוב של כל הטכנולוגיה הלוהטת הזו ונגזרותיה.

 5. יש ספרי שמע –
  audiobooks
  שהם ספרים מוקלטים על MP3.
  אותו עיקרון, רק שזה לא משודר ברדיו.

  מאפשר לנצל כל דקה פנוייה של היום להקשיב לספרים או הרצאות מעניינות.
  למשל כששוטפים כלים או עושים עבודות בית אחרות – מקשיבים לספר האהוב ביותר. הייתי יכול לשטוף כלים כל היום במצב זה.

  גם כשהולכים לחדר כושר או תקועים בפקק או נוסעים באוטובוס או כל זמן מת ולא מנוצל אחר, שלא דורש השקעת מחשבה.

  ממש ממליץ בחום.

 6. ל-13 ו-19. דווקא בגלל שהכל מבוסס על MP3, אם אתם מסוגלים להשמיע את הקבצים על מערכת שהיא טיפה מתוחכמת, תוכלו לשנות את קצב ההשמעה. הנגן מדיה של חלונות לדוגמה, נותן את זה.
  יש גם תוכנות שייאפשרו לכם לשנות את הקצב ואז לשמור שוב כ-MP3 רגיל וכך תוכלו להשמיע את הקבצים על כל נגן סטנדרטי..

  כל סטודנט בטכניון יודע שכשהוא רואה הרצאות מוקלטות מהבית, רצוי להעביר את הקצב לפי 1.2 ולפעמים אפילו עד פי 2. זה פתרון מאוד פשוט, יעיל ואפשר להספיק יותר הרצאות באותו זמן (:

  בהצלחה

 7. כל הכבוד רן, בתרומתך לקהילה המדעית, מגיע לך פרס!
  אפשר להגיד שאני מעריץ של עבודתך.
  כל הכבוד!

 8. עוד עניין בהמשך ל13 – אני נתקלתי במצב דומה בAUDIOBOOK, ההקראה הייתה איטית ומתסכלת, וההחלטה שלי לשמוע את סדרת המוסד של אסימוב תוך כדי נסיעות הלכה לפח.

 9. שוב תודה למגיבים.
  למי שמחפש פודקאסטים איכותיים, מומלץ לפנות ל'מדריך הפודקאסטים לגלקסיה',
  שקישור אליו ניתן למצוא בדף הראשי באתר הבית שלי- http://www.ranlevi.co.il.

  לגבי הפודקאסטים של ברקלי, הנה הכתובת:
  http://webcast.berkeley.edu/courses.php?semesterid=2008-D
  בחירת סמסטרים מצד ימין למעלה. כדי להאזין, יש ללחוץ על הסימן הצהוב מצד ימין של כל קורס (בעמודת audio). מקבלים קישורים להורדה של כל שיעור בנפרד.

  לגבי מהירות הדיבור שלי בתוכנית: תודה על הביקורת, טל, לקחתי לתשומת ליבי. אני אשמח לכל הצעה ורעיון לשיפור!

  לכל מי שיש לו שאלה לגבי פודקאסטים, איפה אפשר למצוא, איך אפשר להתחיל פודקאסט משל עצמך וכדומה- מוזמן לפנות אלי במייל. [email protected]

  נשתמע,
  רן

 10. פודקסטים ממולצים שלי לכל חובבי המדע
  Skeptics guide to the universe
  skeptoid
  this week in science

 11. השאלה הגדולה היא איפה אפשר למצוא דווקה הפודקאסטים האלה, של רשת ב' וכו'? גוגל אינו עונה…

 12. הכל נכון אבל, עד שבכל מכונית תהיה תקשורת ישירה לאינטרנט, הנוהל של הורדה לנגן וכו' מסורבל מידי

 13. רן, יצא לי לשמוע בחודשים האחרונים כמה מהפודקאסטים שלך, והתוכן עצמו מאד מעניין, אבל מאד מאד מפריע הדיבור האיטי שלך, כמעט אחרי כל מילה, אתה עושה הפסקה, זה דיי מעצבן, אולי תנסה לדבר קצת יותר ברציפות בלי כל כך הרבה הפסקות בין המילים? (באמת, בלי כוונה להעליב, אבל זה באמת מפריע הסלואו מושן הזה בדיבור)

 14. "האינטרנט, היכן שגברים הם גברים, נשים הם גברים, וילדים הם סוכני FBI."
  הייתי עושה מזה סטיקר!

 15. לרן
  נופי של פרויקט, ויפה למצאו את המאמרים והקטע המשודר הכל תחת קורת גג אחת.
  מה גם שפרסום מאמרים ארוכים באתר הידען קוטע את המאמרים בשלב מסויים

  תודה וישר כח
  דורון

 16. מסכים בהחלט עם הכותב ! טוב לשמוע על ההתפתחות החדשה ! אני כבר שנים שומע ספרים באוזניות בדרכים. ופעמים רבות לא רוצה שהנסיעה תסתיים (האחרון ששמעתי היה 80 יום מסביב לעולם – הנוסטלגי והמשעשע). בתקופה האחרונה התחלתי ללמוד ערבית בעזרת MP3 וחוברת קטנה שרכשתי במיוחד לנסיעות לעבודה ברכבת.
  כיום, כשכולנו כל כך עסוקים למי יש שעה וחצי פנויות ביום לקרוא ספר ? או ללמוד משהו חדש (ולא פרקטי ! כמו שפה חדשה או הסטוריה) רק בתחבורה ציבורית חברים ! וגם מועיל לסביבה !
  הגעתי למצב שבו נסיעה ברכב פרטי נתפסת לי כבזבוז של זמן ! לנהוג שעה וחצי או ללמוד/לקרוא שעתיים !? (תח"צ תמיד לוקחת יותר זמן…). ואם מוכרחים להשתמש ברכב פרטי אזי הפודקסטים והאודיו בוקס הם הפתרון בשבילכם !

  שיהיה מעניין לכולנו !

 17. רן,

  תודה על הכתבה המעניינת. אני מצטרף לדעתך בעניין הנסיעות. בשנה האחרונה נסעתי כל יום מחיפה לנהריה ובחזרה, ובדרך האזנתי להרצאות של The Teaching Company – חברה מסחרית המספקת סי-דים עם הרצאות מוקלטות מקורסים אוניברסיטאיים במגוון נושאים. עשיתי כמעט עשרה קורסים בדרך זו, והדרך הפכה לתענוג. כפי שאתה כותב – התחלתי לאהוב את הפקקים בדרך.

 18. תודה לכל המגיבים.
  לגבי עניין הפרסומות: דווקא הפרסומות עוברות יפה בפודקאסטים (זה מה שקורה
  כעת בפועל בארה"ב). הן חייבות להיות קצרות (לא יותר משלושים שניות) כדי שהמאזין לא ירצה להעביר אותן קדימה, אבל אין אם זה בעיה וזה עובד בפועל, כאמור.
  נשתמע,
  רן

 19. זה נחמד, אבל בטח לא יחליף שידורי רדיו רגילים. מי ירצה לשמוע חדשות בפודקאסט?
  חוץ מזה, מי המטורף שירצה להוריד קובץ פרסומת למחשבו?! הפירסומות ימותו.

 20. יש משהו קרוב שנקרא audiobook, ויש הרצאות ושיעורים שאפשר להוריד (…) בפורמט הזה.

 21. אני בד"כ בוחר משאיות או אוטובוסים, הם יותר בולטים ובנוסף קשה לזכור אחרי שעה בפקק איזה צבע של רכב בחרת.

  סוף סוף מדע שימושי 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן