סיקור מקיף

יו"ר מסלול: עלינו להמשיך ביתר נחישות בדרכנו לכוכבים ולמלא את מורשתם של הנופלים

אתמול, בשעה 1400 לפי שעון גריניץ אבד הקשר עם מעבורת החלל קולומביה, שהייתה בדרכה לנחיתה בפלורידה לאחר סיומה של משימה 107.

דניאל רוזנברג

בתמונה: ראש נאס

אתמול, בשעה 1400 לפי שעון גריניץ אבד הקשר עם מעבורת החלל קולומביה, שהייתה בדרכה לנחיתה בפלורידה לאחר סיומה של משימה 107. מספר דקות לאחר-מכן התחילו להגיע התמונות ובהם ראו את המעבורת נשרפת בכניסה לאטמוספירה. שבעת אנשי הצוות של המעבורת ובניהם אילן רמון, ניספו.

משחר ימי העולם יצאו בני האדם לחקור את העולם שבו אנו חיים, מגלן, קולומבוס, מרקו פולו ועוד התוו את הדרך בין אירופה לשאר העולם והביאו עושר רב ופריחה ליבשת הישנה. אך בנוסף לחוקרים שהתפרסמו ישנם עוד מספר רב של חוקרים שנפלו במילוי תפקידם- בין אם זה בניסיון להגיע לקוטב הדרומי או בעת ניסיון להקיף את העולם.
כאשר יורי גאגרין הפך לקוסמונאוט הראשון, ארץ חדשה נפתחה בפני המין האנושי – אך אסונות לא איחרו לבוא. ולדימיר קומרוב מת כאשר חללית הסויוז בה שהה התרסקה, צוות אפולו 1 נשרפו בחללית בעודה בבדיקות על הקרקע והאסון הידוע מכולם – התרסקות הצ'לנגר בה נספו שבעה בני אדם. אתמול נוספו לרשימה עצובה זו עוד שבע שמות ובניהם האסטרונאוט הישראלי הראשון. אך דבר זה, למרות האבל, הינו סיכון ידוע. כאשר אותם אסטרונאוטים עלו על סיפון המעבורת הם היו מודעים היטב לסיכון הכרוך בכך כמו כל אסטרונאוט אחר. חקר החלל הוא דבר מסוכן. כישלונות אינם דבר חריג אלא להפך, הם חלק מהמשחק. לכן למרות האסון הנורא אל לנו להרפות את ידינו – עלינו להמשיך ביתר נחישות בדרכנו לכוכבים ולמלא את מורשתם של הנופלים.

בימים ובשבועות הקרובים סוכנות החלל האמריקאית תמצא את הכשלים שגרמו לתאונה ותסיק את המסקנות. אך עלינו מוטלת החובה להמשיך ולקדם את חקר החלל, להמשיך במסענו למקומות מרוחקים מכדור הארץ, להמשיך את דרכם של האסטרונאוטים שניספו.
איבדנו שתי מעבורות חלל אך אסור לתת לתוכנית החלל לקפוא על שמריה כי בלי עתיד אין לנו קיום. אם לא נדרוש תוכנית חלל שתהיה נועזת יותר, חדשנית יותר ושתגיע לגבהים חדשים אזי תוכנית החלל תגווע. בשביל עתיד ילדינו, שיום אחד יוכלו לצפות לעבר הכוכבים ולדעת ששם במרחק יש בני אדם, עלינו לשמור על הלפיד דולק.

למרות האסון הכבד עלינו לממש את החזון של נאס"א – לשפר את חיינו כאן, לחקור את החלל שם, ולמצוא חיים מעבר. בתור דור העתיד עלינו להעז להמשיך לטוס, להעז לעלות על חללית בדרך למעלה, להעז לחלום על מנת שבעוד חמישים שנה נסתכל ונראה מסביבנו חברה אנושית פורחת.

דניאל רוזנברג
יו"ר מסלול
[email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן