סיקור מקיף

קבוצה דתית מבקשת לשבט תינוקת מתה

בכינוס שהתקיים באחרונה במלון במונטריאול שבקנדה, מנהיג כת אלמונית, הדוגלת ברעיון ששיבוט הוא המפתח לחיי נצח, הודיע למאמיניו כי נמצא זוג אמריקאי אמיד שיממן את השיבוט האנושי הראשון.

רא-אל בעקבות אלוהים

מאת תמרה טראובמן

רא-אל, מנהיג הכת. טוען כי תיאור תחיית המתים של ישו הוא למעשה תיאור של שיבוט שנעשה על ידי חוצנים שנקראו "אלוהים". מימין: סמל כת הרא-אלינים

בכינוס שהתקיים באחרונה במלון במונטריאול שבקנדה, מנהיג כת אלמונית, הדוגלת ברעיון ששיבוט הוא המפתח לחיי נצח, הודיע למאמיניו כי נמצא זוג אמריקאי אמיד שיממן את השיבוט האנושי הראשון. מנהיג הכת, נהג מרוצים לשעבר שהיום קורא לעצמו רא-אל, אמר לעיתון "ואשינגטון פוסט" כי "המשובטת תהיה תינוקת בת עשרה חודשים, שמתה לאחרונה בגלל רשלנות רפואית, ונשמרו דגימות מתאיה".

לטענת רא-אל, לכת יש כבר 50 אלף חברים ב-85 מדינות. באתר האינטרנט של הכת (www.clonaid.co) מסביר רא-אל שהאדם המשובט הראשון נולד למעשה כבר לפני כאלפיים שנה. תיאור תחיית המתים של ישו הוא למעשה תיאור של שיבוט שנעשה על ידי חוצנים שנקראו "אלוהים" (בעברית). אלוהים השתמשו בשיטות של הנדסה גנטית גם כדי ליצור חיים על פני כדור הארץ, כך נטען באתר.

"הזוג ישלם כ-500 אלף דולר כדי לשבט את בתם", אמר רא-אל, שעד ,1973 עת חווה לדבריו מפגש עם חוצנים, היה ידוע כקלוד ווריילהון. לאחר שכלול השיטה, מבטיח אתר האינטרנט של הרא-אלינים, "שיבוט תינוק יעלה 200 אלף דולר".

בריג'יט בוסלייר, המנהלת המדעית של הכת, אמרה שיש להם צוות של שלושה מדענים ורופא צרפתי, אבל סירבה לנקוב בשמותיהם. "אנו מתכננים להתחיל בעוד כמה ימים ומצפים להשיג תינוק תוך 18 חודשים", אמרה לסוכנות הידיעות יו-פי-אי.

אנשי המדע, בכל אופן, עדיין לא יודעים אם בכלל אפשר לשבט אדם. חוקרים רבים, כולל ועדה בריטית מקצועית שהמליצה באחרונה לפרלמנט להתיר שיבוט אנושי, תומכים בשיבוט עוברים, שיגודלו רק עד גיל כמה ימים. בגיל זה העובר עדיין לא מרגיש דבר ואין לו מאפיינים פיסיים אנושיים. הוא בעצם רק גוש קטן של תאי גזע, תאים בעלי פוטנציאל להתפתח לכל אחת מרקמות הגוף. המטרה היא להשתמש בתאים אלה כדי להחליף רקמות פגועות בקרב חולים במחלות כמו פרקינסון או סוכרת. כמה מדענים גם סבורים שייתכן ובעתיד אפשר יהיה להשתמש בשיבוט כתחליף לשיטות ההפריה החוץ-גופית הקיימות.

ואולם ההצהרה של רא-אל נראית יותר כלהטוט פרסומי. הרא-אלינים לא הציגו כל עדויות שאכן בידיהם היכולת הטכנית לשבט. נציגי הכת גם אינם מוכנים לגלות את זהות בני הזוג האמריקאי שמעוניינים לשבט את בתם המתה, או היכן נמצאת המעבדה של " – "Clonaid"חברת השיבוט" שאותה הקים רא-אל לפני שלוש שנים, בטענה שהכת חוששת מהתנכלויות מצד קבוצות המתנגדות להפלות.

אחת הבעיות היא ששיבוט חי ובריא נולד רק אחת להרבה ניסיונות, הכרוכים בחזרה על התהליך עם עשרות רבות של ביציות ובהריונות רבים המסתיימים בהפלה. רא-אל טוען כי גייס חמישים נשים, שישמשו אמהות פונדקאיות אשר ישאו ברחמן את העוברים המשובטים. לדברי מדענים, תיאורתית מספר כזה יספיק ככל הנראה כדי להשיג שיבוט אנושי אחד בריא.

אמנם נראה כי בעלי החיים השונים ששובטו עד היום אינם סובלים מבעיות בריאותיות מיוחדות, אם כי לפי כמה דיווחים ייתכן שתאי גופם מזדקנים בטרם עת. אולם, אם המדענים, שרא-אל טוען שהשיג את הסכמתם, אכן יצליחו לשבט את בתם המתה של בני הזוג, היא בהחלט עלולה לסבול ממטען הציפיות הגדול שבוודאי יתלו בה ההורים, להחליף את הבת שאיבדו.
{הופיע בעיתון הארץ, 16/10/2000}

2 תגובות

 1. אני מסכים עם הכתוב במאמר זה. ישר כוח.
  בנוסף אני מבקש במטותא שמישהו ישלח לי את כתובת האתר שאוכל להירשם לכת. תודה מראש ויום קסום ומלבב לכולם.
  נ.ב.
  הודעה חשובה לשכנים שלי- אנא הפסיקו להתקשר למשטרה בכל פעם שאתם שומעים בכי חתולים בביתי, זה חלק מניסוי שאני עורך. אנא גלו סבלנות. תודה לכם אנשים טובים, ובעזרת השם והשמש יגיע המשיח בקרוב.

 2. אני מסכים עם כל הכתוב
  ובנוסף, מישהו יכול לשלוח לי קישור להירשמות לכת? תודה מראש ויום קסום ומלבב לכולם!
  נ.ב
  לשכנים שלי: תפסיקו לזרוק לפח את החתולים שאני משליך החוצה הם חלק מטקס פרה היסטורי שאני מאמין בו. תודה מראש .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן