רוברט ב' לאפלין מאוניברסיטת סטנפורד, חתן פרס נובל לפיזיקה 1998 ירצה ב-10 בדצמבר בחמד"ע

כותרת ההרצאה: יקום שונה


מטרת הפיזיקה היא לגלות ולחשוף את החוקים היסודיים של היקום. למרבה הצער, הניסויים המודרניים המתקדמים חשפו שני היבטים של החוק הפיזיקלי השונים למדי ממה שגליליאו וניוטון תיארו לעצמם. ההיבט האחד הוא, שרבים מן החוקים השימושיים ביותר – נוקשותם של מוצקים, למשל – הם חוקים קיבוציים (קולקטיביים) במהותם, ואין הם חלים על כמות קטנה של חומר. ההיבט השני הוא, שאי אפשר להגיע אל החוקים הקיבוציים החשובים האלה מתוך הסקת מסקנות קפדנית מן החוקים הבסיסיים ביותר, הפועלים, על פי הסברה, בקני מידה קטנים מאוד. הקושי המתמטי הזה אינו היוצא מן הכלל אלא דווקא הכלל בפיזיקה. ואכן, הניסויים המודרניים הנערכים במאיצי חלקיקים מראים לנו שכל חוקי הטבע המוכרים לנו הם חוקים קיבוציים במהותם – הם מופיעים מתוך הפרטים הקטנים באותו האופן שבה מופיעה משמעותו של הציור האימפרסיוניסטי כשאנו צועדים לאחור ומתרחקים ממנו. המשמעות המטרידה של התצפית הזאת היא שתחומים נרחבים של הפיזיקה המודרנית, ובייחוד השאיפה הכפייתית שלנו למצוא את "התיאוריה של הכול", נובעים למעשה מאידיאולוגיה, ובכך הם דומים באופן מטריד לחשיבה הדתית של ימי-הביניים.

רוברט לאפלין קיבל תואר ראשון מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ואת תואר הדוקטור מן המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. לאחר מחקר פוסט-דוקטורט במעבדות בל הוא כיהן כחוקר במעבדה הלאומית האמריקאית ע"ש לורנס ליוורמור. ב-1985 הצטרף למחלקה לפיזיקה של אוניברסיטת סטנפורד.

לאחר סדרה של פרסים מכובדים בפיזיקה, זכה פרופ' לאפלים ב-1998 בפרס נובל בפיזיקה ביחד עם הורסט שטורמר ודן צ'וי על ההסבר התיאורטי שפיתח לאפקט הול הקוונטי הפרקציונלי. -2005 הוציא לאור את ספר המדע הפופולרי A Different Universe העוסק בנושא ההרצאה.

ההרצאה תתקיים כאמור ביום שני, 10 בדצמבר 2007, 19:00, חמד"ע , המרכז לחינוך מדעי בתל אביב, רחוב הפרדס 7, תל אביב (מאחורי גן העיר)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. לעודד – עוד דבר קטן בתחום הכתיב:
  שביתה – לא שביטה
  לגמרי – לא לגמרא

 2. שלום עודד,

  אני שמח לשמוע שאתה נהנה מהמאמרים באתר. לגבי הסברים פשוטים וקצרים על הבסיס בפיזיקה, קשה מאד למצוא כאלה. אתה יכול למצוא הסברים פשוטים אך ארוכים (ומאד מאד מעניינים) על פיזיקה, בספרי מדע פופולרי. סופרים כאלו לדוגמא הם אייזיק אסימוב (מאמרים קצרים על מדע), קארל סאגאן (שמספריו אני נהנה במיוחד) ומריו ליביו בספרו חיתוך הזהב.

  אני בטוח שיש עוד ספרים מצויינים שעוסקים בפיזיקה בסיסית, אך אלה היחידים שעולים לי בראש כרגע.

  באיחולי הנאה מלאה,

  רועי.

 3. זה מופנה לאתר כולו!!
  שלום אני ילד מהרצליה בן 14 , ובמימי השביטה התחלתי לקרוא המון מאמרים באתר.
  התמקדתי והתעניינתי בעיקר במסע בזמן, שלא תבינו לא נכון אני לא ילד קטן שמחפש הרפתקאות או מדע בדיוני אני רציני לגמרא בעניין, אפילו כתבתי כמה סיכומים לגבי מחשבות ותאוריות שלי לגבי המסע בזמן.

  עכשיו כשראיתם שאני רציני לגמרא רציתי לפנות לאתר ול"ידענים".
  חיפשתי באתר על פיזיקה, מצאתי המון מאמרים מעניינים אבל שום הסבר על הבסיס, אני שעוד לא למדתי בב"ס פיזיקה לא יודע אפילו נוסחאות פשוטות , אני אומר זאת בשם היותר צעירים שנהנים ללמוד , אשמח אם תפרסמו הסבר קצר רק על פיזיקה פשוטה ומשוואות פשוטות. תודה רבה ויום טוב לכולכם

  עודד!

 4. שמעתי היום את הרצאתו (הוא העביר אותה גם במכון דוידסון שבמכון וייצמן) והאמת היא שהוא איש מקסים וחכם ומה שעלול להשתמע מן הכתבה כמו גם מהדברים שהוא אומר בתחילת הרצאתו עלול להטעות.
  הוא איש מדע כמו כל האחרים המחפש (ומאמין שבסיכוי גבוה יום אחד תמצא) תיאוריה של הכל רק שהוא מודע לכך שגם כשתימצא לא יהיה ניתן לגזור ממנה את כל התופעות על ידי הסקת מסקנות הגיונית ושתמיד נצטרך לעשות ניסויים כדי לגלות את האמת (שאולי, בדיעבד, נוכל להסביר באמצעות החוקים).
  למעשה זה נראה לי קצת כמו הגירסה הפיסיקלית של משפט אי השלמות של גדל:)

 5. חוץ מזה – האם הוא מציע אלטרנטיבה?
  לי זה נראה כאילו אפילו מבחינה פסיכולוגית אין לנו ברירה. תמיד (עוד לפני שנעשינו אנושיים) חיפשנו תבניות ותמיד נמשיך לחפש אותן. תבנית המכילה יותר תופעות ומושתתת על פחות משתנים שרירותיים תמיד מצאה חן בעינינו יותר מן האלטרנטיבות ובצדק. גם אם לא מדובר בהסבר אמיתי הרי שגם למיפוי יעיל יש ערך.

 6. עדיין יש הבדל בין הגדרה (אולי אןפטימית מדי) של יעדי המחקר לבין קביעה חסרת בסיס בדבר ה"אמת".
  אותה אידיאולוגיה שמטרידה את לאפלין היא העומדת מאחרי רבות מהתובנות שכן הושגו כולל אילו שעליהן הוא מבסס את דברין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן