סיקור מקיף

כארון, הירח של פלוטו – סיכום ממצאים

הממצאים מהמחקר על כארון, הירח הגדול ביותר של כוכב הלכת הננסי פלוטו.

הירח כארון בצילום צבע מוגבר של הירח כארון, כפי שנראה על ידי הגשושית ניו הורייזונס ב-14 ביולי 2015 בזמן היעף בקרבת פלוטו. מקור: נאס"א.
הירח כארון בצילום צבע מוגבר של הירח כארון, כפי שנראה על ידי הגשושית ניו הורייזונס ב-14 ביולי 2015 בזמן היעף בקרבת פלוטו. מקור: נאס”א.

כארון הוא הירח הגדול של פלוטו, קוטרו 1200 ק”מ, ומבחינת משקלו הוא 12% מזה של פלוטו. זה מעלה את האפשרות שמחצית הירח היא סלעית ומחציתו קרח. תצפיות טלסקופיות הראו שחלקים רבים מפני השטח שלו מכוסים במים (1). בתצפיות טלסקופיות שנעשו ממצפה הכוכבים בהוואי הבחינו בטביעות אצבעות של הידרטים של אמוניה ומים המפוזרים על פני השטח בצורה של כתמים. הועלתה אפשרות שמים מעורבים באמוניה נדחפו מפנימו של הירח אל פני השטח. אירועים מסוג זה מתרחשים במרווחי זמן של מספר שעות או מספר ימים ומכסים את הקרקע בקצב של 1 מ”מ כל 100,000 שנים. התהליך האחראי לכך הוא קריאוולקניזם. בתוך מעבה האדמה מצויים מים בכמויות אדירות הנדחפים לעבר הקרקע. כאשר המים מגיעים אל מעל לפני השטח הם קופאים ונופלים כמו שלג ויוצרים כתמים בהירים שאפשר להבחין בהם באינפרה אדום. רק משעה שהמים פורצים החוצה הם קופאים (2).

הקטבים של כארון הם קרים מאוד. במהלך השנה שלו טווח הטמפרטורות נע בין 258 מעלות מינוס ל-213 מעלות מינוס. כאשר מים פורצים החוצה הם קופאים מיידית (3). בחורף הארוך שלו הטמפרטורה בקטבים מתקרבת לאפס המוחלט (4).

התברר שכארון מכוסה במכתשים ובקניונים. אחד מקניונים אלה הוא גדול במיוחד. הוא גדול יותר מהקניון הגדול בארה”ב. קניון זה מצוי קצת צפונה מקו המשווה. אורכו 1800 ק”מ ועומקו 7.5 ק”מ ומזכיר קצת את וליס מרינריס של המאדים מבחינת הממדים והמיקום שלו. הוא משתרע על כמחצית מהיקפו של כארון. מדובר בתהליכים טקטוניים בהיקף גלובלי (5).

בצילומים נראים גם הרים ומפולות סלעים. אחד ההרים הוא מוזר ביותר. הוא גבוה ומסביבו תעלה שנראית כמו תעלת מגן. לא הצליחו לתת לכך שום הסבר (6). בקוטב הצפוני אזור גדול ואדום ומצויה בו שכבת תולין (7). יכול להיות שזהו מכתש פגיעה (השערת הכותב – חיים מזר).

יש גם מכתשים. מכתש אחד נמצא סמוך לקו במשווה, קוטרו 96 ק”מ, מרכזו כהה ומסביב למכתש קרניים בהירות. יכול להיות שהגוף הפוגע שיצר מכתש זה, חשף סוגים שונים סוגים שונים של חומר קרחי (icy material) ולכן המרכז כהה. המכתש נוצר כנראה לפני מיליארד שנה (8). במכתש אחר שקיבל את השם Organa, חלק מהחומר מכיל כמות גדולה של אמוניה קפואה (9).

מקורות

  1. Exactly 37 Years after Its Discovery, Pluto’s Moon Charon Is Being Revealed, June 22, 2015
  2. Charon: An Ice Machine In The Ultimate Deep Freeze, July 21, 2007
  3. New Horizons Probes the Mystery of Charon’s Red Pole
  4. PIA20375 : Charon’s night side
  5. Pluto’s ‘Hulk-like’ Moon Charon: A Possible Ancient Ocean?, February 18, 2016
  6. Pluto’s Big Moon Charon Has a Bizarre Mountain in a Moat, July 16, 2015
  7.  Initial Pluto flyby science results published, William Harwood, October 16, 2015
  8. Cliffs, chasms and craters revealed in latest New Horizons images, Stephen Clark, 13 July 2015
  9. ?PIA20036: The Youngest Crater on Charon

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן