סיקור מקיף

טלפון למתים

קל לדבר אל המתים. אבל קשה לקבל מהם תשובה. למה לא לטלפן אליהם?

גולגלות יפתחאל. צילום באדיבות רשות העתיקות
גולגלות יפתחאל. צילום באדיבות רשות העתיקות

"האם מתיו שם?" שאלה שיין, כשהיא מכוונת את דבריה אל עבר קופסה על השולחן בתקווה שאחיה יגיח מן העבר השני. "כן," באה התשובה. כעת, כשהקשר "אומת" המשיכה שיין בקול רועד: "האם ההתאבדות הייתה טעות?" הרמקול השמיע קולות פיצוץ קלים, "מותי היה טעות." כשדמעות זולגות על לחייה ביקשה שיין לשוחח עם אימה, וכשהקשר נוצר היא קראה, "האם את רואה את ילדיי, את הנכדים היפים שלך?" והסבתא השיבה, "כן. אני רואה את הילדים."

ההודעות מחיות המתים האלה התקבלו ממכשיר "טלפון למתים" שהגה על פי השמועה תומס אדיסון – או ליתר דיוק מהעתק של המתקן שהממציא הדגול מעולם לא בנה. זה היה רק מפגש אחד באותו יום (במחיר של 90 דולר לתקשור) שערך כריסטופר מוּן, העורך הראשי ונשיא כתב העת "זמנים רדופים" (Haunted Times), וחלק ממפגן הראווה הקרוי Univ-Con, ועידה לנושאים על-טבעיים שמארגן ראיין בואל, המנחה המצודד של סדרת הטלוויזיה Paranormal State של רשת הטלוויזיה האמריקנית A&E. אני הוזמנתי כדי לספק קצת שיקול דעת מדעי.

לא יכולתי לשמוע את אחיה של שיין, את אמה או את כל הנשמות הלא גשמיות האחרות אלא רק לאחר שמון פירש באוזנינו את הרעשים האקראיים שבקעו מן המכשיר. מון הסביר לי שאת המכשיר בנה אדם ששמו פרנק סמפטיון מקולורדו. "קופסת פרנק", לדברי ממציאה, "מכילה מחולל מתח אקראי, המשמש לכוונון מהיר של מקלט AM. אות השמע מן המקלט ('השמע הגולמי') מוגבר ומוכנס לתא תהודה, שבו רוחות המתים יכולות לשנות אותו כדי ליצור את קולן." מתברר שהדבר קשה לרוחות, ולכן מון נעזר ב"טיילור", שהוא "טכנאי" מעולם המתים, שאותו מזַמן טיילור כדי לכוון את הרוחות הגחמניות אל טווח הקליטה של המתקן. התוצאה דמתה לבליל הקולות ושברי המילים ששומעים כשמסובבים במהירות את כפתור הרדיו.

"האם המתים מצויים בקופסה הקטנה הזאת?" שאלתי את מון. "אינני יודע היכן מצויים המתים. קרוב לוודאי שבממד אחר," הוא שיער. "טוב, אבל מכיוון שאנו יודעים כמה קל למוחותינו למצוא תבניות בעלות משמעות מתוך רעש חסר משמעות," השבתי לו, "איך אתה מבדיל בין מילים אמיתיות של אדם מת ובין רעשים אקראיים שרק נשמעים כמו מילים?" מון הסכים לדברי, "עליך להיות זהיר מאוד. אנו מקליטים את הפגישות ומוודאים שאנשים שמעו את אותו הדבר בעקביות." התעקשתי: "עקביות? עד כמה? 95%? 51%?" "הרבה," השיב מון. כאן הפסקנו את השאלות והתשובות מפני שהמושב הבא היה אמור להתחיל ולא רציתי להחמיץ את ההרצאה "מכניקה קוונטית: האם היא מוכיחה את קיום העל-טבעיות?" שנשא מעלה-השערות על-טבעיות אחר בעל השם הייחודי קונסטנטינוס.

באותו ערב, בהרצאת המליאה שנשאתי, הסברתי כיצד הכנה מוקדמת של המוח לראות או לשמוע משהו מגבירה את הסיכוי שהתפיסה תיכנע למידע המוקדם. השמעתי להם הקלטה לאחור של קטע מן השיר "מדרגות לגן עדן" של לד זפלין, שבה אפשר לשמוע מדי פעם את המילה "שטן", ואז השמעתי אותה שוב לאחר שהכנתי מראש את מוחם של המאזינים באמצעות הקרנה על המסך של המילים לכאורה. המידע השמיעתי התבהר באמצעות הרמזים החזותיים (כשהמשפט המצחיק ביותר היה "היה שם מחסן כלים קטן שבו הוא גרם לנו לסבול, השטן העצוב" – תוכלו לצפות בהרצאה באמצעות הקישור למטה). השמעתי להם גם כמה אשליות שמע שיצרה הפסיכולוגית דיאנה דויטש מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, שבהן השמעה חוזרת בלולאה של מילה בעלת שתי הברות מעוררת מילים וביטויים שונים בדעתם של אנשים שונים.

אלו הן דוגמאות ל"תבניתניות", הנטייה למצוא תבניות בעלות משמעות בתוך רעש חסר משמעות (מונח שתואר בטור "קולו של הספקן" בגיליון פברואר-מארס 2009 של סיינטיפיק אמריקן ישראל). למחרת העמדתי את הדבר למבחן כשהעניק לי מון הדגמה אישית. כשהטלפון למתים מטרטר לו, ניסיתי לתקשר עם אבי ואמי המנוחים באמצעות "אימות" ההתקשרות: שם, סיבת המוות… משהו. ניסיתי לשדל ולפתות אותם. לא כלום. מון ביקש את התערבותו של טיילור. לא כלום. מון אמר שהוא שמע משהו, אבל כשלחצתי עליו הוא לא העלה דבר. השעיתי ברצון את ספקנותי בתקווה לשוחח עם הורי, שאליהם אני מתגעגע מאוד. לא כלום. חיפשתי תבנית כלשהי. לא כלום.

אני חושש שזאת היא ההערכה שאני רוכש אל העל-טבעי. לא כלום.

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב עת skeptic (www.skeptic.com) ומחבר הספר "מדוע אנשים מאמינים בדברים משונים". את הרצאתו אפשר לשמוע כאן

באותו הנושא באתר הידען:

NRG והתקשור עם זוהר ארגוב

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

40 תגובות

 1. דארן בראון (Derren Brown) הוא מאחז העיניים הגדול בעולם, ותכניותיו הוראו בבי.בי.סי ובערוץ הסייפיי בארה"ב. הוא מראה בתכניותיו – ניתן לראות קטעים ביוטיוב – כיצד רמאים מסוגו של אורי גלר גורמים למזלגות להתכופף ולשעונים מקולקלים להתחיל לתקתק. הוא מראה גם כיצד ניתן לנחש, בלי מאמצים מיוחדים, פרטים על מתנדב מהקהל, ואומר שכל "קסם" וכישוף ניתן להסברה ולחיקוי.

 2. למגיב 35,

  אנא פרטי את הכלים המומלצים על ידך:
  אסטרולוגיה?
  קלפי טרוט?
  קריסטלים?
  וודו?
  קריאה בקפה?
  נומרולוגיה?

 3. הוגין,
  למה בדיוק התחלת להזכיר את מחברת ספרי הפנטזיה לילדים – הארי פוטר- כדוגמא לכך שמוסריותו של נעם בספק לעומתך ומאמיני שטויות אחרות? מנסה לרמוז לכך שהמוסר של מאמיני תפלות גבוה יותר? מה קשור?
  רק שתדעי שחובבי המדע האמיתי הם במקום הראשון של מעריצי ספרות מד"ב ופנטזיה, רק שהם יכולים להפיק מהסיפורים את המיטב ללא להשלות את עצמם שיש בהם מן האמת. ליכולת הזאת קוראים הבדיל בין מציאות ודמיון. ספרים יכולים להוות השראה, הנאה וללמד נקודות מבט נוספות – אבל לא להחליף את המציאות, ובטח לא מקום לברוח אליו כל החיים.

  להפך… רק אלו שהם באמת לא מאמינים באמונות שונות בינהם התפלות, וחשוב להם הדרך המדעית האמיתית, יש להם בדרך כלל מוסר גבוה יותר. אין לנו העדפה לגזע, מין ודת. השיטה המדעית וההולכים בדרכה "האמונה" היחידה שלהם הינה חשיבותה של אובייקטיביות.

  ובמה הוא התגרה? איזו מלחמה? שוב מה קשור? הדת היא שמתגרה באמונות שונות במלחמה. מתי מישהו הצהיר מלחמה בשם אמת מדעית אמיתית (ולא השתמש בעיוות שלה כתרוץ)?! הוא רק טען שביטחון יבוא מתוכנו ולהיות אמיתיים עם עצמנו ולא לחיות באשליות שונות שמביאות האמונות.

  הוגין, את הבן אדם הכי דו פרצופי ומעוות מציאות ודברים של אנשים שאני מתחיל להבין שהכרתי… אם היית אמיתית עם עצמך ואיתנו היית פורשת מהאתר כמו "שאיימת" פעמים אינספור.

  במהלך "הכרותי" אותך החלפתי רגשותי כלפיך בין רחמים, שעשוע ובוז… כרגע נשאר רק הבוז לאור ההתבטאויות המעוותות שלך לאחרונה. את לא מסוגלת להוציא תגובה ללא לעוות מאמרים שאליהם את מגיבה או תגובות קודמות. ואם לא די בכך, אזי ההשמצות שלך מספיקות לתחושות שאת מעלה בי

 4. למגיב 35,

  התבלבלת – זה לא האתר לספרות מרנינה, אלא אתר הידען.

  אני מאוד אוהב את ג ג רולינג, אבל בהקשר שונה מהמדע.

  חינוך למדע אינו צייד מכשפות, ואפילו אינו צייד פתאים וניו-אייג'ים למינהם.
  חינוך לתפישה מדעית הוא בראש ובראשונה התרחקות מסיפורי סבתא והזיות עצמיות, בכל הקשור להבנת העולם סביבנו.

  אגב, פסח מתקרב, האם נזכה לחופשה נוספת שלך?

 5. הוגין:
  קישקושים עוררו בי – מאז ומתמיד – תחושת קבס.

  להסוואה הדיסלקטית: או שעבדו עליך או שאתה מנסה לעבוד עלינו. בכל מקרה כדאי שתדע ששקרים אינם מתקבלים כאן ברוח טובה.

 6. תכלס' ובמשפט קצר הנושא החוזר על עצמו באובססיה מואצת כמשתמע מתגובתיו של מגיב 34 יכול גם להקרא כתשוקה חסרת מעצוריםל'צייד מכשפות' ,חכמי דורות,הסטוריונים,ארכיאולוגים,תיאוסופים ושוחרי ידע עתיק וכללי בכלל.
  מעניין אם הבחור בקיא בספרות מרנינה ועכשוית המתובלת בקריצה ומוסרי השכל רבים כפי שנכתבה על ידי אחת גאוניות הסיפורת בת ימינו ג',ג',רולינג.(כל סדרת הארי פוטר כולל התוספות).
  מומלץ למגיב זה לקרוא גם את הרולטה הסינית לפני שהוא יוצא 'למלחמה' וכן להכשיר את עצמו כמה וכמה שנים טובות בעוד כמה כלים וידע על מנת שלפחות אם מכריז הלז על 'מלחמה' שידע לפחות עם מי,נגד מה,ובמה הוא בכלל מתגרה.
  בכל אופן תגובותיו מתחילות לעורר בי ואולי בעוד כמה סמויים דוממים באתר,חיוך קל:)

 7. ועוד מילה באותו נושא:
  כל עוד שהעיסוק סיאנסים, אמונות תפלות, אסטרולוגיה, קריאה בקפה, קריסטלים וכו נעשה באופן פרטי – נו מילא.

  הבעיה היא שאנחנו רואים היום תוכניות בטלויזיה, שומעים ברדיו, אסטרולוגים למיניהם שמיעצים לנו איך לנהוג בחיינו היום יומיים, ואולי הרבה יותר חמור, פוגשים בסיסמאות כגון " תהילים במקום טילים", – כלומר אין צורך בצבא חזק, רק צריך להגיד תהילים ואולי גם לשמור על השבת, ואת זה אומרים מי שיש להם ייצוג בכנסת ישראל, כולל תקציבים ויכול לחוקק חוקים (אגב, שמתם לב מי הוא שר המדע החדש?).

  במצב זה, העיסוק בהבלים מתחיל להיות מסוכן, ולדעתי, אחת המטרות החשובות של אתר זה היא להילחם בתופעה, ולהעביר לצד השפויים כמה שיותר אזרחים.

 8. camouflage

  סיאנסים בעזרת כוס ולוח אותיות ומספרים היו פופולריים כבר לפני עשרות שנים.
  חוץ מסיפורים – מעולם לא התגלה איזשהו מימצא מוצק שמצדיק את השטות הזו.
  צריך להבין, השיטה המדעית היא זו שקידמה אותנו מעבר לרמה של סיפורים אישיים, סיפורים של קרובי משפחה וחברים, הזיות אישיות, טעויות אופטיות, אמונות תפלות וכו וכו'.
  עד להתבססותה של השיטה המדעית, ההתקדמות בידע האנושי הייתה איטית אם בכלל, בגלל חוסר האפשרות להבחין בין סיפורים, מעניינים ככל שיהיו, לבין עובדות מדעיות.
  די מטריד לראות שגם כיום, בתחילת המאה ה21 , עדיין יש רבים שמאמינים בהבלים האלו, כפי שאנשים האמינו בהבלים לפני אלפי שנים, ועוד מכנים זאת ניו אייג'…

 9. לנעם…..עוד סיפור קטן.הייתי בחברה ששם היו מעלים(רוחות בשביל הסיפור-כיוון שאיני יכול להסביר את התופעה)כפי ששמעתה אותיות ומספרים על לוח כוס באמצע ושואלים שאלות.בחור שניכנס לחדר ותפס אותם באמצע הסיאנס אמר ,אני האמין רק לאחר שתאמרו לי את שמה של הילדה שהיתנשקתי איתה כשהייתי בן 10,הכוס רצה למול האותיות הנכונות הבחור קבל קייפאון רגליים ליבו פעם בחוזקה הזעת יתר היתפשתה בגופו התחיל לרעוד ,נאלצנו לקחת אותו למרפאה הקרובה לשם טיפול.לאחר המעשה ביקשתי מהחברים להפסיק עם הסיאנסים כיוון שפחדתי ממקרה דומה.יצא לי לכנס במפתיע לחדר לאחר מספר ימים ושוב אני רואה אותם במעשה,צעקתי עליהם ואמרתי שהכוס תתפוצץ לכם בין העצבעות…פוווף…לא היבנתי מה קרא,הכוס היתפזרה ברסיסים על הלוח.

 10. אם לכל האנשים האלה באמת היו כוחות כמו שהם טוענים, הרי אפשר היה לצפות שהם יהיו מיליארדרים בזכות ידיעת מספרי הגרלה עתידיים, או "סופרמנים" שמצילים את העולם בזכות ראייה מראש של פיגועים, רציחות וכו'. למה זה לא קורה?
  הדבר היחידי שהם מצליחים לעשות בעזרת ה"כוחות" שלהם זה מופעי קרקס מול קהל פתים שהם מרמים בעזרת קריאה קרה (ולפעמים חמה), או כל מיני יעוצים למיניהם בקשר לדברים כמו קריירה וזוגיות, ועיסוק בכשפים (עין הרע וכו').
  לא מרשים בשביל אנשים שטוענים שהם מחוברים למימד אחר….

 11. אני יעזור לך קצת נעם זה היה ב"בילתי נתפס"
  גם אני ראיתי את זה, והוא בעצם גרם לזה שאנשים חיפשו את התכונות שלהם ואפילו האמינו שיש להם כמה מין התוכנות האלו, כשבעצם תוכן הדפים היה אותו דבר.

  לדעתי זוהי רק "שליטה" על התת מודע לגרום לאדם לחשוב דברים לא נכונים

 12. camouflage

  שתי נקודות למחשבה:

  1) התיאור שלך מזכיר אינספור סיפורים ששמעתי, כולל תיאורים של מעשי קוסמים למיניהם, על "מעשים מדהימים ובלתי ניתנים להסבר מדעי"
  חלק מהקוסמים, הישרים ביניהם, מצהירים מראש שמדובר באחיזת עיניים, וחלק טוען לכוחות על טבעיים.
  מעשי "הקסמים" המדהימים – וחלקם אכן מדהים ביותר ולא ניתן להסבר מיידי – אין פירושם מעשים על טבעיים!
  העובדה שנתקלת בתופעה שלא יכולת להסביר, אין פירושה שאין לה הסבר פשוט, שלא מצריך כוחות על טבעיים.

  2) ניסוי שנערך בשנים האחרונות (הפרטים המדוייקים לא זכורים לי, אבל העיקרון כן):
  מס' סטודנטים (כמדומני 10 ), התבקשו לתת את התאריך והשעה המדייקים של לידתם.
  נאמר להם שעל סמך זה, אסטרולוג מפורסם יתן להם את ניתוח האופי שלהם, כמו גם אירועים חשובים בחייהם שהתרחשו בעבר, ויתרחשו בעתיד.

  לאחר מכן, חילקו לכל אחד מהם, מבלי שידעו, דפים עם תוכן זהה לחלוטין, והם התבקשו לציין באיזו מידה תוכן הדף מתאר אותם נאמנה.

  כל הסטודנטים נתנו ציון של 8-9 מתוך 10 !

  תחשוב על זה

 13. נעם . הכן יש קושי רב לאבכן בין דוברי האמת והשקר, באמת תמצא דברים יותר מבוססים שיתקשרו אליך.אתן לך דוגמה מחיי.לפני המון שנים עוד הייתי חייל ותיקי אשקלון אולי זוכרים,הופיע באולם קולנוע פראפסיכולוג בשם מארטין בליווי מארגוט קלאוזנר פראפסיכולוגית ישראלית שתירגמה אותו,האיש היה סקוטי בעל מיבטע כבד .הוא סיפר שבאולם הוא רואה שלהבת כמו נר ושלהבת זאת ברגע שהיא תעצר על ראשו של אחד הנוכחים בקהל הוא יעביר לו מסר,היתי הראשון כאשר פנה אלי … you.היקפיא אותי במקום.קיבלתה מיכתב לפני המון זמן שכחתה לתת תשובה זה מאוד חשוב,שמתה את המיכתב מיתחת למזרון,בתשובתך לאדם זה ישנה כליל את דרכך בחיים,תוך שבוע ידברו במקום עבודתך על מעבר למקום רחוק תתנדב תהיה ראשון יפתחו בפנך חיים מאתגרים יותר.(מה לסקוטי הזה והעובדה שכל היחידה עברה לסיני,ובאמת מאתגר מאוד)אני רוצא לציין שלא לבשתי מדים ולא יכול היה לדעת ולקבל רמז סביבתי.אחראי הוא פנה לאישה שאיבדה צמיד או תליון איני זוכר בדיוק ושהיא מאשימה את שכנתה בגנבה ,בהיסח הדעת היא שמה את התכשיט בתוךצלוחית ליד צינצנת הסוכר במטבח גשי לשם תמצאי זאת ותיתנצלי בפניה ,נישמעה צעקה באולם ניזכרתי אתה צודק אתה צודק…מקרים כגון אלו הביאו אותי לשינוי חשיבה בתחום הזה.ככל שקראתי למדתי שיש דברים בגו .פגשתי גם שרלטנים שמניע אותם יותר הכסף.אם האיש העומד מולך אינו מחשמל אותך דע שאין לו כוחות אין לו נוכחות כך אותו בעירבון מוגבל.

 14. תור,
  הרעיון של לכבד זה את זה ללא הבדל נובע דוקא מזלזול עקרוני באדם.

  אני בדעה שיש לכבד את מי שראוי לכבד ויש לזלזל במי שראוי לזלזל.

 15. אורן,

  המתקפה אכן קשה, והיא מעמידה בספק את הטענה שלנו שאין חייזרים…

 16. מגיב חדש: (:
  אני במקרה מצוי באתר כבר מספיק שנים.
  אבל מה זה בכלל משנה מי חדש יותר או ישן יותר ?
  אם למישהו יש מה לאמר – שירגיש חופשי לאמר אותו.

  אני מאמין שהאתר הזה מספיק מרווח וגדול,
  כדי להכיל דעות שונות, מגוונות ואפילו משונות.
  לא זכור לי שבין אלו המגדירים עצמם "מדעיים",
  ישנה תמיד הסכמה הדדית ולעיתים יש כאן ביניהם
  אפילו חילופי דברים חריפים ואפילו מגוחכים.

  אפשר להסכים שלא תמיד ישנה הסכמה.
  אם נלמד לפחות לכבד זה את זה,
  למרות הדעות השונות כבר עשינו
  כברת דרך ארוכה.

 17. קני,

  מי שמאמין, לא זקוק להוכחות להצדקת אמונתו, ולא מחפש הוכחות להפרכת אמונתו.

  האתר הזה הוא לכן פשוט בזבוז זמן מוחלט עבורך.

 18. נעם,
  אני מתחיל לחשוב שלכל מגיבי האתר השפויים ניחנו בכוחות על-טבעיים. כיצד תסביר את העובדה שלא נכחדנו לאור מתקפת השטויות ההולכת וגוברת לאחרונה באתר?

  את האמת, אני מתחיל לחשוד שיש קשר ישיר בין "המזבלים" השונים של אתרינו היפה. נראה לי מוזר צירוף המקרים של ריבוי התגובות מצידם, במיוחד שרובם מגיבים חדשים באתרינו יחסית. אולי אני ארחיק לכת ואקשר אותם לחזרתה המפתיעה של הוגין לפני כמה ימים.

  אופס, אני מתחיל לחשוב כמותם – גם כוחות על-טבעיים (עם חשיבה תת-טבעית) וגם רואה קנוניות בכל מקום. עוד מעט אני אהיה מסוגל לדקלם את מיני החיזרים השונים של חנן סבט ואתחמק משאלות של נעם! אבד עלי…

 19. אני מאמין שצריך להאמין שזה אפשרי. אולי יום אחד נוכל לתקשר עם המתים. אסור לפסול את זה על הסף.

  זה ללא ספק יהיה ההתפתחות החשובה ביותר במדע. מי יודע איזה דבר אפשר לגלות?

 20. כל הויכוח הזה חסר משמעות.
  הרי אפשר לאמר כל דבר והיפוכו,
  ואפשר לסתור כל דבר במילים.

  שכל אחד ישתדל להיות אדם טוב.
  שיהיה לכם חיים טובים מלאים בהגשמה עצמית,
  מתובלים בהרבה מאוד אושר.

 21. אורן,
  איך לכל הרוחות צפית את השאלה שלי?
  אני מתחיל לחשוב שיש לך כוחות על טבעיים…

 22. camouflage ,

  תרשה לי לנסח את שאלתי הקודמת בצורה אחרת:

  אתה פוגש מישהו, הנראה לך אמין, והוא מספר לך שהוא רואה הילות סביב אנשים, שיש לו כושר ריפוי מופלא, המצליח במקומות שהרפואה המודרנית נכשלה, ועוד תיאורים דומים.

  איך אתה מצליח לקבוע האם האיש שרלטן, או אכן ניחן בכוחות על טבעיים?

 23. נקודה – אהבתי 🙂
  מדי פעם אתה נהנה לומר שטויות על חשבוננו (ואני חושב שזה יותר טוב מלהגיד שטויות ולהאמין בהםף אבל רק בקצת), אבל לפעמים יש לך יציאות מבריקות ולפעמיםגם מצחיקות. תגובה 8, שייכת לקטגוריות האחרונות 🙂

  תור ו-camouflage,
  אני אכן מאמין שזה מעל בינתכם, כמו הרבה דברים. נעם כבר ניסח שאלה בעבר שמביא אותה שוב ושוב ללא מענה, מלבד בפעם אחת יוצאת דופן, וקיבל תשובה הצפויה והמביכה עבור כל אנשי הפסאודו-מדע (לא זוכר היכן היה הדיון) – איך אתם מבחינים בין שרלטנים לבין "אמת" פסיכו-מדעית.

  סליחה, התכוונתי "פסאודו-מדעית"…

 24. כל הטענות שלכם נכונות,הכן אמרתי שמי שמיתעסק בזה ימצא לא שפויי,יש כאלה שיואמרו השלייה או חלום אין לי הסבר לוגי ,אך מימד אחר קיים שבני אנוש לא נימצאים בו מעט מאוד אנשים הכן מסוגלים לגעת בו,קראנו לזאת במשך הדורות כוחות עליונים כיוון שזה מעל לבינתנו,אם זה עושה לאדם טוב יש לאמץ את הדרך.

 25. תור,

  אנרגיה שניתן לחוש אותה ולעבוד איתה היא אנרגיה שניתן למדוד אותה, ואם לא ניתן למדוד אותה, הרי היא הזייה, אשלייה או חלום.

  זה אכן עובד,

  עובד עלינו בעיניים…

 26. תור,
  המפגש בין המדע לנושאים הללו כבר קרה.
  כיום המפגשים מתרחשים בד"כ בבתי חולים לבריאות הנפש

 27. לא יודע כיצד הוא עצמו הגיע למסקנה הזו,
  אבל מנסיון של לא מעט שנים בתחום הנדון,
  ובו-זמנית כאחד שגם דוגל במדע אפשר לאמר
  שמי שלא טועם פשוט מפסיד – זה עובד ועובד טוב.

  האנרגייה שהוא מדבר עליה היא אנרגייה שכרגע
  אין למדע כלים למדוד אותה ולמרות זאת אפשר
  לעבוד איתה, להרגיש ולחוש אותה והיא עושה
  דברים מופלאים – דוגמת הריפוי.

  המפגש בין המדע לתחום המדובר,
  הוא רק עניין של זמן.

  האדם ימצא דרכים לרתום את הטכנולוגיה,
  לתחומים שכרגע נשמעים בלתי נתפסים בדעת.

  ביי.

 28. camouflage ,

  ושאלה נוספת:
  איך אתה מגיע למסקנה ש"הכוחות העליונים" והעל טבעיים אכן קיימים במציאות ולא רק בראש שלך?

 29. camouflage ,

  איך אתה מבדיל בין שרלנים לביןתופעות על טבעיות אמיתיות?
  על איזה אנרגיות אתה מדבר?

 30. יש דברים שקיבלו את המונח על טבעי כיוון שהלוגיכה אינה פועלת שם,ויש שרלטנים שמצאו אפשרות להיתפרנס מאנשים שאינם מסוגלים לחיות עם בעיה אשר רובצת עליהם ,העל טבעי חי בצמוד אלנו צריך לחוש אותו ולקבל אותו לנסות לחיות במחיצתו ,האנריות המפוזרות יכנסו כהילה סביבך,הסביבה הקרובה תסמן אותך כלא שפוי בדיוק כפי שאדם עוסק בקבלה מעשית,משביע כוחות עליונים כדי לעזור לאנשים ,המוח הלוגי אינו מסוגל להבין זאת ובכל זאת זה קיים.

 31. מי שאידיוט ומאמין לזה ישאר אידיוט גם אחרי קריאת המאמר הזה. ומי שכבר הבין שכל העניין הזה מגוחך המאמר הזה לא מוסיף לו כלום.

  אז בשביל מי בדיוק נכתב המאמר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן