תעשיית התרופות מתנדנדת על קצה מצוק הפטנטים

סוף תוקפם של פטנטים על חלק מהתרופות הגדולות משמעו תרופות גנריות זולות יותר עכשיו, אבל אולי פחות תרופות חדשות בעתיד

המשבר בתעשיית התרופות. איור Popular Science
המשבר בתעשיית התרופות. איור Popular Science

היה שלום, ליפיטור (שמה המסחרי של תרופה להורדת כולסטרול). נתראה אחר כך, Advair (שמה המסחרי של תרופה נגד אסטמה). השנה מסמנת את תחילתה של תקופה המכונה מצוק הפטנטים, במהלכה חברות תרופות יתחילו לאבד את זכויות הפטנטים האקסקלוסיביות על רבות מתרופות המותגים רבי המכר שלהן. עד לשנת 2016 עלולות חברות התרופות להפסיד מכירות של כ-140מיליארד דולר בזמן שתרופות גנריות זולות ייכנסו לשוק.

"החדשות הטובות הן שלפחות מבחינת העשור הקרוב, מחירי תרופות המרשם יירדו כנראה או ייתמתנו עבור משתמשים רבים", אומר דן קרפנטר, המנהל והשותף של 'היוזמה לתרופות וחברה' (Initiative on Medications and Society) של אוניברסיטת הארוורד. אבל החסכון עלול להשאיר את ארונות התרופות של המחר ריקים. בנובמבר 2011, תאבד חברת Pfizer את הבלעדיות על ה-Lipitor, התרופה שלה להורדת הכולסטרול, אשר קצרה במכירות של שנת -2008 12.8 מיליארד דולר, והיא אולי אחת התרופות הריווחיות ביותר בהיסטוריה. הבעיה היא שאין תרופות חדשות מוכנות לרשת את מקומה ברשימת רבי המכר. מספר התרופות המאושרות בשנה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) ירד מממוצע של 35 אישורים ב-1996 עד 2001, לרק 22 בין השנים 2002 עד 2007. ניתן להסביר חלק מהירידה הזאת בתקנות בטיחות קפדניות יותר, חלקן בתגובה לבעיות על תרופת Vioxx, משכך כאבים במרשם שקיבל את אישור ה-FDA ואז הורד מהמדפים ב-2004 על ידי היצרניות לאחר שמחקרים הראו שכ-139,000 איש שלקחו את התרופה לקו בהתקפי לב.

אך ללא 12 מיליארד הדולר שנכנסו מה-Lipitor ותרופות מותג אחרות, עלולה להתרחש ירידה קיצונית בסכומי הכספים המוקצים לפיתוח ולמחקר של תרופות חדשות. העובדה הזאת תפגע בכולנו. מחקר שנערך על ידי פרנק ליטנברג, פרופסור למנהל עסקים באוניברסיטת קולומביה, הראה שמספר התרופות החדשות הזמינות תואם את העלייה באריכות ימים. "להחלטות בנושאי פיתוח תרופות יש השלכות ארוכות-טווח", אומר סטיוארט גריהאם, פרופסור לניהול אסטרטגי במכון הטכנולוגיה של ג'ורג'יה. "אנחנו לוקחים היום החלטות השקעה לגבי ההשפעות של סוגי התרופות החדשות שיהיו לנו בעוד עשר שנים".

בציפייה לשינויים האלה, מתכוונת יצרנית התרופות Eli Lilly לקצץ עד לשנת 2011 עלויות במיליארד דולר ולפטר 5,500 עובדים. חברות אחרות ממהרות לחטוף את התרופות המבטיחות המעטות שנותרו בתהליכי אישור; Pfizer סיימה לאחרונה את תהליך רכישת Wyeth, ו-Roche התמזגה עם Genentech.

אבל בסופו של דבר, סוף עידן הבלעדיות של תרופה רבת מכר עלול להביא לשינויים יסודיים בדרך בה חברות תרופות הענקיות פועלות. עד עכשיו, הן התמקדו בפיתוח תרופות פשוטות יחסית המכניסות רווחים גדולים כמו סטטינים (תרופות המורידות את רמת הכולסטרול) ונוגדי דכאון. כדי להישאר רווחיים, יצטרכו ככל הנראה החברות להתרכז בתרופות מורכבות יותר נגד השמנת יתר חולנית, סרטן, ומחלות המערכת החיסונית או נוירולוגיות. לדוגמה, Pfizer הכריזה לאחרונה על תרופה חדשה לדלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). עבור מיליוני בני אדם הסובלים ממחלות שקשה לשלוט בהן, החלטה מבורכת מעין כמוה. – קורי בינס

ארון התרופות של המאה ה-21

ארבע תרופות המתוכננות להגיע אל מדפי בתי המרקחת השנה

כדור כולל לבעיות לב – PolyPill

מעבדות Ferrer מפתחת כדור שכולל שלוש תרופות להגנה מפני התקפי לב ועולה פחות מהרכישה של הכדורים השונים בנפרד. הכדור, המשלב אספירין ותרופות להורדת לחץ דם וכולסטרול, עלול להעלות את הסבירות שהמטופלים לא ישכחו לקחת התרופות שלהם.

מדלל דם בטוח יותר – Pradaxa

ה-Pradaxa של חברת Boehringer Ingelheim מורידה בצורה יעילה, כמו הקומדין (מדלל דם) בן החמישים פלוס, את הסיכון ללקות בשבץ, אבל לא דורשת את אותו סוג ניטור בלתי פוסק לאיתור דימומים פנימיים, והוא פוגע פחות בכבד.

איבוד משקל מהיר יותר – Qnexa

המתכון ל-Qnexa של חברת Vivus הקליפורנית, כולל תרופת נגד השמנת יתר חולנית בשם phentermine הניתנת במרשם באופן שכיח לחולים, המשולבת עם תרופה ששימשה במקור לטיפול באפילפסיה. הכדור מביא לירידה כמעט כפולה במשקל מאשר בשימוש בפנטרמיין בלבד: 15 אחוזים ממשקל גופו של מטופל ב-52 שבועות.

הקלה נוספת לחולי סכרת – Exenatide Once Weekly

חברת Eli Lilly/Amylin עבדה עם חברת Alkermes כדי לפתח את ה-,exenatide הניתנת בהזרקה אל תוך מיקרו-ספרות לשחרור איטי אל תוך מערכת הדם. זוהי התרופה הראשונה השבועית לחולי סכרת בדרגה שנייה. קרינה סטורס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. האמת שלא ממש.
  בטווח הקצר טבע תגדל.
  בטווח הארוך-> אם אין תרופות חדשות אין תרופות גנריות.
  בסופו של דבר טבע היא סוג של טפיל מבחינת חברות התרופות. חברה של עורכי דין ומעתיקי תרופות.
  לעומת זאת עבור האדם הפשוט טבע זה היא חברה נהדרת.

 2. אז מה אתה אומר שווה להשקיע במניות של טבע בקרוב?
  נראה לי שאין בכלל ספק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן