סיקור מקיף

הנשיא פרס הכריז בביומד על הקמת מרכז בינלאומי לחקר המוח בראשות ד”ר רפי גדרון

גדרון יעמוד בראש המרכז, המוגדר כעמותה ללא מטרת רווח, ויצטרפו אליו נציגים מתעשיית מדעי החיים הישראלית, אנשי אקדמיה בכירים, רופאים, המדען הראשי ומשרד נשיא המדינה 

נשיא המדינה שמעון פרס בפתיחת כנס ביומד 2011
נשיא המדינה שמעון פרס בפתיחת כנס ביומד 2011

עם פתיחתו של שבוע “ILSI-ביומד ישראל 2011” אתמול(יום שני 23 במאי 2011), הודיע נשיא המדינה, שמעון פרס, על הקמתו של מרכז חדש, בינלאומי, שיעסוק בחקר המוח האנושי ובקידום תחום הנוירוטכנולגיה. בראש המרכז, המוגדר כעמותה ללא מטרת רווח, יעמוד (בהתנדבות) היזם ד”ר רפי גדרון, מיזמי ומקימי כרומטיס, שנמכרה בשנת 2000 ללוסנט תמורת 4.8 מיליארד, כמו גם נציגים מתעשיית מדעי החיים הישראלית, אנשי אקדמיה בכירים, רופאים, המדען הראשי ומשרד נשיא המדינה.

בנאום הפתיחה, סיפר פרס, כי בתחילת שנות השמונים, כשהחל לקדם את חקר הננוטכנולוגיה בישראל, אנשים לא כל כך ידעו על מה הוא מדבר והתייחסו בספקנות לעובדה שניתן לפתח בישראל את תחום הננו. “כיום אנו נחשבים לאחד ממרכזי הננו הנחשבים בזירה הגלובלית”, אומר פרס, “וזה בדיוק הזמן המתאים ל’הסתער’ על המטרה הבאה – מרכז עולמי שיוביל פיתוח טכנולוגיות המבוססות על חקר המוח ויסייע בסופו של דבר למיליוני אנשים ברחבי העולם, נפגעי שבץ מוחי, אלצהיימר ואפילו עוורון וחרשות”.

הנשיא פרס ניצל את העבודה שבקהל יושבים בכירי תעשיית מדעי החיים העולמית והישראלית וקרא לכל הנוכחים להצטרף ליוזמת המרכז החדש ולתת כתף להצלחתו. “זה יהיה מרכז נטול גבולות לאומיים, נטול פוליטיקה ודעות קדומות, כשכל מה שינחה אותו הוא פעילות לרווחת האנושות כולה”.

פרס עוד ציין כי כשמסתכלים על מצבה של ישראל בתחום הפטנטים, אי אפשר שלא לחוש גאווה: מספר הפטנטים בתחום המכשור הרפואי שהוענקו לחברות ישראליות מציב אותה במקום הראשון בעולם ביחס לגודל האוכלוסיה, ובמקום הרביעי במספר האבסולוטי במספר הפטנטים. בתחום הביו-פארמה, ישראל ממוקמת במקום השני בעולם בפטנטים ביחס לגודל האוכלוסיה וכמספר 8 במספר הפטנטים במספר אבסולוטי. ישראל אף ממוקמת במקום הראשון בעולם במספר הפטנטים שהוענקו לתעשיית מדעי החיים כאחוז מתוך כלל הפטנטים שנכתבו על ידי ממציאים ישראלים.

שבוע “ILSI-ביומד ישראל 2011” יחגוג השנה עשור לקיומו, במהלכו הפך לכנס בינלאומי בו לוקחים חלק מדי שנה השמות הגדולים (והחמים) ביותר בעולם מענפי הביוטכנולוגיה, התרופות והמכשור הרפואי. מארגני האירוע, איגוד מדעי החיים הישראלי – ILSI – וחברת “כנס”, מעריכים כי בין אלפי המשתתפים הצפויים – מנכ”לים ובכירי חברות הביו-פארמה והמיכשור הרפואי, מדענים וחוקרים, יזמים, מעצבי דעת קהל בתחום, מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים – יהיו גם למעלה מ-1,000 אורחים מחו”ל.

השבוע הוא האירוע המרכזי השנתי של תעשיית מדעי החיים בישראל. הוא כולל כנס מקצועי בינלאומי בהשתתפות מיטב המומחים (מנכ”לים ובכירי חברות מתחום הביו-פארמה והמיכשור הרפואי, מדענים וחוקרים, יזמים, חוקרים, מעצבי דעת קהל בתחום, מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים) מהארץ ומהעולם, ותערוכה, המציגה את החידושים החמים ביותר. “ILSI- ביומד ישראל 2010”, שזכה להכרה בינלאומית ונחשב לכנס השני בגודלו בעולם – אחרי ארה”ב, ייערך בין ה-23 ל-25 במאי במלון “דיוויד אינטרקונטיננטל” בתל אביב.

אתר האירוע

6 תגובות

  1. נקודה לא הבנתי את תגובתך המשונה, עבור מה כן נועד לדעתך מחקר המוח?

  2. אין ספק שמדובר בנושא שהולך לגרום למהפיכה בעשורים הקרובים.

  3. די עם השקר הזה. חקר המוח אינו מעניין כיוון שאולי הוא יוביל לריפוי מחלות כמו אלצהיימר, נכון שטענות כאלו מושכות תקציבים, אך האמת היא שהמחקר המדעי לא נועד כדי להועיל לציבור.
    התועלת היא בסה”כ רווח צדדי ומשני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן