סיקור מקיף

פול סרנו, חוקר הדינוזאורים המוביל בעולם, מייחצן בהצלחה את טי-רקס ועמיתיו

סרנו, בן ,42 הוא "צייד" דינוזאורים יוצא דופן. בניגוד לחוקרים אחרים, שחיפשו שלדי דינוזאורים בחצי הכדור הצפוני, הוא מתרכז בחצי הכדור הדרומי, ש"היסטוריית הדינוזאורים שלו עדיין לא נכתבה"

פול סרנו (מתוך האתר שלו)
פול סרנו (מתוך האתר שלו)

כשחנו בנווה מדבר באמצע הסהרה בישר פול סרנו לאנשי צוותו את החדשות הרעות. המסע שלהם הסתיים. הכסף נגמר. אחרי שנים ארוכות של תכנון, מסע של 2,400 ק"מ במדבר וחודש של התנצחות ביורוקרטית עם פקידים בממשלת ניז'ר, היה "צייד" הדינוזאורים המפורסם בעולם קרוב לשבירה.

שלוש שנים קודם לכן, באחד האזורים המפחידים ביותר של המדבר, הוא גילה עמוד שדרה של דינוזאור אבל לא היה לו זמן לחפור. כעת, כשצוותו מקובץ סביבו, הוא עמד לפני תבוסה. ואז, בתוך 48 השעות, השתנתה התמונה לטובתו.

אישור מממשלת ניז'ר הגיע פתאום, וגם הכסף. אף על פי שהזמן שהוקצב למסע אזל וכמחצית מאנשי הצוות שלו – בהם אחדים מהמדענים היותר מנוסים – עזבו, סרנו החליט להמשיך. באחרונה, שש שנים אחרי שחזר מהמסע, הכריז שהשלד שנמצא באותו מסע הוא של דינוזאור אוכל-עשב בן 135 מיליון שנה.

סרנו, בן ,42 הוא "צייד" דינוזאורים יוצא דופן. בניגוד לחוקרים אחרים, שחיפשו שלדי דינוזאורים בחצי הכדור הצפוני, הוא מתרכז בחצי הכדור הדרומי, ש"היסטוריית הדינוזאורים שלו עדיין לא נכתבה", לדבריו. הוא עמד בראש שש משלחות חקר למדבריות ניז'ר, מרוקו וארגנטינה, וגילה במסעות אלה שישה זני דינוזאורים חדשים.

ב-1988 גילה את הגולגולת וחלקי עצמות אחרים של הדינוזאור המכונה "הררזאורוס" (על שם ויקטורינו הררה, איכר ארגנטיני שגילה עצמות של דינוזאור מסוג זה עוד ב-1958); ב-1991 הוא חשף את עצמותיו של אחד הדינוזאורים הקדומים ביותר, בן 228 מיליון שנה; ב-,1993 בניז'ר, גילה כאמור שלד בן 135 מיליון שנה, 8 מטרים אורכו, שמבנהו כמעט לא נפגם; באותה שנה גילה בניז'ר שלד אחר, ארוך פי שלושה; ב-1995 גילה במרוקו שני שלדים של דינוזאורים בני 90 מיליון שנה; התגלית האחרונה שלו היא מ-:'97 דינוזאור גדול ממדים בן 110 מיליון שנה.

יום עבודה רגיל של צוותו של סרנו נמשך 12 שעות, בטמפרטורות המגיעות עד ל-52 מעלות צלסיוס. גם בטמפרטורות נמוכות יותר, תנאי העבודה שלהם קשים. כלי העבודה שלהם הם אזמלים ומעדרים. ב-1997 השתמשו בגלגלת כדי להעלות עצמות במשקל 25 טונות למשאית.

סרנו הפנה את תשומת הלב הציבורית אל שדה מחקר זניח, ועשה זאת כמעט בלא סיוע. להצלחה הגדולה שלו תרמו לא מעט המראה שלו, וכישרונו ליחסי ציבור: בשנים האחרונות נכלל חוקר המאובנים בעל החזות הנערית, שרבים אומרים כי הוא "דומה קצת לאינדיאנה ג'ונס", ברשימת "50 האנשים היפים ביותר" של המגזין "פיפל". "ניוזוויק" בחר בו כאחד האנשים שיגיעו רחוק במילניום החדש, ונעשו עליו יותר מעשרה סרטי תעודה.

יש לו אתר אינטרנט מעוצב ועלוני יחסי ציבור נוצצים. בסתיו שעבר, השתתף במרתון של שיקגו כדי לגייס כסף לעבודתו, ואסף 14 אלף דולר. הנטייה היח"צנית הזאת גררה ביקורת, אבל עמיתיו חוקרי המאובנים מתייחסים לכך בביטול. "אם היה מדובר במישהו שאין כיסוי לפרסומים שלו, הביקורת היתה מוצדקת", אומר דייוויד ויסהאמפל, פליאונטולוג מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור.

"אבל איש אינו מפקפק בתרומתו המדעית של סרנו, ואסור לשכוח שהפרסום שלו מסייע לחוקרי דינוזאורים אחרים לקבל מימון לעבודתם".

האתר של פול סרנו באוניברסיטת שיקגו

מאת קיית גרוסמן. פורסם ב"הארץ" 20.1.2000
אתר הידען היה עד 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן