סיקור מקיף

סימנים של הגברת הפרטת תחום החלל ושיתוף פעולה עם התעשייה

כך עולה מפאנל מיוחד בנושא יחסי הגומלין בין מדיניות חלל ממשלתית והתעשיה שהתקיים אתמול במסגרת כנס האסטרונאוטיקה הבינלאומי בפראג

תא הנוסעים, מטוס החלל של חברת EDAS - ASTRIUM הנמצא בפיתוח
תא הנוסעים, מטוס החלל של חברת EDAS - ASTRIUM הנמצא בפיתוח

מפגש מיוחד התקיים ב – 28 בספטמבר במסגרת כנס האסטרונאוטיקה הבינלאומי המתקיים השבוע בפראג. המפגש כלל גורמים בכירים מתעשיית החלל ונציגי סוכנויות חלל, לדיון בסוגיות של יחסי גומלים בין מדיניות חלל ממשלתית לבין התעשיות הקשורות בתחום החלל. בין המשתתפים בדיון: ראש סוכנות החלל האירופית ז’אן ז’ק דורדן, יו”ר ומנכ”ל חברת אריאן ספייס, מפעילת משגרי אריאן ז’אן איב לה גאל, פרופסור מרטין סוויטינג, מייסד ומנכ”ל SSTL מבריטניה, מנכ”ל חטיבת מערכות חלל בתאגיד מיצובישי היפני, סואיצ’ירו אסאדה, יו”ר תאגיד EADS אסטריום פרנסואה אוק, יו”ר תאלס אלניה-חלל, לואיג’י פסקוואלי, ובכירים נוספים.

מטרת המפגש רם הדרג הייתה לבחון את הדרכים השונות בהן משפיעות החלטות של קובעי מדיניות בדרגי ממשל על תחום החלל בארצותיהם ובזירה הבינלאומית, על תעשיות החלל השונות בעולם . ההשפעה הישירה של מדיניות על התעשיה היא בתיעדוף משימות החלל הלאומיות והבינלאומיות. השפעה נוספת קשורה בתהליכי רכש ממשלתיים – הן של מערכות חלל מוגמרות והן של רכיבים; השפעה מרכזית שלישית קשורה בעידוד ממשלתי לתעשיות החלל להכנס לפעילות עסקית בתחומים בהם השוק הממשלתי אינו היחיד. לפחות במקרה של ארה”ב, נאס”א מייצגת את שלוש רמות ההשפעה של הממשלה על תעשיות החלל (במיוחד לאור יוזמת ה-COTS במסגרתה תומכת נאס”א בחברות ספייס איקס ואורביטל אקספרס, לפיתוח משגרי לוויינים וחלליות אספקה לתחנת החלל הבינלאומית).

בארה”ב, תחת הנחיות ממשל אובאמה, חלו שינויים מפליגים במדיניות החלל הלאומית (ניתן לקרוא את מסמך מדיניות החלל הלאומית של ארה”ב באתר האינטרנט של הבית הלבן), חלקן בעקבות הדו”ח של הועדה לבחינת תוכנית החלל המאוישת של ארה”ב (ועדת אוגוסטין). בתחום הרכש, סוכנות החלל האמריקנית פועלת יותר ויותר על פי מודלים  המקובלים בעולם העסקי, כגון התקשרות חוזית במחירים קבועים לשם אספקת רכיבים, מערכות ושרותי שיגור, לתמיכה בתוכנית תחנת החלל הבינלאומית. בתחום ההשקעות הממשלתיות ביוזמות חלל מסחריות, פועלת נאס”א באופן הדומה לפעילות של משקיעים בשוק ההון, כולל תהליכי הבדיקה והפיקוח על החברות, זאת בנוסף לפיקוח על הרמה הטכנית ותהליכי המחקר, הפיתוח והייצור.

סוכניות חלל בעולם מצויות גם הן בתהליכי שינוי, חלקם כתגובה ישירה לשינוי במדיניות החלל של ארה”ב. ביפן נחקק לאחרונה חוק חלל חדש, המציב איחוד של תעשיות חלל ושינוי קדימויות שלהן במרכז תשומת הלב. באירופה, נוסף על סוכנות החלל האירופית, פועל האיחוד האירופי לגיבוש יעדים חלליים, וכן פעילות מספר רב של סוכנויות חלל לאומיות, ומיזמי חלל חוצי מדינות דוגמת מערכת הניווט הלוויינית “גלילאו”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן