סיקור מקיף

פאן – ירחון יוצא הדופן של שבתאי

עושה רושם שמדובר בגוף כמעט כדורי ומסביבו מעין טבעת צמודה אליו. הגוף הוא בהיר פני השטח מישוריים ומצויים עליו מכתשים ספורים בגודל של עשרות מטרים לכול היותר. בחלקו הימני רשת חריצים כמעט למלוא רוחבו

הירח השבתאי פאן כפי שהוא נראה מהחללית קאסיני. צילום. צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

חיים מזר

פן (Pan), עוד אחד מהירחונים של שבתאי אורכו 26 ק"מ כמו זה של פובוס ירחו של המאדים. מקיף את שבתאי בתוך מרווח אנקה בטבעות.

מרחקו משבתאי 133,584 ק"מ ומקיף אותו פעם ב – 0.57 ימים ארציים . מראה לשבתאי תמיד צד אחד. צפיפותו כ – 0.42. לפני מספר שנים שודרה סדרת תצלומים שלו מחללית הקאסיני והוא נראה כמו נקודת אור גדולה. לפני מספר ימים ב – 7.3.2017 שודרה סדרת צילומים נוספת הפעם ממרחק קצר מאוד 24,572 ק"מ. הצילומים הם ברורים ומפורטים.

הצילומים חושפים ירח מוזר במיוחד שאינו דומה לאף אחד מהירחונים של שבתאי , גם לא לירחונים של צדק שצולמו על ידי חללית הגלילאו , ולא לירחוני המאדים וגם לא לאסטרואידים שצולמו על ידי חלליות אחרות. יש להניח שמדידות חדשות בעקבות סדרת תצלומים זו תיתן מדידות יותר מדויקות שלו. מכול מקום הצפיפות שלו נמוכה במיוחד , מה שמעיד על כך שהוא נקבובי ואולי יש בו חללים גדולים. השערה – יכול להיות שחלקים ממנו הם פריכים. יש לקבל את האפשרות שיש בתוכו מים.

עושה רושם שמדובר בגוף כמעט כדורי ומסביבו מעין טבעת צמודה אליו. הגוף הוא בהיר פני השטח מישוריים ומצויים עליו מכתשים ספורים בגודל של עשרות מטרים לכול היותר. בחלקו הימני רשת חריצים כמעט למלוא רוחבו. חלק מהחריצים כיוונם משמאל לימין וקרקעיתם כהה. הם נחתכים על ידי שני קניונים רחבים יחסית ובהירים. אחד מהם הימני ביותר נע למלוא אורכו של הירחון. בחלק השמאל מצוי מעין מלבן בהיר מאוד. סמוך למלבן משמאלו תבליט הנוגע בקצהו השמאלי בטבעת או איך שלא נקרא לכך. החזר חזק של אור השמש. מה שנראה כמו טבעת ששפתה חלקה.

בבדיקת חלק הטבעת מצד שמאל שלה עושה רושם שהיא למעשה קליפה של גוף גדול יותר שהחלק הפנימי הכדורי גולף מתוכו. זהו הסבר ראשוני. מצד ימין למטה רואים מלבן שחור . מה זה אי אפשר לדעת אולי פגיעת מטאור זעיר שהתיז ממנו קטע זה.תצלומים נוספים יאפשרו מבט גלובלי ומפורט יותר.

בגלל חריגותו של ירחון זה יש לשקול מעבר של הקאסיני במרחק נגיעה ממנו סמוך לסיום פעילותה השנה.

מקור

"NASA’s Cassini Spacecraft Reveals the Strange Shape of Saturn’s Moon Pan

http://scitechdaily.com/nasas-cassini-spacecraft-reveals-the-strange-shape-of-saturns-moon-pan/

 

 

 

 

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן