‫שימוש מוגזם באנטיביוטיקה / דינה פיין מרון‬

גישה חדשה עשויה להפחית את כמות המרשמים הלא נחוצים

 

אנטיביוטיקה. איור: shutterstock
אנטיביוטיקה. איור: shutterstock

אנטיביוטיקה הורגת חיידקים, אך היא אינה קוטלת את הנגיפים הנפוצים הגורמים להצטננות או לשפעת. ובכל זאת רופאים רושמים לעתים קרובות מרשמים לאנטיביוטיקה ללא צורך, מתוך הרגל או כדי לרצות את דרישות המטופלים, ומגבירים בכך את שכיחות העמידות לאנטיביוטיקה.

המרכזים האמריקניים לבקרת מחלות ולמניעתן מדווחים שעד 50% ממרשמי האנטיביוטיקה בארה"ב מיותרים או שאינם יעילים באופן מיטבי.

גישה חדשה עשויה לרסן את שימוש היתר באנטיביוטיקה. מחקר אקראי מבוקר שנערך לאחרונה העלה שאם מבקשים מרופאים לחתום על התחייבות "להימנע ממרשמי אנטיביוטיקה במקרים שבהם הם צופים שהאנטיביוטיקה תגרום יותר נזק מתועלת," הדבר מפחית שימוש בלתי ראוי באנטיביוטיקה במהלך עונת השפעת. הרופאים שחתמו על המסמך הפחיתו את מרשמי האנטיביוטיקה בערך בשליש בהשוואה לרופאים שלא חתמו. הממצאים הופיעו בגיליון המקוון של כתב העת לרפואה פנימית של האגודה האמריקנית לרפואה ב-27 בינואר 2014.

במחקר, חתמו שבעה רופאים או אחיות על דף בגודל פוסטר שבו התחייבו לעבוד לפי קווים מנחים למתן אנטיביוטיקה. המכתב, שהוצג בחדרי הבדיקה, גם הסביר שאנטיביוטיקה אינה יכולה לרפא הצטננות אבל היא עלולה לגרום לתופעות לוואי והיא תורמת להתפתחות עמידות לתרופות. שבעה רופאים אחרים שימשו כקבוצת ביקורת ולא חתמו על המכתב או לא שינו את נוהלי המרפאות שלהם.

הרופאים שחתמו על מכתב ההתחייבות הפחיתו את מספר המרשמים המיותרים בכחמישית במהלך תקופת המחקר, ואילו מי שלא חתמו על הפוסטר העלו את שכיחות המינונים המיותרים בכחמישית. ובכל זאת, אפילו הרופאים שחתמו על הפוסטר סיפקו אנטיביוטיקה לחולים שלא נזקקו לה בכשליש מן המקרים.

מחקרים קודמים בדקו את ההשפעה של תליית תזכורות של הקווים המנחים למתן אנטיביוטיקה, אך הם לא כללו מכתבי התחייבות חתומים ולא דיווחו על אותה רמת הצלחה. "ההשערה שלנו היא שההתחייבות היא הבדל מהותי בין המחקר שלנו למחקרים קודמים," טוענת החוקרת הראשית, דניאלה מיקר, מדענית מתאגיד ראנד המתמחה בבריאות ובכלכלה התנהגותית.

המחקר אינו מספק תשובה נחרצת. יש לחזור על הממצאים עם קבוצה גדולה יותר של רופאים. אבל אם הגישה הזאת תגרום לתגובה דומה גם בהקשרים אחרים, מחברי המחקר טוענים שהיא יכולה לחסוך 2.6 מיליון מרשמים מיותרים ולחסוך עלות תרופות בסך 70.4 מיליון דולר בארה"ב.

הכתבה פורסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן