סיקור מקיף

התגלה המקור לרוח השמש

טלסקופ החלל היפני הינודה גילה כי מקצה אזורי הפעילות הבהירים פורץ גז לוהט במהירות גבוהה. שדות מגנטיים מחברים בין אזורים אלו אפילו כאשר הם מרוחקים מאוד אחד מהשני. כאשר שדות מגנטיים משני אזורים מתנגשים הם מאפשרים לגז לוהט לברוח מהשמש- זרם הגז הנשפך החוצה הוא הרוח הסולרית

השמש בקרני רנטגן. צילום: נאסא
השמש בקרני רנטגן. צילום: נאסא

צוות בינלאומי של מדענים גילה כיצד נוצרת רוח סולרית. בכנס האסטרונומיה הלאומי (NAM 2008) בבלפסט הסביר פרופסור לוייס הרה ממעבדת החלל הלאומית של לונדון כיצד השתמשו מדענים במעבורת החלל הינודה על מנת לנתר את נקודת ההתהוות של רוח סולרית בשמש.

הרוח הסולרית מורכבת מחלקיקים טעונים חשמלית שזורמים מהשמש החוצה לכל הכיוונים. בעת התפרצות חזקה לרוח השמש עשויה להיות השפעה רבה על השדה המגנטי של כדה”א. החל בתופעות מרהיבות כמו הזוהר הצפוני והדרומי וכלה בהתערבות הרסנית במערכות אלקטרוניות של לוויני חלל, לעיתים חוזקה של הרוח הסולרית עלול לחדור את מעטה ההגנה של כדה”א ולשבש אף רשתות אלקטרוניות על פני הקרקע.

מאז שיגורה לחלל בסתיו 2006, שימשה החללית היפנית “הינודה” את המדענים לחקירת השמש באופן חסר תקדים. באמצעות מכשיר הנקרא ספקטרומטר מדמה אולטרא-סגול הם יכלו למדוד את מהירות זרימת החומר מהשמש החוצה.

השמש היא מעין קדירה של גז לוהט המעוצב ע”י שדות מגנטיים שיוצרים אזורים בהירים של פעילות על פני הקרקע. באמצעות הספקטרומטר המדמה גילו המדענים שמקצה אזורי הפעילות הבהירים פורץ גז לוהט במהירות גבוהה. שדות מגנטיים מחברים בין אזורים אלו אפילו כאשר הם מרוחקים מאוד אחד מהשני. כאשר שדות מגנטיים משני אזורים מתנגשים הם מאפשרים לגז לוהט לברוח מהשמש- זרם הגז הנשפך החוצה הוא הרוח הסולרית.

פרופסור לוייס הרה אומר, “זה נפלא שסוף סוף ניתן לתאר במדויק את מקור הרוח הסולרית- הנושא היה מושא לוויכוחים במשך שנים רבות וכעת יש לנו את החתיכה האחרונה של הפאזל. בעתיד אנו רוצים לחקור איך עוברת הרוח הסולרית ברחבי מערכת השמש”.

להודעה של סוכנות החלל היפנית

2 תגובות

  1. תודה על חשיפת התגלית המעניינת. האם יש לחוקרים הסבר מעמיק יותר לגבי התנגשות השדות המגנטיים, ומדוע הם מאפשרים לגז להימלט?

  2. הכותרת מסקרנת מאוד. נשמע כמו תגלית משמעותית. אפשר היה לפרט קצת יותר כמו למשל אילו נושאים צפויים לקבל מענה בעקבות הגילוי ובכלל מה ההשלכות האפשריות, בנוסף לפרטים יותר מעמיקים על הגילוי עצמו. בכל מקרה תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן