סיקור מקיף

האוראקל מרוממה

למה שאסטרולוגית לא תצורף כפרשנית למשדרי החדשות? שתי ביקורות טלוויזיה  המתמקדות בהבל שבא אל חיינו במסווה לגיטימי

הערות “הידען”: אתר “הספקן הישראלי שהוא חלק מאתר הידען לוחם מזה חמש שנים, מאז תחילת 1998 במיסטיקה ובאמונות התפלות למיניהם. אנחנו מברכים בברכת וולקאם טו דה קלאב את רוגל אלפר ומקווים שיהיו רבים כמוהו.

ולמאמר מאת: רוגל אלפר
קשה לחמוק מתחזיותיה של האסטרולוגית מרים בנימיני. הן מתפרסמות על כפולה בכל סופשבוע במוסף “7 ימים” של “ידיעות אחרונות”. הן נשמעות בכל תוכנית בהנחייתה של ג'ודי שלום-ניר-מוזס, בערוץ 2 וברשת ב'. במוצאי שבת, לפני שבוע וחצי, שידר ערוץ 1 את האירוויזיון. חצי שעה לפני תחילת תחרות הזמר הגרנדיוזית והמטופשת הגישה מיכל זוארץ תוכנית לשלהוב האווירה והגברת הציפייה. כבודה הלאומי של ישראל מוטל על כפות המאזניים.
האירוויזיון, הבהירה זוארץ, החגיגית להחריד, הוא מדורת השבט בה”א הידיעה. הציבור, שבמעמדים כאלה מכונה “העם”, מתגודד סביב ערוץ הטלוויזיה הממלכתי שלו ונושא עיניו לריגה, דרוך ומתוח, מחזיק אצבעות לנציגיו הרשמיים.

ומי ישבה לצד זוארץ באולפן? מרים בנימיני. “הגורו”, קוראת לה אשת שר החוץ. בנסיבות שבהן מפלס החרדה גבוה (שמא תתנכל לנו אירופה האנטישמית ותקמץ בניקוד ומוראל “העם”, הירוד ממילא, יידרדר לשפל חדש), היתה בנימיני לאיצטגנין לאומי, הידעונית הראשית. אם במדורת השבט מדובר, הרי שהיא רופאת האליל של השבט. האוראקל מרוממה.

המעניין הוא שאיש בערוץ 1 כנראה לא נתן דעתו על כך שיש בקרב הצופים כאלה הסבורים שאי אפשר לחזות את העתיד באמצעות כשפים. אסטרולוגיה (כמו אחיותיה, הקריאה בקלפי טארוט ובקפה בוץ, וה”תקשור” עם חוצנים) היתה לחלק אינטגרלי מתפריט הבידור הטלוויזיוני, אך היא לא אמורה רק לשעשע. רבים מאמינים בה, במידה כזאת או אחרת, ומייחסים לה יותר מגרעין של אמת. אחרת, הרי אפשר היה להיוועץ במומחים החוזים את העתיד על ידי פענוח קרביו של טלה (נוהל נפוץ לחיזוי בעבר הרחוק).

האסטרולוגיה היתה אמורה למות מזמן. היא החלה את חייה כלוח שנה חקלאי במסופוטמיה לפני כ-6,000 שנה. היא התקבלה כנכונה ברחבי העולם ונטלה חלק פעיל בהחלטותיהם של שליטים. אחרי הרנסנס, כשהתחזק מעמדה של האסטרונומיה כתחום המחקר האמיתי של הכוכבים, היא לא הצליחה לשכנע את בעלי השררה באמיתותה. היא לא שנויה במחלוקת. היא פשוט קשקוש. בכל זאת, כ-%30 מתושבי כדור הארץ מאמינים בה. לעתים, כמו במקרה של הרייגנים, אחדים מהם מעפילים לעמדת סמכות מעט מבהילה. ברוב העיתונים היא זוכה למדור קבוע. והנה היא, בזמן צפיית שיא, בערוץ הממלכתי, כלי ניבוי רציני באירוע שנתפש כבעל חשיבות לאומית.

מחקר שנערך באוניברסיטת ברקלי ב-1971 הוכיח שאין כל התאמה בין תכונות אישיות (מנהיגות, יצירתיות וכו') לבין מזלות. ב-1979 פירסם חוקר צרפתי מודעה שבה הציע הורוסקופ בחינם. 150 המשיבים התבקשו לומר אם הם וחבריהם מצאו את ההורוסקופ מדויק. %94 אמרו שהוא מדויק, כמו גם %90 מחבריהם ובני משפחותיהם. מוזר. כולם קיבלו את אותו הורוסקופ – של רוצח סדרתי ידוע. מחקר אוסטרלי מ-1982 מצא שהורוסקופים המתפרסמים בעיתונות הם מקריים לחלוטין. ב-1985 נבדקו 200 ניבויים של אסטרולוגים מובילים. פחות מ-%5 מהם התממשו. מחקר נוסף באוניברסיטת ברקלי, באותה שנה, שבו השתתפו כמה אסטרולוגים מובילים, הוכיח שאנשים אינם מסוגלים לזהות את ההורוסקופ שלהם ומוצאים שכל הורוסקופ מתאים להם. מנחה טלוויזיה אמריקאי הציע ב-100 1989 אלף דולר לכל
אסטרולוג שיצליח להוכיח את טענותיו. אסטרולוג שנענה לאתגר קיבל את המידע הרלוונטי על 12 אנשים והתקין את המפות שלהם. הוא ריאיין אותם, מבלי לדעת מי הוא מי, ונדרש להתאים לכל אחד את המפה שלו. הוא לא דייק אפילו פעם אחת.

כבר 120 שנה כושלת האסטרולוגיה בסדרה של ניסויים נוקשים, בהשתתפות עשרות אלפי בני אדם, שפורסמו בכתבי עת מכובדים. רוב הניסויים גובשו על ידי האסטרולוגים עצמם. אין ולו בדל הוכחה שתומכת בטענה שמיקום הכוכבים וכוכבי הלכת תואם אירועים עולמיים ואישיים. האסטרולוגיה מופרכת, מעל לכל ספק. מרים בנימיני איננה מורת דרך רוחנית ולא מסוגלת לחזות את העתיד יותר מכל נהג מונית.

ערוץ 1 תמיד התאפיין באנכרוניזם. אבל להושיב אסטרולוגית באולפן במעמד שהציבור הרחב מתייחס אליו כממלכתי, זה לעשות טלוויזיה של ימי הביניים. אם היא טובה לאירוויזיון, למה שלא תצורף כפרשנית מן המניין למשדרי חדשות ותחזה את תוצאות תהליך השלום? מי צריך מפת דרכים כשיש את המפה האסטרולוגית של ראש הממשלה. בעצם, מדוע שלא תנבא פיגועים? הא לכם שירות מועיל לציבור (שלא לדבר על הרייטינג). ומעניין מתי יצוץ הבמאי שיבין שפשפוש בקרביו של טלה מצטלם טוב יותר והוא לא פחות אמין.

רוח שטות
בגלל הרוח, ,20:30 ערוץ בריזה
25.4.2003
מאת: רוגל אלפר
“בגלל הרוח”. חוזים את העתיד בעבור האורחים
והצופים שמרימים טלפון

(ראו הערות “הידען” בסוף)

הצפייה ב”בגלל הרוח”, תוכנית יומית בערוץ מרכזי בלוויין, מאפשרת לבחון את התרבות המכונה בישראל “מיסטיקה”, או “רוח”, התרבות “הרוחנית”. המתכונת דומה לזו של תוכניות אחרות מסוגה, או של פינות כאלה בתוכניות פנאי כלליות יותר: באולפן יושבים כמה מומחים, “מיסטיקנים”, החוזים את העתיד בעבור האורחים והצופים שמרימים טלפון.

ככל שאפשר להקיש מחילופי הדברים, במושגים הנרדפים “מיסטיקה” ו”רוחניות” הכוונה להשקפת עולם שלפיה מסלול חייו של אדם, המכונה “גורל”, מוכתב על ידי גורמים שאינם ניתנים לתפישה חושית ואף לא לתצפות, למדידה כמותית או לשליטה בידי מכשור כלשהו. גורמים אלה אינם חומר, ולפיכך הם “רוח”, ומכאן שהאמונה בהם היא “רוחנית”, או “מיסטית”. המידע האצור בידי אותם גורמים נגיש אך ורק ל”מיסטיקנים”. טיב הקשר הלז אינו ברור מצפייה בתוכנית, כי אי אפשר לצפות בו.

ובכן: אנשים “רוחניים” מאמינים בקיום ישויות רוחניות; הם סבורים שההבדל היחיד בין העבר לעתיד איננו שהעתיד הוא זמן שטרם התרחש, אלא שהאדם, שמוגבל לתפישת המציאות באמצעות חושיו, לא יכול להכירו; הם מאמינים שכל האירועים שהתרחשו בעולם אי פעם נקבעו מראש; והם מאמינים שהזמן המכונה “עתיד” גלוי בפני “מיסטיקנים”. אנשים “רוחניים” אינם דתיים. לא חלה עליהם הלכה של עבודת אל, הם לא מחוייבים במצוות שמעצבות אורח חיים, הם לא מאויימים בגיהנום בעולם הבא במקרה של כפירה, ולא מובטחת להם גאולה משיחית. הם רשאים לחיות כחילוניים. אמונתם אינה דתית, אלא פרימיטיווית, לא רציונלית, טרום-מדעית. תפוצת “מיסטיקה” זו בשידורי הטלוויזיה בישראל (בערוץ ,2 בערוץ 33 ובערוץ בריזה) ובכפולות הורוסקופ במוספי סוף השבוע, מעידה כי היא מקובלת כנכונה על השדרה המרכזית בעם, או למצער איננה מופרכת.

כבכל תוכניות ה”מיסטיקה”, גם ב”בגלל הרוח” התארח אתמול נציג הרפואה המכונה “אלטרנטיווית”, ששיטות האבחון והריפוי שלה גם הן טרום מדעיות.
אין להסיק מכך שהזרם ה”רוחני” בישראל מעוניין להתנער מהמדע, מהטכנולוגיה, מהקדמה, מהתיעוש, מהמחשוב, מהמודרניות ומההיי-טק ולשוב לימי הביניים. למרות שהוא מאמין בדברים שעומדים בסתירה מוחלטת למדע ולרציונליות, הוא פותר עצמו מהצורך ליישב סתירה זו, או להיות עקבי. חיים מלכי, מפענח התצלומים והקולות שהופיע אתמול בתוכנית, ושמדבריו אפשר היה להבין שישות המכונה “אלוהים” משוחחת עמו בכל עת שיחפוץ, יעץ לאשה בצרה: “את חייבת להיעזר במדע, להתחבר לכל מה שהמדע אומר לך”.
הזרם ה”רוחני” הוא בדיחה, בולשיט, שעשוע ותפנוק, המשווק לציבור דרך הטלוויזיה על ידי שרלטנים ומאחזי עיניים. הוא לא תובע להפסיק ללמד מדע בבתי הספר, לא מתאווה שענייני המדינה יתנהלו על פי קריאה בשיירי קפה בוץ, לא רוצה בהרס כל שירותי הרפואה המודרניים, או בפירוק צה”ל מנשקו המשוכלל, ולא מתכחש להישגי המדע, כמו, למשל, שידורי טלוויזיה לווייניים. מדובר, לעת עתה, בתרבות פנאי שמציעה מעט תקווה, נחמה ובידור.

אבל התשתית להתפתחות מדאיגה יותר מונחת כאן מדי יום. אנשים מבולבלים, שמאמינים בשטויות, במדינה במשבר עמוק שצריכה לקבל החלטות גורליות לגבי העתיד, ממתינים לפוליטיקאי שייתן למונחים “גורליות” ו”עתיד” פירוש “רוחני”. החיבור בין ייאוש לכמיהה לאמת מוחלטת ממוטט משטרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן