סיקור מקיף

האוני' הפתוחה תעלה עשרות ספרים לרשת לשימוש חופשי וללא תשלום

האוניברסיטה הפתוחה היא המוסד האקדמי הראשון בארץ שמעמיד את נכסי הידע שלו לקהל הרחב באינטרנט * המיזם החדש – "פאר" (פתיחת אוצרות רוח) – הוא חלק מחזון האוניברסיטה להרחבת הנגישות להשכלה גבוהה בקרב הציבור הרחב

לוגו האוניברסיטה הפתוחה
לוגו האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה משיקה בימים אלה מיזם שבמסגרתו יועלו לרשת האינטרנט, לשימוש חופשי וללא תשלום, עשרות ספרים, מערכי שיעור, מצגות וכן חומרי עזר אחרים (אירוע השקת הפרויקט יתקיים ב– 22 למאי, אז גם תיפתח כתובת האתר לציבור הרחב.
מטרת המיזם, המכונה "פאר" (ראשי תיבות של "פתיחת אוצרות רוח"), היא להעמיד את ספרי הלימוד בעשרות קורסים וכן חלק מהידע הרב שנצבר באוניברסיטה הפתוחה לטובת הציבור הרחב בארץ ובעולם.

הפרויקט החדש של האוניברסיטה הפתוחה משתלב במגמה כלל-עולמית של מוסדות אקדמיים המבקשים להעמיד נכסי ידע לרשות הציבור הרחב באמצעות רשת האינטרנט. ייחודו של הפרויקט הוא בכך שלראשונה מוסד אקדמי מעלה ספרים שלמים לרשת האינטרנט ומאפשר לקהל הרחב להשתמש בהם ללא תשלום.

בשלב הראשון של המיזם יועלו לרשת האינטרנט ספרי הלימוד בעשרה קורסים בתחומים שונים: החוויה התיאטרונית, מגמות בחברה הישראלית, ג'נוסייד (רצח עם), מבית לאומי למדינה בדרך, כלכלה בין-דורית, חשיבה ביקורתית, יסודות הפיסיקה, שוויון הזדמנויות ואיסור אפליה בעבודה, סטטיסטיקה א' למדעי החברה, נושאים במתמטיקה למדעי החברה. כמו כן יועלו לרשת ספרי הקורס "בין יהודים לנוצרים" בשפה הרוסית, אשר יוכלו לשמש את ציבור העולים בישראל ואת מיליוני דוברי הרוסית בעולם.

בשלב השני, הצפוי להסתיים בשנה הבאה, יועלו לרשת עשרות ספרים ב-40 קורסים נוספים במדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי הטבע והחיים והמדעים המדויקים. בסך הכל יועלו לרשת האינטרנט במסגרת הפרויקט מאות ספרים, מדריכי למידה וחומרי עזר נוספים.

המוסד האקדמי הראשון שהעמיד את חומרי ההוראה שלו (מצגות, תרגילים ומערכי שיעור) לרשות הציבור הרחב היה המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בארצות-הברית, שעשה זאת כבר לפני שש שנים, ובעקבותיו החלו גופים אקדמיים נוספים בארה"ב ובאירופה לפתוח את משאבי הידע שלהם. עד כה העלו מוסדות אקדמיים בעולם לרשת האינטרנט, מערכי-שיעור, סילבוסים, מצגות ותרגילים, אך לא ספרי לימוד שלמים.

נשיא האוניברסיטה הפתוחה, פרופ' גרשון בן שחר, ציין כי המיזם החדש הוא עליית מדרגה בהגשמת חזונה של האוניברסיטה להרחיב את הנגישות להשכלה גבוהה. "מטרתנו היא לאפשר לכל אדם בישראל ובעולם גישה חופשית יותר לידע", הדגיש פרופ' בן-שחר, "ואנו מקווים כי הפרויקט יהווה דגם לפעילויות נוספות ומגוונות בתחום זה".

הספרים המקוונים יוצעו לציבור בפורמט אלקטרוני מלא, עם מעטפת פדגוגית וטכנולוגית עשירה. לספרים יתווספו גם אמצעי למידה דיגיטליים, כמו גרסה קולית מלאה של הספר (בפורמט (MP3, הרצאות וידאו מוקלטות, תרגילים אינטראקטיביים, ועוד.

הספרים יועלו לרשת האינטרנט בטכנולוגיה מתקדמת שתאפשר לקוראים, בין היתר, לסמן ("למרקר") בספרים המקוונים, לחפש בתוכם באמצעות מילות מפתח, ולקשר מהם אל מקורות מידע נוספים ברשת. הפרויקט בוצע והוטמע על ידי חברת אוליב – המספקת טכנולוגית המרה לפורמט אלקטרוני ועל ידי חברת Netwise – המספקת מערכת ניהול וסימון הערות חיצוניות.

במסגרת פרויקט "פאר" הוקם אתר אינטרנט מיוחד של האוניברסיטה הפתוחה שבו יוצגו הספרים וחומרי הלימוד הנלווים. הכניסה לאתר תהיה חופשית וללא תשלום. הגולשים יוכלו לא רק לקרוא את הספרים המקוונים אלא גם לצפות ולהאזין להרצאות מוקלטות של קורסים הנלמדים באוניברסיטה הפתוחה, ואף להיעזר במצגות ובמערכי שיעור, תרגילים ופתרונות, סיכומים וחומרי העשרה נוספים.

11 תגובות

 1. נהדר. הספרים שלהם מעולים. הרבה מאוד חומר יהיה פתאום נגיש לכל אחד. אפילו לאותם מקפלי חלבונים מהמשחק ההוא. זה חזון אחרית הימים.

  אם היו נותנים לי את יכולת הבחירה, הייתי מאפשר לכל מי שרוצה להרשם (בחינם) לבחינה של הקורסים שעולים לרשת וכך, צעד אחרי צעד להשלים תואר. בזמנו שלו, וללא עלות כלל. ללא תנאי קבלה וללא תנאים בכלל. החומר ברשת, הבחינה מבוססת עליו – הכל נגיש והכל בחינם. עם הספר יכול להצדיק את שמו ואף לעלות מדרגה.

  ולא מדובר רק בהשלמת התארים (דבר שלעצמו חסר ערך בעליל). התואר הוא תמריץ בלבד. פרס ללומדים. הרעיון היפה ביותר כאן הוא עצם הפצת הידע שבעבר היה שמור אך ורק לאלו שיכלו להרשות לעצמם ללכת ללמוד. היום צריך חיבור אינטרנט.

  נהדר ואפילו מרגש. הפוטנציאל אדיר.
  עלו והצליחו,
  עמי בכר

 2. פיננסית זה לא משתלם לאוניברסיטה, אכן נעשה מאמץ אדיר לחופש המידע.

 3. זה פשוט לא יאמן! באמת חדשות טובות.
  תגובה לציניקן למעלה: הם מתכוונים לעלות את כל הספרים שלהם אז מעט סבלנות.

 4. מצוין…
  ידעתי שהם לא יפרסמו ספרים רציניים באמת אלה ספרים ש"תוקפם פג"
  אבל בכל זאת אני מרוצה

 5. מעולה! אלו חדשות נפלאות!
  ואני חשבתי כבר לקנות את הספרים הסופר-יקרים שלהם! כל שהייתי צריך לעשות זה לחכות!
  פשוט נפלא!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן