ד"ר גל לופט, יו"ר מכון המחקר לניתוח סיכונים גלובליים בוושינגטון: "צריך להגיע למצב שבו כל מכונית תוכל להשתמש במגוון סוגי דלקים".

לופט אמר את הדברים בועידת ראש הממשלה לתחליפי נפט שנפתחה בת"א * בוועידה גם הוענקו פרסים בסך מיליון דולר לשני חוקרים אמריקנים

ראש הממשלה ושר המדע מעניקים את הפרס לפרופ' סוריה פרקש (צילום: יואב דודקביץ)
ראש הממשלה ושר המדע מעניקים את הפרס לפרופ' סוריה פרקש (צילום: יואב דודקביץ)

הועידה הבינלאומית למציאת תחליפי דלקים לתחבורה מתקיימת במתחם הבימה בתל אביב, בשיתוף קרן היסוד , משרד ראש הממשלה, משרד המדע, משרד החוץ ובלומברג.
בוועידה משתתפים אנשי ממשל, עסקים וכלכלנים מכל העולם לבחינת תפקידה של ישראל כמרכז חדשנות בתחום תחליפי הדלק. מומחים עולמיים נוספים בתחום הדלקים החלופיים שנואמים בוועידה: סגן ראש ממשלת בלגיה, שר האנרגיה של ארה"ב לשעבר, יו"ר BYD ורבים נוספים.

ביומה הראשון של הועידה נאמו מספר מומחים בכירים מהארץ ומהעולם שמובילים את תחום תחליפי הדלקים.

ד"ר גל לופט, יו"ר מכון המחקר לניתוח סיכונים גלובליים בוושינגטון- IGAS ויועץ בכיר לאנרגיה של ארה"ב: "הפתרונות של תחליפי דלקים צריכים להיות כדאיים מבחינה כלכלית ללא תלות בהיקף היבוא.יש צורך בתחרות בין הטכנולוגיות השונות וכן פתרונות שמרניים מבחינה פיסיקלית כלומר, הוצאה ממשלתית נמוכה. בנוסף ישנו צורך בפיתוח תקנים בינלאומיים לדלקים. בסופו של דבר צריך להגיע למצב שבו כל מכונית תוכל להשתמש במגוון סוגי דלקים".

עוד אמר לופט: גז טבעי הוא המפתח להרבה פתרונות מבחינת שימושי דלקים לאור הפיתוח של פצלי שמן בארה"ב ולאור העובדה שסין היא בעלת המצבורים הגדולים בעולם של שמן.

רוברט מקפארלן "חייבים לפתוח את השוק לסוגים שונים של דלקים אחרת תהיה לנו קטסטרופה כלכלית עולמית עם עליית מחירי הדלקים של הקרטל. מדינות העולם צריכות לאמץ תקנות לרכבים גמישי תדלוק. בעולם גלובאלי כל המדינות צריכות להיות מקושרות ביניהן. אנו צריכים ליצור חלופות נוספות לדלק ולתת לשוק להחליט מה הפתרון הטוב ביותר".

פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה לאומי לכלכלה, משרד ראש הממשלה: "בתחום תחליפי הדלקים אנו צריכים להתמקד בשלושה נושאים: ביטחון לאומי, יציבות כלכלית ושמירת הסביבה. כמובן שישראל לא יכולה לבצע את השינוי לבדה ולכן צריך מאמץ גלובלי".

אייל רוזנר, יו"ר ומנהל, מנהלת תחליפי דלק, משרד ראש הממשלה: " הבעיה היא גלובלית, ישראל היא לא היחידה שיש לה את הבעיה הזו. יש לנו פתרונות רבים, חלקם כבר זמינים בהיבט הטכנולוגי. אנו לא בוחרים בטכנולוגיות מנצחות אלא יוצרים את הסביבה להתפתחות הטכנולוגיות השונות. כשמתחילים את השינוי הכל נראה אחרת ואנו צריכים שינוי מהיר. בטווח הקצר יש שימוש לפתרונות מבוססי גז טבעי ובטווח הארוך פתרונות נקיים יותר כמו רכבים חשמליים."
יו"ר ומנכ"ל איגוד ווסלי קלארק ויו"ר משותף של חברת Growth Energy אמר : " התפתחות תעשיית הביו-דלקים מתמודדת מול התנגדויות חזקות מצד המנוע הכלכלי הגדול ביותר בעולם- תעשיית הדלקים (oil). גם אם ישראל תמצא נפט, היא צריכה להמשיך לפתח תחליפי דלקים. צריך לזכור שמלבד הצורך הגיאופוליטי ישנו הצורך הסביבתי".

את הוועידה מארגנת מנהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה, בראשותו של אייל רוזנר, שהוקמה בשנת 2011 ביוזמתו של ראש הממשלה.
התוכנית הלאומית, שהחלה בשנת 2011, נועדה לגבש פתרונות שיביאו להפחתת התלות העולמית בנפט ובמדינות יצרניות הנפט, שגורמת לאי יציבות בכלכלות העולם והיא מתוקצבת ב- 1.5 מיליארד שקל לעשור. יעדה של התכנית, בה שותפים 10 משרדי ממשלה שונים, היא להפוך את ישראל למרכז ידע ותעשייה בתחום ותוך כדי כך להגדיל משמעותית את השימוש בתחליפי נפט בתחבורה בישראל עד לכדי 60% בשנת 2025.

התוכנית פועלת בתחומי התמיכה במחקר, קרנות השקעה בחברות, סיוע לביצוע ניסויי שדה, תמיכה רגולטורית, קידום יזמות, ושיתופי פעולה בין לאומיים
מנהלת תחליפי הדלקים במשרד רה"מ, בשיתוף עם משרדי הממשלה השותפים לתוכנית, יצרה וחיזקה קשרים ושיתופי פעולה בינלאומיים עם גרמניה, צרפת, ארה"ב, סין וקוריאה; ביצעה שבעה כנסים בינלאומיים בישראל, תמכה במשלחות של מדענים ותקיים בימים אלה את ועידת הפסגה – פרס ראש הממשלה.
במסגרת התכנית הלאומית, הושקה תכנית השקעות ממשלתית בהיקף של כ- 100 מיליון דולר המנוהלת ע"י המדען הראשי של משרד הכלכלה ומנהלת תחליפי הנפט. בנוסף, תומכת התוכנית בשלושה מרכזי מחקר בין-אוניברסיטאיים והגדילה את קהילת החדשנות ל-400 יזמים. כיום ישנן מעל מ-100 חברות ו-125 קבוצות מחקר בתחום תחליפי הנפט.

פרס בסך מיליון דולר לחדשנות עולמית בתחום תחליפי הנפט הוענק היום לשני מדענים מדובר בפרס הגדול בעולם בתחום

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי העניקו היום פרס בגובה מיליון דולר לשני מדענים שהביאו לפריצת דרך משמעותית בתחום אנרגיה חלופית לתחבורה. הפרס, ע"ש אריק ושילה סמסון, הוענק בערב גאלה חגיגי לחתן פרס נובל פרופ' ג'ורג' אולה ולפרופ' סוריה פרקש מאוניברסיטת דרום קליפורניה בעבור פיתוח טכנולוגיות מתנול לשימוש כתחליפי דלק. זהו הפרס הכספי הגדול ביותר בעולם הניתן בתחום והוא יוענק מעתה מדי שנה.
שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי אמר באירוע: "הנפט הוא כלי פוליטי חזק מאין כמוהו הנמצא בידיהם של אויבינו הגדולים ביותר. על מדינת ישראל לפעול להורדת ערכו האסטרטגי והפחתת התלות של העולם בו. חלק ממעצמות הנפט בעולם משתמשות בנפט כבסיס למימון פעולות טרור עוינות כלפי המערב ובעיקר כלפי ישראל".

השר פרי התייחס בדבריו לאינטרס הישראלי לאתגר את מדינות ערב והדגיש את חשיבות הדבר בעיקר מול המשטר האיראני: "פיתוח תחליפי נפט תהיה מהלומה ישראלית אפקטיבית לשאיפות המדינות העוינות ובעיקר אלו של המשטר האיראני. תחת ההכרה שהתלות העולמית בנפט מהווה איום אסטרטגי, ממשלת ישראל תמשיך להקצות משאבים למציאת תחליפי נפט אשר יהוו זרז להפחתת התלות תוך הפיכת ישראל למוקד ידע ועשייה בתחום תחליפי נפט לתחבורה".

פרופ' אולה ופרופ' פרקש פיתחו יחד את הרעיון של "כלכלת מתנול", לו פוטנציאל לתרום תרומה משמעותית לפתרון בעיית התחבורה המבוססת על דלקים מבוססי נפט, ההולכים ואוזלים ואשר מחיריהם מוכתבים על ידי מונופול הנפט.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן