המדינה תחשוף את הניסויים הנערכים בבעלי חיים – והחלופות

משפט / אחרי פסק דין האווזים ניצחון נוסף לשומרי זכויות בע"ח

משה גורלי, הארץ וחדשות וואלה!


ניסוי בקופים. התברר שלא קיימת רשימת חלופות  לניסויים

ניסוי בקופים. התברר שלא קיימת רשימת חלופות לניסויים

ימים ספורים אחרי הניצחון הגדול במאבק נגד פיטום אווזים, זכו שומרי זכויות בעלי החיים בניצחון משפטי נוסף. בעתירה שהגישה "העמותה למען מדע מוסרי" לפי חוק חופש המידע, חייבה השופטת ד"ר דרורה פלפל את משרד הבריאות ואת המועצה לניסויים בבעלי חיים לפרסם מידע הנוגע לניסויים, ובמיוחד על סוגי הניסויים ועל חלופות שנועדו להפחית את השימוש בבעלי חיים.

לפני שנה עתרה העמותה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עורכי הדין חגי אשלגי ושגיא אגמון, בטענה שהיעדר השקיפות המוחלט סביב הניסויים מחפה על השתמטות מהוראות החוק. חוק צער בעלי חיים (ניסויים בבעלי חיים), שנחקק ב-,1994 חייב התקנת כללים וכונן מועצה וועדות לפיקוח ואישור הניסויים במוסדות השונים. בצדו נקבעו מנגנוני דיווח ובקרה, שתכליתם "להבטיח מזעור הסבל הנגרם לבעל החיים ומניעת עריכת ניסויים מיותרים". בין השאר נקבע, כי "לא יינתן היתר לעריכת ניסויים בבעל חיים אם ניתן להשיג את מטרת הניסוי בדרכים חלופיות סבירות".

עד ,2001 שבע שנים לאחר שהחוק נכנס לתוקפו, לא טרחו המועצה ומשרד הבריאות להתקין כללים להפעלתו; הם נאלצו לעשות זאת רק בעקבות עתירה לבג"ץ של "האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים". השופטת דליה דורנר כעסה, ופסקה למדינה הוצאות בסך 7,500 שקל, בין היתר על הסבריה המוזרים לאי-התקנת תקנות.

לקחים מעתירה זו הופקו, ובהמשך הזדרזו המדינה והמועצה לקיים את החוק כדי לחסוך פסקי דין מחייבים. כך למשל, הודיעה הפרקליטות בדיון באחת העתירות, כי תוקם ועדת ביקורת כמתחייב. איום בתביעה משפטית הביא גם להתפטרותו של ד"ר רוני קלמן, בגלל חשש לניגוד עניינים: הוא שימש בו בזמן גם חבר במועצה שנועדה לפקח על הניסויים וגם בעל מניות בחברה שאמורה להיות מפוקחת על ידה ("הרלן") – שמגדלת ומוכרת בעלי חיים לניסויים.

באחרונה הוגשו שתי עתירות מינהליות, שהגיעו להכרעתה של השופטת פלפל. אחת עדיין נדונה ומטרתה לחשוף את הפרוטוקולים של הדיונים בענייני החלופות. בעתירה השנייה ניתן פסק הדין הנוגע למסירת המידע. השופטת מתחה ביקורת חריפה לא רק על אי-מסירת המידע, אלא גם על היעדרו. "חובת משרד הבריאות", היא כותבת, "לסווג כל בקשה שמוגשת לפי מהות הניסוי, כשמה שמנחה אותו זה מינימום בעלי חיים (…) אילו היה המשרד פועל בדקדקנות לפי הוראות החוק – היה המידע נמצא בידיו".

נתון מעניין התברר בדיון: המועצה הודיעה כי רשימת חלופות לניסויים בבעלי חיים איננה קיימת. "רצוי כמובן שתהיה רשימה מעין זו, שתהיה מבוססת על ניסיון עבר ומחקר בארץ ובעולם כדי למזער אפשרות של ניסוי לא חיוני בבעלי חיים, שהרי כל אוהב בעלי חיים, יחמץ לבו בקרבו, אם למרות קביעת המחוקק לבצע ניסויים בבעלי חיים רק אם לא קיימת חלופה לניסויים (…) ייערך ניסוי, כשקיימת אפשרות לחלופה. קיומה של רשימת חלופות עשויה למזער נזקים מעין אלה", כתבה השופטת פלפל.

לדברי איילת סלעי-רייז, יו"ר העמותה למען מדע מוסרי, "לא ניתן להתייחס לניסויים במנותק מהמגמה העולמית של צמצום – בכמות בעלי החיים המשמשים לניסויים ובסוגי הניסויים בפועל". החוק מגדיר ארבעה סוגי ניסוי: לקידום הבריאות והרפואה; לקידום המחקר המדעי; לצרכים מסחריים; לחינוך והוראה. "סדרות שלמות של ניסויים בבעלי חיים לצורכי הוראה הומרו בשיטות חלופיות", אומרת סלעי-רייז. "בארץ, לעומת זאת, ממשיכים הניסויים כעניין שבשגרה".

הארגונים מנסים כבר שנים לפצח את קשר השתיקה וההסתרה שמאחוריו מתנהל מערך הניסויים בישראל. היועץ המשפטי של העמותה, עו"ד אשלגי, מקווה שיוסר ה"ווילון הכהה", ויתאפשר פיקוח יעיל יותר שיצמצם את הניסויים לאלה שהכרחיים בלבד, ימזער את סבלם של בעלי החיים שנדונו לניסויים – ובעיקר, יימנע משיקולים ציניים, כלכליים ואחרים להרבות ניסויים וסבל שלא לצורך אמיתי.

גם בעתירה זו ספגה המדינה הוצאות, הפעם גבוהות יותר – 40 אלף שקל. במשרד הבריאות לוחצים לערער על פסק הדין, ומעניין אם השר, דני נוה, ייעתר. נוה זכור בעמותה כקוטף קרדיטים לצדן של סלעי-רייז וארנה בנאי, בתוכנית של דודו טופז שהוקדשה לפני שנים למלחמה בניסויים. כשר המופקד על הנושא, בעמותה לא מצפים ממנו להצטרף אליה או לחזור על הצהרותיו מאותה תוכנית, אך מצפים ממנו שלפחות לא יגיש ערעור על פסק הדין, ויתרכז בביצועו, בהחלת החוק ובחשיפת המידע. "בסופו של דבר לא מדובר פה בענייני ביטחון רגישים", ציינה השופטת פלפל.


ניסויים בבעלי חיים בישראל – נקודות ציון

– * 1994 נחקק חוק צער בעלי חיים להסדרת הניסויים בהם
– * 2001 בעקבות עתירה לבג"ץ הותקנו תקנות וכללים לניסויים
– * 2002 בעקבות עתירה נוספת הוקמה ועדת ביקורת כמתחייב
– * 2003 ביהמ"ש המחוזי בת"א מחייב את משרד הבריאות ואת המועצה לניסויים בבעלי חיים למסור מידע על הניסויים
– * 2003 תלויה ועומדת בביהמ"ש המחוזי בתל אביב עתירה נוספת לחשוף את הפרוטוקולים מדיונים על חלופות לניסויים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן