סיקור מקיף

מנהל חדש לנאס"א בממשל אובאמה?

האם מייקל גריפין שמונה בידי ממשל בוש להציל את נאס"א לאחר אסון קולומביה ימשיך בתפקידו גם תחת אובאמה? גריפין עצמו לא מעוניין בכך על רקע הדיבורים על הארכת השימוש במעבורות והחלפת המשגרים בפרויקט קונסטליישן שיחליף אותה

מנהל נאס'א מייקל גריפין
מנהל נאס'א מייקל גריפין

נאס"א נראית כיום כמי שתהיה בעדיפות עבור הנשיא החדש, דבר שהוא נדיר לכשעצמו. לפיכך מה נאס"א יכולה לצפות מממשל אובאמה? מנהל נאס"א מייקל גריפין נפגש עם עובדים במרכז החלל קנדי ביום חמישי האחרון ונשאל על ידי העובדים האם ימשיך בתפקידו תחת הממשל החדש.

"אם הנשיא הבא יבקש ממני להמשיך, אשמח לעשות זאת", אמר גריפין, "אך אני בספק אם הדבר יקרה. בכל מקרה אם יבקש ממני להישאר, אדרוש שהבית הלבן לא יתערב בכיוון אליו הולכת נאס"א". יתכן שגריפין התייחס בכך לתוכנית קונסטליישן ולחזרה לירח, ולא ינסה לאכוף אף עובד על גריפין.

גריפין גם התבטא כנגד הארכת משך טיסות המעבורת או שימוש בטילי EELV כדי להעלות נוסעים לחלל במקום טילי ארס 1 המתוכננים כיום.

למה עוד על נאס"א לצפות תחת הממשל הנשיאותי החדש?

בדרך כלל נאס"א אינה נמצאת בראש סדר העדיפויות עם כניסת ממשל חדש, אלא שהפעם הטיפול בהשבתת המעבורות נמצא בין 13 הנושאים הדחופים ביותר לטיפול הממשל. סגנית מנהל נאס"א, שאנה דייל כתבה בבלוג שלה לאחר הבחירות. לדבריה דייל, נאס"א כתבה תיק גדול המכיל את כל החומרים הנדרשים לממשל החדש לצורך בחינת הפרויקט.

מקורבים לצוות המעבר של אובאמה, אמר כי סביר שהנשיא החדש יבקש לבחון מחדש את פרויקט קונסטליישן – המערכת שתחליף את המעבורת ואשר סובלת מבעיות טכניות ופיננסיות שעלולות לעכב את השיגור הראשון המתוכנן לשנת 2015. יש המעריכים כי פרויקט קונסטליישן יבוטל ויוחלף בטיסות מעבורת נוספות ותכנון שונה של הטילים.

הסנטור ביל נלסון, אחד מהיועצים קרובים לאובאמה בתחום החלל, מבקש להשאיר את גריפין בתפקידו והוא מבצע פעולות שדלנות בקרב הצוות של אובאמה להשאיר את גריפין בשלב זה. מקורות בקונגרס ובתעשיה ציטטו שמות של מחליפים פוטנציאליים, החל מהאסטרונאוטית בדימוס סאלי רייד ועד ללורי גארבר, בכירה לשעבר בנאס"א העומדת בראש צוות המעבר של נאס"א בממשל אובאמה.

ד"ר סקוט פייס, מנהל המכון למדיניות חלל אמר ליוניברס טודיי כי הכנסת נאס"א לתהליך ארגון מחדש עלולה להיות לא כדאית. "בהינתן העובדה שנאס"א הגיעה לרמה מסוימת של יציבות פנימית וארגונית, לא הייתי רוצה כעת לאבד שנה או שנתיים על עוד ארגון מחדש" אמר. "הנשיא החדש צריך לתת לנאס"א סדר עדיפויות, לומר להם מה יהיה התקציב שהם עומדים לקבל ולתת להם להמשיך הלאה. גם ככה נאס"א נמצאת בתקופה של פרשת דרכים מהמעבורת למה שלא יבוא במקומה. צריך להשאר ממוקדים בשנתיים הקרובות על השלמת טיסות המעבורת בבטחה. נאס"א דורשת כעת ריכוז ולא ארגון מחדש."

לידיעה ביוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן