סיקור מקיף

ועדת החממות הטכנולוגיות בראשות המדען הראשי אישרה הקמתן של 6 חברות חממה חדשות בהיקף מענק של 10 מיליון שקלים

התחום הפעיל בחממות – מיכשור רפואי

ועדת החממות הטכנולוגיות, בראשות המדען הראשי, ד”ר אלי אופר, אישרה בישיבתה האחרונה שישה פרוייקטים חדשים במדעי החיים, תוכנה וחקלאות ימית.
רנה פרידור, מנהלת תוכנית החממות: סוג הפרויקטים שאושרו בוועדה משקף את היקף הפעילות של התחומים הטכנולוגיים בחממות.  התחום הפעיל ביותר בחממות הוא תחום המכשור הרפואי שעומד על כ- 40%.  יחד עם זאת, הולך וגדל אחוז הפרויקטים בנושא ביוטכנולוגיה ופארמה שלפני כ- 6 שנים עמד על 7% וכיום הוא עומד על כ- 20%.

להלן הפרוייקטים שאושרו, לפיתוח בחממות:

מדעי החיים
צנתר בעל מבנה ייחודי המאפשר טיפול באירועים מוחיים – חממת ניות, יקנעם.
שבץ מוחי הינו מגורמי התמותה והנכויות העיקריים בעולם המערבי עם כ 500,000 אירועים מוחיים בשנה בארצות הברית. החברה מתעתדת לפתח צנתר בעל מבנה ייחודי המאפשר טיפול באירועים אלה.

התקן לשיפור תפקודי כליה – חממת משגב, גוש שגב.פיתוח מכשיר, ראשון מסוגו בעולם, לטיפול ומניעת התדרדרות של אי-ספיקת כליות כרונית.

פתרונות חדשניים לטיפול במחלות מעיים דלקתיות – חממת רד ביומד, תל אביב.כיום רוב התרופות הניתנות באופן סיסטמי הן נגזרות של סלציליטים. מתן סטרואידים במינון גבוה גורם לתופעות לוואי, ולא ניתן להשתמש בהם לאורך זמן. יתרון הטכנולוגיה שתפותח יהיה במתן של תרופות סטררואידיות בפורמולציה המכילה ליפוזומים טעונים שלילית. הטיפול החדש יאפשר מתן של סטרואידים באופן ממוקד במינון נמוך יותר ולזמן קצר.

שיטות לא פולשניות לגילוי מהיר וזיהוי מיקרו-אורגניזמים  – חממת ון ליר, ירושלים.שיטות לא פולשניות לגילוי וזיהוי מיקרו-אורגניזמים בהפרשות ונוזלי הגוף כמו שעול, רוק,דם, שתן ואחרים. השיטות מבוססות על טכנולוגיה ייחודית בצירוף אנליזה ספקטראלית שפותחו על ידי חברת הפרוייקט. הטכנולוגיה מאפשרת קבלת תשובה מיידית בזמן ביקור החולה, ללא צורך בהכנה מוקדמת של הדגימות.

תוכנה –   מערכת לזיהוי ולתיקון מסדי נתונים – חממת ון ליר, ירושלים.מוצר תוכנה חדשני לאופטימיזציה של ביצועי מערכות מסדי נתונים. ביצועי אפליקציות וזמינות נתונים הם מהנושאים הקריטיים והכואבים ביותר בארגונים כיום. המשמעות הישירה של בעיות ביצועים היא איבוד הזדמנויות עסקיות, הגדלת עלויות הפיתוח, התחזוקה, החומרה, התוכנה, וכוח האדם. המוצר יחסוך לארגונים חלק משמעותי מעלויות אלו.
חקלאות ימית   –  טכנולוגיות לעיבוד מתקדם של אצות ים. 
o    חממת מופ”ת ביהודה, קריית ארבע.
טכנולוגיה לייצור מתועש של מזון עתיר חלבון (תחליף לבשר) מבוסס על מאקרו אצות ימיות.  המוצר יכיל חלבון ברמה גבוהה ויכיל בנוסף לחלבון, חומרים טבעיים מאצות המקור כגון : וויטמינים , מינראלים,  פחמימות וכיו”ב.

ד”ר אלי אופר, המדען הראשי, ציין כי בנוסף על פרוייקטים אלה אישרה ועדת החממות תמיכה בשנה שלישית לחברת Novotyr מחממת מיט”ב בקריית שמונה אשר מפתחת תרופות מעכבות כטיפול לסרטן.  אופר מסביר כי לשכת המדען הראשי הגדירה את תחום הביוטכנולוגיה כתחום מועדף ולכן פרוייקטי חממה ביו-טכנולוגיים שסיימו שנתיים בחממה זכאים להגיש בקשה לתמיכה גם עבור שנה שלישית בחממה.

רנה פרידור, מנהלת תוכנית החממות, ציינה כי סוג הפרוייקטים שאושרו בוועדה משקף את היקף הפעילות של התחומים הטכנולוגיים בחממות.  התחום הפעיל ביותר בחממות הוא תחום המכשור הרפואי שעומד על כ- 40%.  יחד עם זאת, הולך וגדל אחוז הפרוייקטים בנושא ביוטכנולוגיה ופארמה שלפני כ- 6 שנים עמד על 7% וכיום הוא עומד על כ- 20%.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן