סיקור מקיף

נפטון-רהב – ממצאים מהשנים האחרונות

נפטון, או רהב בעברית, הוא כוכב הלכת השמיני במרחקו מהשמש. להלן ממצאים מהשנים האחרונות על ענק הקרח.

נפטון בצילום של וויאג'ר 2 ב-1989. בצילום ניתן לראות במרכז את הסופה הענקית הכתם האפל הגדול, ומתחת סופה קטנה יותר שלה ניתן הכינוי "נקודה אפלה 2". מקור: NASA/JPL.
נפטון בצילום של וויאג’ר 2 ב-1989. בצילום ניתן לראות במרכז את הכתם האפל הגדול. מקור: NASA/JPL.

1. בתצפיות באינפרה אדום שנעשו ביולי 2007 הבחינו בכתם בהיר בקוטב הדרומי. כתם זה נצפה לראשונה על ידי וויג’ר 2 כאשר חלפה ליד כוכב הלכת ומאז נראה במספר תצפיות טלסקופיות. מה שנראה ביולי 2007 הפתיע את החוקרים. בתצפיות אלה הכתם התפצל לשניים ולאחר מספר ימים שני החלקים התחברו מחדש. נראה שמדובר בענני מתאן שנלכדו במערבולת רבת עוצמה על ידי רוחות. להערכה זו הגיעו בהסתמך על תופעה דומה שנצפתה בקוטב הדרומי של שבתאי על ידי חללית הקסיני. רוחב ההוריקנים הוא אלפי קילומטרים. הכתמים של נפטון תואמים לצורות עננים הנוצרים בעקבות מתאן העולה כלפי מעלה ומתעבה (condensation). על נפטון יש גשם של מתאן.

2. בבדיקת 500 תצלומי ארכיון של נפטון התגלו באטמוספירה שתי תצורות המסתובבות סביב עצמן במהירות הגדולה פי 5 מאשר תצורת המשושה בקוטב הצפוני של שבתאי והן גם יציבות יותר בתנועתן זו. אחת קיבלה את השם South Polar Feature והשניה קיבלה את השם South Polar Wave. מדובר במערבולות הנעות באטמוספירה בדומה לכתם האדום של צדק. מי שגילה תצורות אלה עקב אחר תצלומים שנעשו במשך 20 שנה. ההערכה היא שתצורות אלה קשורות לפנימו של נפטון באיזו שהיא דרך שעדיין לא ברורה.

בתמונה זו, הצבעים והניגודים שונו כדי להדגיש את התכונות האטמוספיריות של כוכב הלכת. הרוחות באטמוספרה של נפטון יכולות להגיע למהירות הקול ואף יותר. הכתם האפל הגדול נראה בברור מצד שמאל. כמה תוואים, ובהם "כתם אפל 2" והתצורה "South Polar Feature". מקור: / Erich Karkoschka  University of Arizon.
בתמונה זו, הצבעים והניגודים שונו כדי להדגיש את התכונות האטמוספיריות של כוכב הלכת. הרוחות באטמוספרה של נפטון יכולות להגיע למהירות הקול ואף יותר. הכתם האפל הגדול נראה בברור מצד שמאל. כמה תוואים, ובהם “כתם אפל 2” והתצורה “South Polar Feature”. מקור: Erich Karkoschka / University of Arizon.

3. תצפיות מטלסקופ החלל האבל ב- 25-26.6.2011 רואים עננים בגובה רב בחצי הכדור הצפוני ובחצי הכדור הדרומי. העננים עשויים מגבישי מתאן. נראים יותר עננים ממה שנצפה מספר שנים קודם לכן כאשר רוב העננים היו בחצי הכדור הדרומי .בתצפית זו עננים אלה נעים לעברו של חצי הכדור הצפוני. כרגע, בחצי הכדור הדרומי הקיץ בתחילתו וחורף בחצי הכדור הצפוני. בחצי הכדור הצפוני נראית רצועה כהה ודקה שנצפתה בתחתיתו של חצי הכדור הדרומי אשר נוצרה כנראה בגלל ירידה בכמות האובך באטמוספירה. הרצועה נצפתה לראשונה על ידי וויג’ר 2 ב – 1989 וקשורה כנראה לצירקולציה שנוצרה על ידי רוחות מהירות באזור זה.

4. חוקרים אישרו נוכחות של מערבולת שחורה הנעה לאורך האטמוספרה בעקבות סדרת תצלומים שנעשתה על ידי טלסקופ החלל האבל ביוני 2016. זאת מערבולת ראשונה שנצפתה מאז 1994. זו מערכת לחץ גבוה מלווה בעננים בהירים. ההערכה היא שעננים אלה נוצרו כתוצאה מכך שהכתם המערבולתי דוחף אוויר המסתובב סביב עצמו לגובה רב יותר וגורמת לגז לקפוא לגבישי קרח מתאן. מערבולות כהות נעות באטמוספירה כמו הררי קרח שצורתם כשל עדשה והעננים הנלווים דומים לעננים Orographic שנראים כמו עוגות פאנקייק מעל הרים על כדור הארץ. מחקרים קודמים הראו שהמערבולות של נפטון הן ממושכות המערבולות האחרונות שנצפו הן במגוון של גדלים וצורות ולאחרונה נראו כבלתי יציבות, הן נעות לכיוון צפון ודרום ובעלות תוחלת קיום קצרה.

צילומי הסופה הענקית החדשה שהתגלתה השנה. מקור: N. Molter/I. De Pater, UC Berkeley & C. Alvarez, W. M. Keck Observatory
צילומי הסופה הענקית החדשה שהתגלתה השנה. מקור: N. Molter/I. De Pater, UC Berkeley & C. Alvarez, W. M. Keck Observatory

5. השנה התגלתה סערה חדשה שגודלה 9000 ק”מ. הסערה היא בהירה ומצויה בקווי רוחב נמוכים סמוך לקו המשווה. במקום זה מעולם לא נצפו עננים בהירים. בהירותה של הסערה נראתה בין ה- 25.6 ל -2.7. אין לה שום קשר למערבולות כדוגמת הסערה שנצפתה בשבתאי ב- 2010. סערה זו מעידה על שינוים חריפים בדינמיקה של האטמוספרה של נפטון. מדובר כנראה במזג אוויר עונתי שיכול להתרחש אחת למספר עשרות של שנים.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

הערות שוליים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן