סיקור מקיף

נאס"א מתקינה מחשב-על חדש של יבמ לביצוע סימולציה של אקלים ופעילות השמש

המחשב של יבמ ימלא תפקיד מרכזי בפיתוח שיטות לניתוח הכמויות הגדלות במהירות של נתונים המצטברים בסוכנות החלל, כפי שהם נמדדים ונאספים הן על גבי כדור הארץ והן במשימות חלל ובאמצעות לוויינים

התקדמות הסופה אייק שפגעה לפני כשבועיים בארה'ב
התקדמות הסופה אייק שפגעה לפני כשבועיים בארה'ב

יבמ חשפה מחשב-על חדש, שישרת את מדעני סוכנות החלל של ארה"ב לעריכת סימולציות הצפויות להוביל להבנה טובה יותר של תהליכים אקלימיים ושינויים במזג האוויר, למחקר הקשר בין כדור הארץ ובין השמש, ולניתוח תופעות קוסמיות.

המחשב של יבמ ימלא תפקיד מרכזי בפיתוח שיטות לניתוח הכמויות הגדלות במהירות של נתונים המצטברים בסוכנות החלל, כפי שהם נמדדים ונאספים הן על גבי כדור הארץ והן במשימות חלל ובאמצעות לוויינים.

מרכז החישובים של נאס"א בחר במחשב על של יבמ מדגם iDataPlex בתצורת אשכול, המסוגל לבצע 42 טריליארד פעולות חישוב בשניה (42 טראפלופס). המחשב משלב 1,024 מעבדי קסיאון של אינטל, בעלי ארבע ליבות עיבוד בכל מעבד, יחד עם ארכיטקטורה חדשה לחלוטין של יבמ לעיצוב המערכת ברמת המחשב, המאפשרת שיפור דרמטי בניצול האנרגיה וצמצום דרישות הקירור.

פרוייקטים חישוביים הפועלים כבר על גבי המחשב הוותיק יותר של נאס"א כוללים ניתוח שינויי האקלים לאורך המאה ה- 21, ניתוח מחדש של תצפיות מזג אוויר שהתקבלו מלוויינים מאז שנת 1979, בניית מודלים של פעילות השמש והשפעותיה על מזג האוויר והתקשורת האלחוטית, וסימולציות מורכבות של תהליכי התמזגות של חורים שחורים, ויצירת מערכות כוכבים.

מערכות iDataPlex שנחשפו לראשונה על ידי יבמ באפריל השנה מבוססות על ארכיטקטורה חדשה לחלוטין המאפשרת בניית אשכולות מחשוב בעלי ביצועים גבוהים במיוחד ושילוב יעיל ופשוט של מספר גדול של מעבדים ויכולות עיבוד נוספות אל תוך מרכזי מחשוב קיימים. iDataPlex תוכננה במיוחד על מנת לייעל את פעילות מרכזי עיבוד הנתונים תוך חיסכון באנרגיה ובדרישות הקירור מצד אחד – והקפדה על קלות ניהול ויעילות תפעול מצד שני. המערכות מתאימות לארגוני ענק ולחברות הזקוקות לעשרות אלפי שרתים.

כחלק מפרוייקט "ירוק גדול" של יבמ, מאפשר iDataPlex להגדיל למקסימום את עוצמת העיבוד המופקת מכל ואט חשמל המופנה למערכת. מחליף-חום ייחודי המשולב בדלת האחרית של המחשב ועושה שימוש בנוזל קירור המציע יעילות גבוהה במיוחד בפיזור החום, מונע את הצורך בקירור אינטנסיבי של חדר המחשב – ומאפשר להפעיל את מחשב-העל גם בטמפרטורת חדר רגילה. שרת iDataPlex בודד במארז 1U בארונית מסד רגילה, מציע עוצמת עיבוד גדולה פי חמישה משרת רגיל – וצורך 40% פחות כוח חשמל.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן