סיקור מקיף

החללית LADEE המריאה בהצלחה מוירג'יניה* שובל האש נראה היטב בניו יורק ובוושינגטון

שליח אתר universe today מדווח ממרכז השיגורים באי וואלופס * "זה היה שיגור מושלם" אמר סגן מנהל נאס"א ג'ון גרונספלד בתדרוך לעיתונאים לאחר השיגור באי וואלופס. "LADEE תסייע לנו לחשוף את המיסתורין של אטמוספירת הירח."

תמונה מרהיבה זו של מקפת הירח לאדי (LADEE)  משוגרת בלילה שבין ה-6 ל-7 בספטמבר בשיגור הבכורה של הטיל מינוטאור 5 מוירג'יניה כפי שצולמה בידי צלם החלל בן קופר, מגג מרכז רוקלפלר בניו יורק. Credit: Ben Cooper/Launchphotography.com דרך universetoday.com
תמונה מרהיבה זו של מקפת הירח לאדי (LADEE) משוגרת בלילה שבין ה-6 ל-7 בספטמבר בשיגור הבכורה של הטיל מינוטאור 5 מוירג'יניה כפי שצולמה בידי צלם החלל בן קופר, מגג מרכז רוקלפלר בניו יורק. Credit: Ben Cooper/Launchphotography.com דרך universetoday.com

מאת קן קריימר

מקפת ירח חדשה של נאס"א שוגרה הלילה (6 בספטמבר בארה"ב בוקר ה-7 בספטמבר שעון ישראל) תוך שהיא משאירה מאחוריה שובל מרהיב. אתר השיגור היה יוצא דופן – כן שיגור על חופו של האי וואלופס שבוירג'יניה, ונצפה בידי מיליוני בני אדם לאורח החוף המזרחי של ארה"ב בזכות שמים נקיים ושעת השיגור הלילית.

גדודי תיירים הגיעו לחופי וירג'יניה כדי לצפות בשיגור לחלל, שעד כה היה שמור בעיקר לתושבי פלורידה וקליפורניה.
כל מי ששוחחתי איתו היה מוקסם מהיופי המרהיב של המראת הטיל מינטאור 5, והריאו כאשר האש המפצפצת פיצחה את שמי הלילה ברעש אדיר.

"זה היה שיגור מושלם" אמר סגן מנהל נאס"א ג'ון גרונספלד בתדרוך לעיתונאים לאחר השיגור באי וואלופס. "ליידי תסייע לנו לחשוף את המיסתורין של אטמוספירת הירח." החללית, dust exploring Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) היא החללית הראשונה ששוגרה מכן השיגור של נאס"א באי וואלופס. טיל המינטאור 5 המראי בדיוק בזמן – 23:27 שעון החוף המזרחי בטיסת הבכורה של הטיל מכן השיגור 0B .


כך נראה השיגור מחלון בית בוושינגטון
"החללית במצב טוב והיא נפרדה מהשלב החמישי והאחרון בזמן, בערך 23 דקות לאחר השיגור" אומר פיט וורדן לאתר יוניברס טודיי. וורדן הוא מנהל מרכז חקר החלל איימס של נאס"א שאנשיו תכננו ובנו את ליידי תוך שימוש בשיטות תכנון חדשות לחלוטין שאיפשרו הפחתת עלויות והגדלת התפוקה המדעית..

שיגור החללית לאדי ב-6 בספטמבר, 23:27 שעון החוף המזרחי על טיל המינטאור 5 מכן השיגור של נאס"א בוואלופס. צילום: Ken Kremer/kenkremer.com
שיגור החללית לאדי ב-6 בספטמבר, 23:27 שעון החוף המזרחי על טיל המינטאור 5 מכן השיגור של נאס"א בוואלופס. צילום: Ken Kremer/kenkremer.com

השיגור החדש הוא הראשון של טיל בעל חמישה שלבים והשיגור הראשון של טיל בין יבשתי מסוג Peacekeeper שהוסב באמת לימי שלום. ה- Peacekeeper היה טיל בליסטי גרעיני בין יבשתי שנבנה במהלך המלחמה הקרה וכעת שופץ בידי חברת אורביטל סיינסס.
השלב החמישי של טיל המינטאור 5 העלה את לאדי למסלול אליפטי קיצוני. במהלך 23 הימים הבאים, כשלאדי תקיף את כדור הארץ 3.5 פעמים, שדה המשיכה של הירח יגדיל את הפריגאה של מסלולה. החללית תבעיר את מנועיה הפנימיים כדי לנצל זאת ולהגיע למסלול הירח.
כאשר תגיעה החללית לירח היא תהפוך ללווין שלו ותקיף אותו בגובה נמוך מאוד של כ-50 קילומטרים מעל פני השטח, דבר שיצריך כמות גדולה של דלק. המשימה המדעית תארך כ-100 ימים. המקפת, שמשקלה 383 ק"ג, וגודלה כגודל כורסא הורכבה במרכז חקר החלל איימס של נאס"א במופט פילד, קליפורניה ובשיתוף מרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א במרילנד. היא מצויידת בשלושה מכשירים מדעיים שמטרתם לאסוף נתונים שיגדילו את הידע המדעי בפרטים שלא היו מוכרים עד כה אודות האטמוספירה הדקה מאוד של הירח, ההשפעה הסביבתית שלה על אבק הירח, והתנאים בקרבת פני השטח באופן כללי. מטרת המשימה, שעלותה 280 מיליון דולר היא להשיג הבנה מעמיקה של כל הפרטים שהיום עדיין לא ידועים אודות האטמוספירה הדקיקה, האבק וההשפעה ההדדית שלהם על פני השטח ואשר ייסייעו להבין את המתרחש על גופים שמימיים אחרים.

הלוויין LADEE במסלול סביב הירח, מצוייד במערכת לייזר נסיונית, LLCD שתנסה לקיים תקשורת דו צדדית מעבר למסלול כדור הארץ ולהוכיח היתכנות לכך, ואם תצליח היא תרחיב את היכולת של העברת כמות נתונים גדולה. יכולת זו עשויה יום אחד לאפשר שידור צילומי וידאו בתלת ממד מהחלל העמוק באורח שגרתי. איור: נאס"א
הלוויין LADEE במסלול סביב הירח, מצוייד במערכת לייזר נסיונית, LLCD שתנסה לקיים תקשורת דו צדדית מעבר למסלול כדור הארץ ולהוכיח היתכנות לכך, ואם תצליח היא תרחיב את היכולת של העברת כמות נתונים גדולה. יכולת זו עשויה יום אחד לאפשר שידור צילומי וידאו בתלת ממד מהחלל העמוק באורח שגרתי. איור: נאס"א

החללית הקטנה בנויה על גוף מודולרי של חלליות, פיתוח חדש שעשוי להפחית דרמטית את עלות חקר החלל וכן לשמש חלליות רבות שיטוסו לגופים רבים במערכת השמש. עלות הבניה והשיגור כאמור, הסתכמו בסכום נמוך יחסית – 280 מיליון דולר. "LADEE היא הראשונה מסוג חדש של משימות מחקר בין פלנטריות" אומר וורדן ליוניברס טודיי. "היא תחקור את הירח הקדמוני כדי לענות על שאלות חשובות. זוהי אולי ההזדמנות האחרונה לחקור את הירח הבתולי לפני שפעילות אנושית רבה עליו תשנה את טבעו."

גובהו של הטיל החדש מסוג מינטאור 5 הוא 24.6 מ', קוטרו 2.3 מטרים והוא שוקל 89,373 ק"ג. שלושת השלבים הראשונים של הטיל מבוססים על הטיל הבין יבשתי הגרעיני armed Peacekeeper ICBM, שנבנה במהלך המלחמה הקרה וכעת הוסב בידי חברת אוריבטל סיינסס לצרכי שלום. השלב החמישי הוא תוספת חדשה ההופכת את מינטאור לראשון מסוג חדש של משגרים. הדחף הנוסף הוא ההופך את מינטאור 5 למאיץ של חלליות מעבר למסלול כדור הארץ, דבר שאיפשר את השיגור לירח.

עוד בנושא:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן