סיקור מקיף

נאס"א בחרה שבעה ניסויים מדעיים לקראת המשימה הבאה לירח

בחרה חמש מתוך מבחר של 70 הצעות שהוגשו לה והוסיפה עליהם שתיים משלה – כשאחת מהן היא שיגור החללית LRO ב-2008


צילום: הירח, כפי שצולם מהחללית גלילאו בדרכה לצדק
קרדיט: USGS

נאסא מתכוננת לקראת המשימות החדשות על הירח.

נאסא בחרה את ההצעות החדשות לקראת המשימות הבאות לחקר החלל. ההצעות והתוכניות הן חלק מתוך מאמץ של נאסא לפתח הזדמנויות חדשות בכדי להוביל מחקרים מדעיים חשובים, ותוכניות חדשות לחקר הירח. מתוך מבחר של 70 הצעות, נאסא בחרה שבע, שמתוכן שתי תוכניות פרי פיתוחה: מדע מתקדם לגילויים ומחקרים על הירח, ושיגור החללית הרב משימתית LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter).
המשימות נועדו לעזור למדענים להבין את האבק על פני הירח אשר גורם לאסטרונאוטים בעיות במשימה. מחקרים אחרים יספקו תובנות חדשות על פנים הירח, חיפוש אחר מקורות טבעיים, ושימוש במכשיר לייזר שיאסוף מידע מדויק יותר על מיקומו ואופיו של הירח.

שתי המשימות שהובאו מהמעבדה להינע סילוני של נאס"א (JPL) בפסדינה, קליפורניה הן:
1. חבילת ניסויים גאופיזיקליים על הירח. (Autonomous Lunar Geophysical Experiment Package)
2. התקן אלקטרוני הקולט ומשדר אותות (טרנספונדר – Transponder) ומכשיר הקולט אור (Retroreflector) המופעלים על ידי לייזר. (Lunar Laser Transponder and Retroreflector Science).

שאר המשימות שהתקבלו:
1. במרכז חקר החלל של נאסא ע"ש במרילנד (Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md) – ניתוח החומרים הנדיפים על ידי פירוליזה (פירוק כימי ע"י חום) של רגוליט (שכבה אבקתית של שברי סלעים המכסה את שכבת סלעי היסוד) על הירח תוך שימוש בספקטרומטר מסה.
2. במרכז חקר החלל של נאס"א במרילנד יפתחו מכשור למדידה סיסמולוגית והולכה של חום על הירח שתתריע בפני סכנות.
3. במכון המחקר בבולדר, קולורדו (Southwest Research Institute, Boulder, Colo.) – יחקרו את הקרינה הסביבתית והרוגליט.
4. במרכז להנדסה למחקר ופיתוח של צבא ארה"ב בפורט ווינווריאט, אלסקה (U.S. Army Engineer Research and Development Center, Fort Wainwright, Alaska)– יפתחו "מזוודה מדעית לחקר הירח": ערכה לאפיון הרגוליט.
5. תאגיד BALL לתעופת חלל וטכנולוגיה בבולדר, קולורדו (Ball Aerospace and Technologies Corp., Boulder, Colo) – פיתוח מתקן מעקב אחר האבק על הירח.
המידע הרב שצפוי להתקבל על ידי התוכניות וההצעות שהוגשו ירחיב את הידע שלנו אודות חייו של הירח. בנוסף, התוכניות העתידיות יספקו נתונים לניהול תקין ויצירת תנאים למחייה ועבודה לחוקרים אשר ישהו עליו. המחקרים יכללו סימולציות וניסויים מעבדתיים בכדי להבין יותר את הסביבה והסכנות הטמונות בה כמו, אבק וקרינה. התוכנית תתמוך בניתוחים ונתונים שסופקו ממשימות קודמות כמו החללית אפולו ומשימות רובוטיות, שנעשו בעבר בכדי להבין יותר את תהליך ההתפתחות של הירח.
הלוויין לחקר הירח LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) מתוכנן לשיגור בסוף שנת 2008, הוא יקיף את הירח שנה לפחות ויספק מידע שיאיץ פיתוחים חדשים למשימות מדעיות בעתיד.

תרגום: יריב זרביב
מקור: NASA's Jet Propulsion Laboratory.

2 תגובות

  1. מה אם דגימות של דלק איזוטופי שהירח מופצץ בו בקביעות ?{הליום 3}

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן