סיקור מקיף

מצלמה ברזולוציה גבוהה על מקפת המאדים MRO צילמה את קיוריוסיטי בעת הצניחה

בשיחה עם יוניברס טודיי אמר אחד המהנדסים הבכירים שתכננו את הצילום כי צוות הניווט של MSL, צוות הניווט של MRO וצוות ההנדסה של MRO עשו עבודת תיאום רצינית והתמונה התאפשרה בזכות התכנון המדוקדק של שני הצוותים

החללית MSL ובתוכה הרכב קיוריוסיטי בעת תהליך הצניחה לקרקע המאדים, 6 באוגוסט 2012. צילום: מצלמת היירייז על סיפון החללית MRO
החללית MSL ובתוכה הרכב קיוריוסיטי בעת תהליך הצניחה לקרקע המאדים, 6 באוגוסט 2012. צילום: מצלמת היירייז על סיפון החללית MRO

צוות מצלמת HiRISE, הנמצאת על סיפון החללית MRO המקיפה את מאדים התעלה על עצמו היום. תוך שימוש במכשיר המדהים שלהם – Resolution Imaging Science Experiment- מצלמה בעלת רזולוציה גבוהה המשמשת בימים כתיקונם לצילום פני השטח של מאדים הם הצליחו לצלם את הרכב קיוריוסיטי בעת שלב הצניחה באטמוספירת מאדים.

"הצלחנו להתמקד עליו" כתב כריסטיאן שאלר מצוות היירייז בחשבון @MarsCuriosity. החללית נראית נהדר, הוסיף.

בשיחה עם יוניברס טודיי אמר שאלר כי צוות הניווט של MSL, צוות הניווט של MRO וצוות ההנדסה של MRO עשו עבודת תיאום רצינית והתמונה התאפשרה בזכות התכנון המדוקדק של שני הצוותים.

שאלר הוא מפתח התוכנה האחראי לכלי התכנון העיקריים של MRO, לרבות היירייז ומשמש מומחה ממוקד וחבר הצוות המדעי שתכנן את הצילום.

"אדמת מאדים שברקע נראית קצת מרוחה משום שכיוונו את התזמון ללכידת קיוריוסטי, ולא לצלם את פני השטח" כותב שאלר בראיון בדוא"ל לאחר פרסום התמונה במסיבת עיתונאים שהתקיימה ב-JPL.

התמונה כוונה לללכוד את רגעי הצניחה של MSL. אנשי MRO צילמו את שדה הראיה לאורך מסלול הירידה הצפוי של החללית. "היינו כמעט ישירות מעל החללית הנוחתת, והיתה לנו זוית קטנה מאוד לצלם." אומרת חברת צוות הייירייז סארה מלקוביץ במסיבת העיתונאים. "MRO היתה מעל זירת ההתחרשות."

לפני הנחיתה, אמר החוקר הראשי של היירייז, אלפרד מקווין כי לפני הנחיתה, ההערכה היתה שהסיכוי להצלחת הצילום יהיה כ-60%.

בכיתוב התמונה באתר MRO הוסיף מקווין: "המצנח נראה בתמונה פתוח לחלוטין ומתפקד היטב. הפרטים הקטנים במצנח כגון פער ברצועות בקצוות והחור המרכזי נראים היטב. החוטים המקשרים את המצנח לחללית אינם ניתנים לצפיה, למרות שהם כן הופיעו בתמונה של נחיתת הפיניקס, יתכן שהסיבה לכך שהפעם לא ניתן היה לראותם היא בשל זוית התאורה.

הכתם הבהיר בחלק המטען של המצנח המכיל את MSL-קיוריוסיטי עשוי להוות שיקוף מרהיב של איזור בהיר. MSL שוחררה מהמצנח זמן קצר לאחר שהתמונה צולמה.

תמונה זו היא רק אחד המוצרים מהתפצית המכוונת של היירייז לעבר המיקום המשוער של MSL כדקה לפני הנחיתה. היא צולמה בידי מערך ה-CCD בקצה התמונה יחסית, משמעו שהחללית היתה ממוקמת מזרחית או בגובה נמוך יותר מהצפוי. קנה המידה של התמונה הוא 33.6 סנטימטרים לפיקסל.

MRO נמצאה במרחק של 340 קילומטרים מקיוריוסיטי בעת הצילום. היירייז גם צילמה למעלה מ-120 תמונות של מכתש גייל בהכנה לקראת משימת MSL, אך אני סבורה שזוהי הקולית ביותר מביניהן" אמרה.

מלקוביץ' מסר כי צוות הייריייז מתכנן לצלם את קיוריוסיטי כשהיא ממוקמת על פני השטח של מאדים בהמשך השבוע, בצילום ברזולוציה גבוהה אף יותר מזו שצולמה בעת הצניחה.

בסרט זה מתוארת בהדמיה השיטה ששימשה לצילום קיוריוסיטי.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. The resolution of all of the MARDI frames is reduced by a factor of eight in order for them to be promptly received on Earth during this early phase of the mission. Full resolution (1,600 by 1,200 pixel) images will be returned to Earth over the next several months as Curiosity begins its scientific exploration of Mars.

  לכל מי שמתלונן על איכות התמונות המגיעות מקיוריוסיטי ..

 2. באמת איך לא חשבו על זה???? הרבה הרבה הרבה מזל שלפחות בחוקי הפיזיקה התחשבו

 3. מסכים לגמרי עם אורי, מצלמה צבעונית אחת פשוטה שהיתה מותקנת בעגורן והיתה מצלמת את תהליך הירידה של הרכב על הכבלים היתה מעצימה מאד את המבצע מבחינת דעת הקהל, זה היה יכול להיות מחזה מרהיב !!!

  איך לא חשבו על זה ??

 4. 2.5 מיליאד דולר ובקושי 3 תמונות מסכנות בשחור לבן…
  סרטון וידאו HD צבעוני של מהלך הנחיתה מהעגורון היה מעצים מאד את המבצע
  ואת דעת הקהל לשחרור כספים עתידי מהממשל לנאס"א.
  האמריקאים אוהבים סרטים יותר מכל.
  חבל

 5. חבל באמת שלא הצליחו לתפוס את הרגע שבו הקיוריוסיטי הפעיל מדחפים. היו צריכים לשים מצלמות בכל פינה , זה היה צריך להיות מחזה לא מהעולם הזה…

 6. וואוו זה כל כך מדהים !!! חבל שלא צילמו את כל שלבי הנחיתה זה היה פשוט מגניב….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן