סיקור מקיף

החללית MRO נכנסה למסלול סביב מאדים

במשך חצי השנה הקרובה תעמיק החללית בזהירות לתוך אטמוספירת מאדים בתהליך המכונה בלימת אוויר. התהליך יכווץ את המסלול מאליפסה כיום למסלול כמעט מעגלי שיארך שעתיים

יום שבת – 9:00+11:00
עתה כבר ידוע בבירור: MRO נמצאת במסלול מקיף מאדים. הכניסה למסלול נעשתה אתמול לאחר חצות (לפי GMT), ולאחר תמרונים רבים שעשתה החללית. ב- JPL, נאס"א נשמו לרווחה, כאשר סימנה להם החללית שהכל בסדר, ויצאה מצילו של מאדים. מעתה, תקיף את כוכב הלכת במסלול נמוך במשך שנתיים, וצפויה ללקט את המידע המפורט ביותר שנאסף אי-פעם בנוגע למאדים.

במשך חצי השנה הקרובה תעמיק החללית בזהירות לתוך אטמוספירת מאדים בתהליך המכונה בלימת אוויר. התהליך יכווץ את המסלול מאליפסה כיום למסלול כמעט מעגלי שיארך שעתיים. בשלב המדעי של המשימה, שיחל בנובמבר תקיף החללית את מאדים במסלול מעגלי בגובה 255 עד 320 ק"מ, נמוך יותר מכל לווין קודם שהקיף את מאדים. אילו היתה נאס"א מבקשת להגיע ישירות למסלול כזה ללא שימוש בבלימת אוויר היתה החללית צריכה לשאת 70 אחוז יותר דלק.
המכשירים על החללית יחקרו את מאדים מגובה נמוך זה. החללית תמפה מינרלים הקשורים במים בגודל של החלק הפנימי של מגרש בייסבול (או כדורגל). מכשיר המכ"מ יספק נתונים על השכבות התת קרקעיות של סלעים ומים. מצלמה טלסקופית אחת תצלם תמונות בגודל של שולחן קלפים. מצלמה אחרת תצלם ברזולוציה נמוכה יותר כדי לאפשר למדענים למצוא את ההקשר של התמונות המפורטות. מצלמה צבעונית תנתר את כל כוכב הלכת ותעקוב אחר שינויי מזג האוויר. רדיומטר יבדוק כל שכבה באטמוספירה וימפה את השינויים בטמפרטורה, אדי מים ואבק.
"המשימה מסתמכת על הנתונים הידועים לנו ממשימות קודמות וכעת ננסה למצוא מתי היו מים על פני השטח של מאדים ולאן הם נעלמו." אמר ד"ר ריצ'ארד זורק, מדען המשימה ב-JPL. "מים הם גורם חיוני לחיים כך שהדבר יוכל לסייע להתמקד במחקרים התידיים בשאלה האם מאדים יכול היה לתמוך בקיום חיים אי פעם."
החללית גם תשדר לכדור הארץ במהירות של פי 10 מאשר החלליות הקודמות. מלבד שידור תמונות ונתונים אחרים לכדור הארץ ממכשיריה יהא, היא גם תשמש כתחנת ממסר למשימות הקרקעיות – הן הנוכחיות (ספיריט ואופורטיוניטי) והן למשימת פניקס המתוכננת לשיגור ב-2007 והמעבדה המדעית למאדים הנמצאת כעת בפיתוח ומתוכננת לשיגור -ב2009.

23:15
היום, יום שישי אחר הצהריים, הציתה החללית את מנועיה והאטה את מהירותה. בכך, החלה בשלבי הכניסה למסלול סביב כוכב הלכת מאדים.
"עד כמה שזה מרגש, זה מעט מורט עצבים," אמר דאג מקקויזישן, העומד בראש תכנית המאדים במפקדת נאס"א.

עדכון שלפני המבצע – יום ו' 15:00
סוכנות החלל האמריקנית נאס"א במתח. היום בשעה 23:24 אמורים אנשי הבקרה של החללית "סיירת המאדים" (Mars Reconnaissance Orbiter (MRO במעבדה להינע סילוני של נאס"א (JPL) בצוותא עם אנשי לוקהיד-מרטין, להפעיל את מנועיה כדי להאט את מהירותה ולאפשר לכוח המשיכה של מאדים ללכוד אותה במסלול היקפי. החללית אמורה להכנס למסלול אליפטי שיקרב אותה אל פני השטח של מאדים כ-500 פעמים בחצי השנה הקרובה שבמהלכם היא תואט עוד יותר על ידי האטמוספירה בתהליך המכונה "בלימת אוויר". בסופו של דבר היא תעבור למסלול כמעט מעגלי שהוא המתאים ביותר עבור ששת המכשירים שעל סיפונה. MRO טסה כ-500 מיליון ק"מ במשך שבעה חודשים כדי להגיע למטרתה.
אם הכל ילך כמתוכנן תחל החללית בנובמבר השנה לחקור את אטמוספירת המאדים, תצורות מיוחדות על פני השטח ואת המבנה הגיאולוגי התת קרקעי.

10/3/06 החללית MRO אמורה להכנס היום למסלול סביב מאדים

סוכנות החל האמריקנית נאס"א במתח. היום בשעה 23:24 אמורים אנשי הבקרה של החללית "סיירת המאדים" (Mars Reconnaissance Orbiter (MRO במעבדה להינע סילוני של נאס"א (JPL) בצוותא עם אנשי לוקהיד-מרטין, להפעיל את מנועיה כדי להאט את מהירותה ולאפשר לכוח המשיכה של מאדים ללכוד אותה במסלול היקפי. החללית אמורה להכנס למסלול אליפטי שיקרב אותה אל פני השטח של מאדים כ-500 פעמים בחצי השנה הקרובה שבמהלכם היא תואט עוד יותר על ידי האטמוספירה בתהליך המכונה "בלימת אוויר". בסופו של דבר היא תעבור למסלול כמעט מעגלי שהוא המתאים ביותר עבור ששת המכשירים שעל סיפונה. MRO טסה כ-500 מיליון ק"מ במשך שבעה חודשים כדי להגיע למטרתה.
אם הכל ילך כמתוכנן תחל החללית בנובמבר השנה לחקור את אטמוספירת המאדים, תצורות מיוחדות על פני השטח ואת המבנה הגיאולוגי התת קרקעי.

ידען מאדים
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~993719597~~~16&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן