סיקור מקיף

מקפת סקר המאדים (MRO)-סיכום ממצאים – חלק ג

חלק שלישי מתוך שלושת חלקי הסיכום

 

זרמי עונה חמה ב Terra Sirenum
זרמי עונה חמה ב Terra Sirenum

קרחונים

 

ב-2007 התחילה להתברר התמונה הכללית של תצורות קרח המצויות  בקווי רוחב מסוימים. כמו על כדור הארץ, כך גם על המאדים האקלים קשור בצורה מובהקת לקווי הרוחב. אמנם נוכחות קרח מים בקטבים היא ברורה מעל כל צל של ספק, אך ככל שמתקדמים לעבר קו המשווה מוצאים הוכחות נוספות לקרח מים. הקרח עיצב את פני השטח לפני זמן לא רב. כך למשל מוצאים בקרבת הקטבים תצורות של מצולעים המעלות את האפשרות של התכווצות והתרחבות של האדמה הקפואה, דומים לאלה המצויים באזור הארקטי ובאנטארקטיקה  על כדור הארץ. באגפים השונים של הרי הגעש המשווניים ישנן עדויות לקרחונים גדולים, דומים לאלה המצויים על כדור הארץ. מצויים גם מכתשים המלאים בשברי קרחונים ובעמקים קטנים "הנופלים" לתוך קניונים. תופעה שעל כדור הארץ היא עדות חזקה לכך שקרחונים מילאו והרחיבו קניונים. השאלה המתבקשת היא להיכן נעלמו הקרחונים? חלק גדול מאוד מהם התאדה והושקע( deposited ) בקטבים. הקרח  דומיננטי מאוד בקווי הרוחב הבינוניים רק כאשר ציר המאדים נטוי בזווית גדולה יותר מאשר כיום. זווית הנטייה יכולה להגיע ל- °45 (53).

החוקרים הופתעו מהמצאות קרחונים באזור קו המשווה והם נוצרו כנראה לפני מיליוני שנים במהלכן של תקופות קרח. כאשר המאדים היה נטוי על צירו וגושי קרח כיסו שטחים נרחבים בקווי רוחב בינוניים. קרחונים אלה היו מכוסים במעטה של שברי סלעים שמנעו מהם מלהתאדות. הקרחונים החבויים נראים כמו מדרונות עדינים מסביב  לקצוות של גבעות תלולות(54).

ה- MRO  גילתה 5 מכתשי פגיעה חדשים שנוצרו במחצית הראשונה של 2008 אשר התמלאו בקרח. קוטר המכתשים 3-4 מטרועומקם 0.5-2.5 מטר. גילוי זה מאפשר ללמוד כמעט בזמן אמת על חשיפת  חומר קרקעי לסביבה. כתמים בהירים התכהו  במהלך השבועות הראשונים של התצפיות, כאשר קרח טרי שנחשף  התאדה לאטמוספירה . ההתאדות של הקרח התרחשה במהלך המחצית  השניה של 2008 (55).

אוקיינוס

 

על פי מדידות שנעשו על ידי החללית  Mars Global Surveyor  ב-1996, 17 מתוך 52 צורות דלתא תואמות לקו גובה ימי, מה שמעלה את האפשרות לקיומו בעבר של אוקיינוס בחצי הכדור הצפוני שכיסה 1/3 מפני השטח של המאדים. עומק האוקיינוס היה600 מטר. האוקיינוס החל להצטמצם באופן רציף והדרגתי לאחר שהגיע למימדיו המקסימליים בסוף התקופה הנואחית(56). עדות תומכת לרעיון זה נמצאה  גם בתצפיות של חללית האודיסיאה. נעשתה השוואה ביחס לנוכחות של אשלגן, תוריום וברזל מעל ומתחת למה שנתפש כקו חוף של אוקיינוס ונבדקה גם נוכחותם של יסודות אלה בקו חוף פנימי (בתוך האוקיינוס הגדול לאחר שזה החל להתכווץ), אשר על פי הערכת החוקרים ציין אוקיינוס צעיר יותר וגם קטן יותר. על פי ממצאי התצפיות, המקומות העשירים ביסודות  אלה נמצאים מתחת לגבולות האוקיינוס הצעיר והאוקיינוס העתיק יותר בהשוואה לאזור כולו. ממצאים אלה תואמים למחקרים אחרים כמו הסעת חומרים נדיפים וסלעים למישורים הצפוניים ויצירת אגמים ואוקיינוסים במישורים הצפוניים כולל משקעים ימיים שנשארו לא קבורים ו/או נחשפו על ידי ארוזיה ועיוותים. גודל האוקיינוס הפנימי הוא 10 פעמים הים התיכון והאוקיינוס הגדול יותר גדול פי 20 מהים התיכון(57).

אגמים

מכתש  Holden   היה כנראה בעברו מלא מים, למעשה אגם. במכתש מצויות שכבות סדימנטים ובפסגות   בברקציה (תלכיד של שברי סלעים). בכל השכבות  מצויים מינרלים הנוצרים בנוכחות מים. מכתש זה מצוי בתוך אגן עתיק יותר הקרוי אגן Holden  (Basin  Holden ). לפני היווצרותו של המכתש היו באגן ערוצים שהשקיעו באגן סדימנטים שונים. לפחות 5% של הסדימנטים  הקטנים המצויים בשכבה העליונה של הברקציה הגדול העשויים מחרסיות(58).אגם נוסף נמצא  Eberswalde (17).

נהרות

 

על המאדים נמצאו תצורות רבות של נהרות  עם סימנים ברורים שהיתה בהם זרימת מים רבים, אם כי קשה לקבוע כמה זמן המים זרמו. בתצלומים זוהה נהר אחד שלגביו אפשר לקבוע שמשך הזרימה היה עשרות שנים. באותו מקום המים פרצו החוצה מתחת לקרקע אל פני השטח והציפו את המקום בעוצמה השווה להתפרצות פתאומית של נהר המיסיסיפי וזורם במשך 10 שנים. הזרימה היתה לתוך מכתש בקוטר128 ק"מ. בזרימתם המים השקיעו בקרקעיתו של המכתש סדימנטים רבים. על פי חישובים שונים המים זרמו בקצב של 2200-800,000 מטרמעוקבלשניה. משך הזרימה המקסימלי היה 90 שנה.  לשם השוואה קצב זרימה של800,000 מטרמעוקבלשניה גדול פי 5 מקצב הזרימה של נהר האמזונס(59).

תעלות קרח   CO2   

בקוטב הדרומי מצויות תצורות שקיבלו את השם "דמויי עכביש"(  Araneiform  ). אין להן  שום מקבילה על כדור הארץ ורוחבן יכול להגיע ל-1.2 ק"מ. מדובר בתופעה עונתית הקשורה ל- CO2 . גז זה מתעבה( condesed  )חלקית  בחורף מהאטמוספירה  ויוצר כיפות קרח בקטבים. באביב הגז מתאדה. הוא פורץ החוצה מתחתית הכיפות,יוצר לחץ וחורץ ערוצים בקרקע  כאשר הוא מגיע למקום בו הוא מתאדה חזרה  לאטמוספירה. בדרך כלל ערוצים אלה הם בעלי צורה רדיאלית ומקום הבריחה של הגז הוא במרכזן של התצורות. עומקם של ערוצים אלה הוא 1-2 מטר(60,61).

 

 

קטבים

על כדור הארץ משטחי הקרח הגדולים מעוצבים בעיקר על ידי זרמי קרח. על המאדים כוחות אחרים עיצבו ועדיין מעצבים את כיפות הקרח. הקוטב הצפוני הוא מצבור של שכבות קרח ואבק שעומקן מגיע עד ל-3.2 ק"מהמכסים שטח השווה בגודלו לזה של טקסס. אחד המקומות הבולטים בקוטב הוא הקניון  Chasma         Boreale  השווה במימדיו לקניון הגדול בארה"ב ועומקו2 ק"מ. ההערכה היא שהוא נוצר כאשר חום געשי חימם את תחתיתו של משטח קרח וגרם להצפה אדירת מימדים. על פי הערכה אחרת רוחות קוטב חזקות חצבו את הקניון בתוך כיפת הקרח.

נמצאו גם תצורות בעלות מבנה ספירלי המזכירות זיקוקי די-נור. חריצים אלה שנצפו לראשונה ב-1972. הועלו הסברים שונים באשר למקורן של תצורות אלה. מה שגורם לסידוקן ולעיצובן הוא התנועה האיטית של הקרח ביחס למשטחי קרח דרומיים יותר בקוטב.  גם לשמש חלק בכך. חום השמש במקומות מסוימים גרם להפשרת קרח. תצורות אלה נוצרו במשך מיליוני שנים(62).

התברר כי כמות קרח  ה- 2 CO בקוטב הדרומי גדולה פי 30 ממה שחשבו ובהסתמך על כך התקבלה בקרב החוקרים ההערכה שהמאדים היה מקום לח יותר מאשר כיום והאטמוספירה היתה צפופה יותר ב- 2 CO ,        מה שאפשר קיומם של גופי מים זורמים. מאגר קרח ה- 2 CO על המאדים  הוא 4800 ק"מ/ מעוקב(63).

מינרלים

 

1. מספר מקומות על המאדים עשירים במינרלים סולפטיים שנוצרו על ידי מים זורמים. אחד המקומות בהם ישנם הרבה משקעים(deposites )סולפטיים הוא שדה גדול מאוד של דיונות בקוטב הצפוני המקיף את כיפת הקרח של הקוטב. מבין הדיונות שנמצאו בהם סולפטים, בדיונות הכהות מצויה  תכולה גדולה של גבס(64).

2. באזור Tharsis  ב- E ° 246.4 – N ° 17 מצוי מכתש ובו מינרלים של סיליקה אוליבין ופירוקסן(65).

3. ב- 200 אתרים שצולמו על ידי חללית האודיסיאה ברמות של חצי הכדור הדרומי נמצאו מלחי כלוריד. על המאדים מינרלים אלה מצויים בדרך כלל בתוך שקעים טופוגרפיים. מלחים אלה הם עדות לכך שבמקומות בהם הם מצויים היו בעבר כמויות גדולות של מים אשר התאדו והשאירו אחריהם מינרלים אלה. מקומות אלה צולמו שוב על ידי חללית ה- MRO . באחד הצילומים ב- E ° 225 –  N ° 38.8  ב- Terra Sirenum  רואים את הסדקים שנוצרו בקרקע עם התייבשות המלחים(66).

4.חלליות המרס  אקספרס וה- MRO  גילו  חרסיות לסוגיהן ב-  Vallis Mawrth   המצוי בקווי רוחב נמוכים(41). במכתש Gale  כפי שהוזכר קודם לכן נמצאו מינרלים של סמקטיט( Semectite  ),מינרלים

מקבוצת החרסיות. באזור  Nili Fossae  נמצאו גם כן מינרלים אלה, מינרלים שיש בהם ברזל ומגנזיום הנוצרים במהלך שחלוף סלע במים נוזליים(67). גם במכתש Holden  שהוזכר קודם לכן מצויות חרסיות ויכול להיות שהן  נוצרו לפני פגיעת המטאוריט שיצרה מכתש זה. לפחות 5% ממשקל הסדימנטים בשכבות העליונות של המגה ברקציות מכילים חרסיות(58).

5. נמצאו מינרלים סיליקטיים הידרטיים  המוכרים בשם אופל( Opal )-מינרלים מכילי מים. מינרלים כאלה הם עדות למקום ולמשך המצאות של מים. המשמעות היא שמים במצב נוזלי התקיימו על המאדים מיליארדי שנים יותר ממה שחשבו. הם נוצרים  במקומות בהם מינרלים משחלפים חומרים שמקורם הוא  פעילות געשית או פגיעת מטאוריטים. Valles Marinaris    הוא אחד המקומות בהם התגלה מינרל זה. רואים בקניון מקומות רבים בהם מינרלים אלה מבצבצים, בשכבות דקות לאורך מרחקים גדולים מסביב לשפת הקניון ולעיתים גם בתוך הקניון עצמו. רכב השטח   Spirit  מצא מינרל זה במכתש Gusev. המינרל נפוץ באזורים  צעירים יחסית. במספר מקומות המינרל נצפה יחד עם מינרלי ברזל סולפטיים בתוך או מסביב לערוצים יבשים. ממצא זה מעיד על  מים חומציים שנשארו על הקרקע תקופות ממושכות(68).

6. מציאת מינרלים קרבונטיים גם היא מעידה על נוכחות מים בעברו של המאדים. נפיצותם של מינרלים אלה מספקת מידע רב ביחס לתקופות מסוימות בעברו של כוכב הלכת.  סלעים קרבונטיים נוצרים כאשר מים ו- CO2  באים במגע עם סידן, ברזל או מגנזיום בסלעים געשיים. CO2  מהאטמוספירה נלכד בתוך הסלעים. בין  החוקרים ישנם  כאלה המעריכים שלמאדים היתה בעבר אטמוספירה עשירה יותר ב- 2 CO , מה שעשה אותה חמה יותר ואפשר למים הזורמים להיות על פני השטח תקופות ממושכות. מים אלה חתרו בקרקע ויצרו את העמקים הקיימים עד היום. הבעייתיות עם גישה זו היא שנוכחותם של מינרלים אלה היא בעיקרה אזורית ולא גלובלית, כך שאינם יכולים לספק כמות  CO2  הדרושה עבור אטמוספירה צפופה.

אחד המקומות בהם נמצאו קרבונטים הוא בשכבות חשופות מסביב לאגן Isidis  שקוטרו1489 ק"מ. ואשר נוצר לפני 3.6 מיליארד שנה. הסלעים החשופים ביותר מצויים ב- Nili Fossae שאורכו666 ק"מוהמצוי בקצה האגן. במקום זה מצויים סלעים עשירים באוליבין, מינרל היכול להיות באינטראקציה עם מים וליצור קרבונטים. קרבונטים נמצאו גם במקום הנחיתה של הפניקס(69).

ליתוספירה

בדיקת מכ"מ הראתה שקו הגבול בין שכבת הקרח לפני הקרקע שמתחתיה הוא חלק יחסית, מה שאומר שקרקע המאדים אינה שוקעת בשל כובד משקלה של כיפת הקרח. לכן הליתוספירה היא עבה יותר ממה שחשבו. מכאן מתבקשות מספר  מסקנות הנגזרות אחת מתוך השניה. ככל שמעמיקים לחדור לתוך האדמה הטמפרטורה עולה בצורה יותר הדרגתית ממה שציפו, לכן גדלים  הסיכויים שיהיו מים נוזליים בעומקים גדולים יותר(70).

מעטפת

תצפיות שנעשו עוד בשנות ה-70 על ידי חלליות הוויקינג הראו שקיימים הבדלים בין חצי הכדור הצפוני לבין חצי הכדור הדרומי. חצי הכדור הצפוני הוא צעיר יותר ופני השטח שלו מישוריים יותר. חצי הכדור הדרומי הוא עתיק יותר ומצויות  בו רמות רבות ומכותשות. מדידות שנעשו 20 שנה מאוחר יותר על ידי ה- Mars Global Surveyor  הראו שהקרום בחצי הכדור הדרומי עבה יותר וכי יש בו יותר אנומליות מגנטיות. הועלו שני הסברים לתופעות אלה. על פי הסבר אחד תהליך פנימי כל שהוא שינה מחצית אחת של  המאדים ועל פי ההסבר השני פגיעה של מטאוריט ענק בצד אחד של המאדים היתה חזקה במיוחד. חזקה מספיק כדי להעיף חלק מהקרום, אך לא בעוצמה מספיקה כדי להתיך כל דבר. שני ההסברים משלימים אחד את השני. גלי הלם הנוצרים בזמן הפגיעה נעים בתוך כוכב הלכת עד כדי גרימת שינויים בשדה המגנטי. בנוסף לכך הקרום החדש שנוצר בחצי הכדור הצפוני, בשל התכת סלעי המעטפת בזמן הפגיעה, שונה מהקרום בחצי הכדור הדרומי(71).

המעטפת של המאדים מתקררת בקצב של  C °40 – C ° 30  בכל מיליארד שנה. איטי יותר מקצב התקררות המעטפת של כדור הארץ  C °100 – C ° 70  כל מיליארד שנה. בהסתמך על תצפיות של חללית האודיסיאה, הופקו מפות של נפיצות מספר יסודות על קרקע המאדים. החוקרים התמקדו בעיקר בסיליקה, ברזל ותוריום מכיון שהם רגישים לתנאי התכה. נפיצותם של יסודות אלה בסביבתם של 12 הרי געש מעידה על תהליכי התכה בתוך המעטפת ב-4 מיליארד השנים האחרונות. שינויים בריכוזם של יסודות אלה בסלעים געשיים הם עדות לנפילת הטמפרטורה במהלך הזמן במעטפת ועיבוי הליתוספירה במקום בו מתרחשת ההתכה ושל המגמה הנוצרת ככל שמעמיקים יותר. ממצאים אלה מאפשרים לחשב את ההתפתחות החומנית של המאדים.  הסיבה לקצב השינוי החומני האיטי (ביחס לכדור הארץ) נעוצה כנראה בעובדה שבמאדים אין טקטוניקת פלטות(72).

השרפות  מטאורים באטמוספירה

 

חללית  ה- Global Surveyor Mars  גילתה מטר של מטאורים באטמוספירת המאדים. תופעה זו התרחשה בגובה 80-95 ק"ממעל הקרקע. למרות שהחללית לא יכלה לצפות ישירות בחדירת מטאורים  לאטמוספירת המאדים וביוניזציה של המתכות שבהן, ניתן היה לעקוב אחר השינויים על ידי ניטור צפיפות האלקטרונים   באטמוספירה. לבדיקתה של תופעה זו פותח מודל המאפשר לחזות בפגיעת אבק באטמוספירה שמקורו בשביט 79P/du Tait Hartely . על פי מודל זה זוהו  6 ממטרים של מטאורים. שני ממטרים כאלה אחד באפריל 2003 והשני במרס 2005 נותחו. על פי הערכה גודל גרגרי האבק מהממטר של 2003 היה1 מילימטרוגודל  גרגרי האבק של הממטר השני היה5 מילימטרואלה האחרונים  נשרפו עמוק יותר באטמוספירה(73).

דמיון לכדור הארץ

במחקר גיאולוגי שנערך ביולי 2006 באלסקה  נמצאו תצורות המזכירות במופע שלהן תצלומים מהמאדים שנעשו על ידי חלליות הוויקינג בשנות ה-70.  באחד הקרחונים נמצאו תצורות הנראות כמו משולש וקיבלו את השם מניפות(fans  ). ההפתעה היתה בכך שהתנאים על המאדים שונים מאלה השוררים על כדור הארץ. במהלך אותו מחקר באלסקה נמצאו 289 אירועים שכללו מפולות סלעים ושיטפונות. רובם היו מפולות( avalanches ) של שלג וקרח. ההערכה  היתה שמקורם של אירועים אלה הוא שינויים אקלימיים. עם עליית הטמפרטורות הקרחונים נסוגים והקרח נסדק במקומות רבים. במקומות אלה חומר רב נופל ויוצר את ה- avalanches  וזה כנראה גם מה שקורה על המאדים. הערכה זו קיבלה אישוש מצילומי ה- MRO  בעלי          הרזולוציה הגבוהה. להפתעתם של החוקרים חללית זו צילמה תופעה זו בזמן התרחשותה. גושי קרח, אבק וכנראה גם סלעים הידרדרו לאורך מדרונות וכמויות גדולות של אבק עלו לאוויר. גודלו של ענן האבק היה180 מטר. מה גרם לתופעה זו על המאדים עדיין לא ברור. יכול להיות שחימום שכבת הקרח על ידי השמש גרם לכך(74).

מקורות

1. “Ultra camera readied for next Mars orbiter”   7.12.2004

 http://www.spaceflighrnow.com/news/n0412/07mro

2.”NASA Mars Reconnaissance Orbiter reached planned flight path”  13.9.2006

http://www.marsdaily.com/reports/ NASA_ Mars_ Reconnaissance_ Orbiter_ Reached_ Planned_ Flight_ Path_999.html

3. “NASA’s newest Mars orbiter passes communication relay test”  19.11.2006

http://www.marsdaily.com/reports/ NASA’s_ Newest _Mars _Orbiter_ Passes_ Communication_ Relay_ Test_999.html

4. PIA10005- Mars Gully: No mineral traces of liquid water

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA1005

5. “Hints of Hesperian lakes” 14.1.2010

http://www.marsdaily.com/reports/ Hints _Of _Hesperian_ Lakes_999.html

6. Mullen  L. – “Mars was wet but was it warm?”  1.6.2000

http://www.marsdaily.com/reports/ Mars_ Was_ Wet_ But_ Was_ It _Warm_999.html

7. “Lost into space goes the Martian atmosphere”   15.3.2000

http://www.marsdaily.com/reports/ Lost_ Into _ Space_ Goes_ The _Martian_ atmosphere_999.html

8. “Some of Mars’ missing  CO2  may be buried”   9.3.2011

http://www.marsdaily.com/reports/ Some_ Of _Mars’_ Missing  _ CO2 _ May_ Be _Buried_999.html

9. “HiRISE camera details dynamic wind action on Mars “    24.1.2008

http://www.marsdaily.com/reports/ HiRISE _Camera_ Details _Dynamic_ Wind_ Action_ On _Mars_999.html

10. “Mars Express watches a dust storm engulf Mars”   12.12.2007

http://www.marsdaily.com/reports/ Mars_ Express _Watches _A _Dust _Storm _Engulf_ Mars_999.html

11. “ASU Mars camera keeps a watchful eye for dust”   3.2.2011

http://www.marsdaily.com/reports/ ASU_ Mars_ Camera_ Keeps_ A _Watchful _Eye_ For _Dust _999.html

12. “Martian weather satellite’s first report”

http://www.physorg.com/printnews.php?newsid=143124410

13. “New maps of polar caps will refine Martian climate models”   17.9.2009

http://www.marsdaily.com/reports/ New_ Maps _Of _Polar _Caps _Will _Refine _Martian _Climate _models_999.html

14. “Ancient climate cycles recorded in Mars rocks”    5.12.2008

http://www.marsdaily.com/reports/ Ancient _Climate_ Cycles_ Recorded_ In _Mars_ Rocks_999.html

15. PIA12840: Terrain model of Mar’s Mojave crater

http;//photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA12840

16. “NASA images suggest water still flows brief spurts on Mars”   7.12.2006

http://www.marsdaily.com/reports/ NASA_ Images _Suggest _Water_ Still_ Flows_ Brief _Spurts _On _Mars_999.html

17.  Stiles  L. –“ HiRISE team begins releasing a flood of Mars images over the internet”    29.11.2006

http://www.marsdaily.com/reports/ HiRISE _Team _Begins_Releasing_ A_ Flood _Of _Mars_ Images _Over _The_ Iinternet_999.html

18. Stripped exposure of mineral subtracte(PSP_001911_2305)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_001911_2305

19. Chryse Planitia surfaces(PSP_006268_1995)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_006268_1995

20. Layers filling crater in Schiaparalle(PSP_ 005897_1790)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_ 005897_1790

21. Sapping channel originating  from a  fissure (PSP_010689_2025)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_010689_2025

22.PIA12489: Bright layered  deposits with clues of acidic water

http;//photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA12489

23. PIA13268: Sand dune field inRichardsoncrater

http;//photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA13268

24. PIA09195: A fresh crater drills to Tharsis bedrock

http;//photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA09195

25. “Hawaiireveals steaming Martian underground”  18.10.2007

http://www.marsdaily.com/reports/ Hawaii_ Reveals_ Steaming _Martian_ Underground_999.html

26. Herath  Anuradha  K. –“Mud volcanoes on Mars”  20.8.2010

http://www.marsdaily.com/reports/ Mad_ Volcanoes _On _Mars_999.html

27. PIA09098: Pits in polar cap

http;//photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA09098

28. Colliding dunes in Meridiane Planum(PSP_006254_1885)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_006254_1885

29. Defrosting polar sand dunes (PSP_007043_2650)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_007043_2650

30. Eroding Mesas forming Seif and Barchan dunes (PSP_007676_1385)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_007676_1385

31. Disappearing dunes (PSP_007726_2565)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_007726_2565

32. Sample of Gypsum richOlympiaunder dunes (PSP_019179_2595)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ ESP_019179_2595

33. “Ice shouldn’t  stop dune movement on Mars and Earth”   9.7.2009

http://www.marsdaily.com/reports/ Ice_ Shouldn’t _ Stop _Dune_ Movement_ On_ Mars_ And _Earth_999.html

34. “Martian sand dunes re sculpted regularly“   4.2.2011

http://www.marsdaily.com/reports/ Martian _Sand_ Dunes_ Resculpted_ Regularly_999.html

35. Stiles  L.  – HiRISE catches a dust devil on Mars”   21.7.2007

http://www.marsdaily.com/reports/ HiRISE _Catches _A_ Dust_ Devil_ On _Mars_999.html

36. “HiRISE  camera returns new images of dark pit on Mars”    29.8.2007

http://uanews.org/node/15715

37. “Spacecraft finds possible cave skylights on Mars”  22.9.2007

http://www.spaceflightnow.com/news/n0709/22marscaves

38. PIA10136: “Stair Stepped terrain in Candor Chasma

http;//photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA10136

39. “Orbiter provides new hints of past groundwater flows on Mars”   16.2.2007

http://www.marsdaily.com/reports/ Orbiter_ Provides _New_ Hints _Of_ Past_ Groundwater _Flows _On _Mars_999.html

40. “Mars cold goes down deep”  27.5.2008

http://www.marsdaily.com/reports/ Mars_ Cold_ Goes _Down_ Deep_999.html

41. “The search for Martian water in the fine details”   30.10.2006

http://www.marsdaily.com/reports/ The _Search_ For_ Martian_ Water_ In _The_ Fine_ Details_999.html

42.PIA11231: Unusual mound in north layered deposits

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA11231

43. “A history of changes in a Mars crater”  17.2.2010

http:// www.marsdaily.com/reports/ A_ History _Of _ Changes_ In _A _Mars_ Crater_999.html

44. PIA13540: Layers in Arsia  Mons Volcano

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA13540

45.  “MIT observations give precise estimate of Mars surface ice”   26.9.2007

http:// www.marsdaily.com/reports/ MIT _Observations_ Give _Precise _Estimate _Of _Mars _Surface_Ice_999.html

46. “Mars polar water is pure: study”      20.1.2009

http:// www.marsdaily.com/reports/ Mars_ Polar _Water _Is _Pure_ Study_999.html

47. Courtland  R. –“Vast stores of water ice surrounds Martian equator”  20.11.2008

http:// www.newsscientist.com/article/dn/16097- vast- stores- of -water- ice –surrounds- martian- equator.html

48. “Trough deposits on Mars point to complex hydrologic past”   16.12.2009

http:// www.marsdaily.com/reports/ Trough _Deposits _On_ Mars_ Point _To_ Complex_ Hydrologic_ Past_999.html

49. “NASA images suggest water still flows in brief spurts on Mars”   7.12.2006

http:// www.marsdaily.com/reports/ NASA_ Images_ Suggest_ Water _Still_ Flows_ In_ Brief _Spurts_ On _Mars_999.html

50. Malik  T. – “photos strengthen case for water on Mars”  6.12.2006

http://www.msnbc.msn.com/id/16073785/print/1/displaymode/1098

51. “NASA orbiter provides insights about Mars water and climate”   21.9.2007

http:// www.marsdaily.com/reports/ NASA _Orbiter _Provides _Insights _About_ Mars_ Water _And_ Climate_999.html

52. “Gullies on Mars show tantalizing signs of recent water activity”    3.5.2009

http:// www.marsdaily.com/reports/ Gullies _On _Mars _Show_ Tantalizing _Signs_ Of_ Recent _Water_ Activity_999.html

53. “Mars ice shaken not stirred”   28.10.2007

http:// www.marsdaily.com/reports/ Mars_ Ice _Shaken_ Not_ Stirred_999.html

54. Strickland E. –“Even more ice on Mars: This time it’s  entire glaciers”   20.11.2008

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2008/11/20/ even- more- ice –on- mars- this- time- it’s – entire- glaciers

55. Baldwin  E. , Cooper  K. –“Water seen in fresh craters”  24.9.2009

http://astronomynow.com/news/n0909/24mars/

56. Vergond  D. – “AncientoceanofMarsuncovered”    14.6.2010

http://content.usatoday.com/communities/science/air/post/2010/ ancient- ocean -of –mars- uncovered/1

57.Baldwin   E. –“Scientist dive deeper into Mars’  watery past”   19.11. 2008

http://astronomynow.com/081119 scientistdivedeeperintomarswaterypast.html

58. “HiRISE discovers a possibly once habitable ancient Mars lake” 7.3.2008

http:// www.marsdaily.com/reports/ HiRISE _Discovers _Apossibly _Once_ Habitable_

Ancient_ Mars_ Lake_999.html

59. Shiga  D. – “Martian crater records aftermath of Amazon like flood”   20.2.2008

http://space.newscientist.com/article/dn/13333- martian -crater -records -aftermath –of- amazon- like- flood.htmldavidshiga

60. Isolated  araneiform topography(PSP_003087_0930)

http://hirise.lpl.arizona.edu/ PSP_003087_0930

61. “Radial channels carved by the dry ice”    1.10.2009

http:// www.marsdaily.com/reports/ Radial _Channels _Carved_ By _The _Dry_Ice_999.html

62. “NASA orbiter penetrates mysteries of Martian ice cap”  28.5.2010

http:// www.marsdaily.com/reports/ NASA_ Orbiter _Penetrates _Mysteries _Of_ Martian_ Ice_ Cap_999.html

63. “Dry ice find hints Mars was a water place study”   21.4.2011

http:// www.marsdaily.com/reports/ Dry _Ice_ Find_ Hints _Mars_ Was _A _Water_ Place _Study_999.html

64. PIA09094: Gypsum atOlympiaundae

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA09094

65. PIA09195:A fresh crater drills to Tharsis bedrock

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA09195

66. PIA10248: Bright expouses of Chloride salt on southern Mars

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA10248

67. PIA11278: Mineral spectra from Nili Fossae, Mars

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA11278

68. “Mars orbiter reveals details of a wetter Mars”   29.10.2008

http:// www.marsdaily.com/reports/ Mars _Orbiter _Reveals _Details _Of _A _Wetter_ Mars_999.html

69. “Scientists find ‘missing’ clues to Mars mysteries”        27.12.2008

http://www.spaceflightnow.com/news/n0812/27marsminerals/

70. PIA10652: What lies below a Martian ice cap

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/ PIA10652

71. “Giant impact explains Mars dichotomy”   26.1.2008

http:// www.spacedaily.com/reports/ Giant_ Impact_ Explains _Mars _Dichotomy_999.html

72. “Volcanoes reveal the cooling of Mars”   8.4.2011

http://www.sciencedaily.com/release/2011/04/110410181143.htm

73. Baldwin  E. –“Meteor showers observed: The Martian atmosphere”   3.4.2008

http://www.astronomynow/news/080403marsmeteors/

74. Pulten   L. – “Spotting  difference betweenAlaskaand Mars”  18.7.2008

http:// www.marsdaily.com/reports/ Spotting  _Difference_ Between _Alaska _And_ Mars_999.html

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן