סיקור מקיף

מקבץ: הסכם שת"פ בן-גוריון אוני' מישיגן; רבע מיליון שקל מלגה למדעי הרוח; כבוד לנשיא אפקה;

וגם: חברה פרטית תקצה 5 מיליון שקל למחקרים בתחום הגנת הסייברmore–>

כיתוב לתמונה: מעמד החתימה בין האוניברסיטאות: (שורה ראשונה משמאל לימין) סגן הנשיאה למחקר ופיתוח של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' מוטי הרשקוביץ סגן הנשיא למחקר של אוניברסיטת מישיגן, פרופ' סטפן פורסט, (שורה שנייה משמאל לימין) נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי ונשיאת אוניברסיטת מישיגן מארי סו קולמן.
אוניברסיטת בן- גוריון בנגב ואוניברסיטת מישיגן, ארה"ב, חתמו בימים אלה על מזכר הבנות לשיתוף פעולה בפיתוח טכנולוגיות מתחדשות. על ההסכם חתמו סגן הנשיא למחקר של אוניברסיטת מישיגן, פרופ' סטפן פורסט וסגן הנשיאה למחקר ופיתוח של אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' מוטי הרשקוביץ.

במסגרת ההסכם, התחייבה כל אחת מהאוניברסיטאות להשקיע מחצית מסך של מיליון דולר המיועדים להניע את המהלך לאורך שלוש שנים. מטרת השותפות היא ליצור חילופי ידע על מנת לקדם פתרונות טכנולוגיים מתקדמים בתחום של דלקים לכלי רכב, אנרגיה סולארית וחומרים תרמו-אלקטריים, אשר ימירו חום לחשמל. צוותים משותפים משתי האוניברסיטאות יוכלו, מראשית חודש מרץ 2013, להגיש הצעות לקבלת מענקי מחקר לפרויקטים באחד משלושת התחומים הללו.

"אנחנו חיים בעולם גלובאלי", אמר פורסט, "ואוניברסיטאות חייבות להפוך את פעילותן לחובקות עולם, שכן עלינו להתמודד עם אתגרים שלמדינה בודדת קשה מדי לפתור. כאשר חוקרים מאוניברסיטאות שונות מרחבי העולם עובדים יחד הם מביאים עמם תרבות שונה ונקודת השקפה שונה וכאשר משלבים אותן, מקבלים הרבה יותר מסך כל החלקים".

פרופ' הרשקוביץ ציין כי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניצבת מזה למעלה מ-30 שנה בחזית המחקר בתחום האנרגיה. לאחרונה אירחה האוניברסיטה סדנא משותפת עם אוניברסיטת מישיגן בתחום אנרגיה מתחדשת, בדגש על אנרגיה סולארית, דלקים נוזליים ותרמו-חשמל. "אנחנו מצפים בכיליון עיניים לשיתוף הפעולה עם חוקרים מאוניברסיטת מישיגן בנושאים מאתגרים בתחום האנרגיה המתחדשת ומאמינים כי במודל המוסכם לשיתוף הפעולה יש פוטנציאל ליצור טכנולוגיה מדעית חדשה, בעלת פוטנציאל יישומי".

במהלך השנה הראשונה לשיתוף הפעולה ההדדי ימומנו עד ששה פרויקטים. תוצאות המחקרים המדעיים יוצג מדי שנה בסדנא משותפת שיקיימו חוקרים משתי האוניברסיטאות.

שיא למלגה לסטודנט במדעי הרוח והחברה בישראל: מעל רבע מליון שקלים

המרכז האקדמי שלם, שיפתח את שעריו בסתיו הקרוב, יפעיל תוכנית ב.א. מיוחדת למצטיינים במדעי החברה והרוח שתתבצע בקמפוס קריית מוריה בירושלים. למחזור הלימודים הראשון יתקבלו רק 50 מועמדים, כאשר עלות שכר הלימוד היא 36 אלף שקלים לשנה על פני ארבע שנות הלימוד.

בשנה האחרונה, בעקבות מאמצי גיוס כספים ממוקדים, הושגה הסכמה מצד תורמים לממן מלגות נדיבות למתקבלים. ההחלטה ליצור מלגות נדיבות עבור סטודנטים מצטיינים במיוחד, נועדה לשים את ההצטיינות, המוטיבציה והסקרנות האינטלקטואלית של הסטודנט במקום הראשון ומתוך מטרה להעמיד את הלימודים בראש סדר העדיפויות ולאפשר לימוד במשרה מלאה. בנוסף, רצו במרכז האקדמי שלם, לפעול לקבלת מגוון רחב עד כמה שניתן של החברה הישראלית ולשם כך, חלק מן המלגות "מסומנות" כמלגות לפריפריה צפון ודרום, תוך התחשבות במרחק מן הקמפוס. עוד מציינים במרכז כי יש רצון להעביר את המסר שמצוקת משאבים לא תעמוד בדרכו של סטודנט בעל נתונים מתאימים.

היקף המלגות הכולל מגיע למליוני שקלים, כאשר 50 המתקבלים יקבלו סיוע נדיב הן בשכר הלימוד (מימון מרבית שכר הלימוד) והן הוצאות המחיה, בשיעור שלא היה כמותו בישראל בסוג זה של לימודים. במרכז מדגישים כי כל סטודנט שימצא מתאים לתוכנית יקבל את המלגה.

המלגות תכלולנה סיוע בסך של 30 אלף שקלים בשנה מתוך שכר הלימוד , וכן סיוע של בין 2000 ל 3000 ש' לחודש עבור הוצאות המחיה. מספר מלגות מקסימום שתאושרנה אישית על ידי נשיא המרכז תגיע לסכום המסתכם לפיכך ב 288 אלף שקלים (לפי מימון כל שכר הלימוד וסיוע של 3000 ש' לחודש על פני ארבע שנים)- סכום שיא בישראל למלגה מסוג זה.

מרכז אקדמי שלם, הוא המוסד האקדמי הראשון בארץ, שיפעל על בהשראת שיטת ה"ליברל ארטס", אסכולה שהתבססה לפני כמאתיים שנה באנגליה ובארצות הברית בקולג'ים היוקרתיים של אוקספורד, ייל וקולומביה, וכוללת "תוכנית לימודים הומניסטיים" – לימודי ליבה מובנים במדעי החברה והרוח לקבוצה קטנה ונבחרת של סטודנטים מצטיינים שיכללו מקצועות כמו פילוסופיה, יסודות הפיסיקה, היסטוריה, גאוגרפיה, ספרות, מקרא, אסלאם ומזרח תיכון, שיטות מחקר וסטטיסטיקה, תרבות ומוסיקה. גם תהליך הקבלה למוסד האקדמי יהיה ייחודי ויתבסס לא על ציוני פסיכומטרי אלא על מבחן מיוחד שפותח ומיושם בקמברידג', אליו יצטרפו ראיון אישי וכתיבת טקסט.

לתוכנית הלימודים יתקבלו רק 50 סטודנטים במחזור הנוכחי. עלות שכר הלימוד היא כ 36 אלף שקלים בשנה על פני כארבע שנים. המוסד פועל בירושלים, בקריית מוריה.

נשיא מכללת אפקה קיבל תעודת חבר כבוד של האיגוד הישראלי להנדסת מערכות

בפרופ' מוטי סוקולוב, נשיא מכללת אפקהטקס שהתקיים לאחרונה חלק האיגוד הישראלי להנסת מערכות כבוד לנשיא מכללת אפקה, פרופ' מוטי סוקולוב.

פרופ' סוקולוב יקבל את תעודת חבר כבוד של האיגוד הישראלי להנדסת מערכות, במסגרת הכנס הבינלאומי השנתי של האיגוד. התעודה מוענקת לסוקולוב על תרומתו רבת השנים לקידום הנדסת מערכות באקדמיה ולהכשרת מהנדסי מערכות בישראל.

פרופ' מוטי סוקולוב משמש כנשיא מכללת אפקה בעשר השנים האחרונות. במהלך כהונתו בשנת 2010 קיבלה מכללת אפקה את אישור המל"ג לפתוח את המחלקה להנדסת מערכות ולהעניק תואר שני M.Sc. בהנדסת מערכות.
מטרת התכנית היא להעניק לבוגריה בסיס אקדמי ומעשי בתחום הנדסת המערכות, ולהכשיר אותם לשימוש בכלי הפיתוח והבקרה העדכניים. הלימודים התיאורטיים וההתנסות המעשית במסגרת התכנית מכוונים לפתח את היכולות הנדרשות ממהנדס המערכות – חשיבה מערכתית, עבודה בצוות, גישה רב-תחומית אינטגרטיבית תוך התמצאות בפרטים – שיקנו לבוגר יכולות הובלה וניהול טכנולוגיים.

מגלן טכנולוגיות הגנת מידע הקימה תכנית למימון מחקרי סייבר התקפי בהיקף של כ- 5 מיליון שקלים

קבוצת מגלן טכנולוגיות הגנת מידע, המספקת שירותי ייעוץ, בדיקות ומחקר בתחומי לוחמת הסייבר, הודיעה על הקמת תכנית למימון מחקרי סייבר-התקפי בהיקף של כ- 5 מיליון שקלים. סכום זה יוקצה לתמיכה במחקרים מעשיים בתחום הסייבר ומודיעין רשת, אשר תוצריהן עשויים לסייע בפיתוח אמצעי-לחימה ופלטפורמות טכנולוגיות אופרטיביות.

בשנת 2012 השקיעה מגלן מעל חמישה מיליון שקלים בפעילות מו"פ פנימי שנועד לשמר את החדשנות הטכנולוגית של החברה בזירת לוחמת הסייבר. לראשונה הוחלט במגלן למסד פעילות זאת ולהקים בנוסף להשקעה השנתית בפעילות המו"פ הפנימי, תכנית מימון מחקרים הפתוחה לכל ואינה מוגבלת במיקום גיאוגרפי. הצעות המחקר יבחנו על ידי מומחי מגלן על פי קריטריונים של חדשנות, חשיבה יצירתית ובפרט ישימות מבצעית.

שי בליצבלאו, מנכ"ל קבוצת מגלן: "ההתפתחות המואצת בתחום לוחמת הסייבר, מעמידה אותנו בפני אתגרי הגנה ומודיעין קצרי מועד של התמודדות במרחב הקיברנטי. קיים צורך מתמיד לאיתור ופיתוח טכנולוגיות וטקטיקות חדשניות ופורצות דרך בהיבטי הגנה, תקיפה ואיסוף מודיעין סייבר. המחקר האקדמי כמעט ואינו רלוונטי בלוחמת סייבר האופרטיבית. אנו מקווים, כי יוזמה זו של הקמת תכנית למימון מחקרים מעשיים תספק פלטפורמה גמישה ויעילה לקידום המו"פ בתחום, בפרט לכל גורם שדווקא אינו מהאקדמיה הקלאסית. ככל שנרחיב את מאגר הידע הטכנולוגי שלנו על סמך כלים מחקריים אקטואליים, נוכל לספק "אמצי לחימה" חדשניים יותר להגנת מרחב הסייבר המתפתח".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן