סיקור מקיף

מכון המחקר מיג"ל בקרית שמונה קיבל מענק בסך 4.4 מליון אירו מהאיחוד האירופי

כספי המענק ישדרגו את מכון המחקר ויסייעו לקידום מחקרים בנושאי סביבה, בריאות והשפעתם על הזִקנה

מעבדה במיג"ל - מרכז מו"פ גליל בקרית שמונה. תמונת יח"צ
מעבדה במיג"ל – מרכז מו"פ גליל בקרית שמונה. תמונת יח"צ

מכון המחקר מיג"ל בקרית שמונה, קיבל מענק בסך 4.4 מליון אירו מהאיחוד האירופי להקמת מרכז CEREHA ((Center of Excellence for Research on Environment, Health and Aging) לקידום המחקר בנושאי סביבה, בריאות והשפעתם על הזקנה. המענק ניתן במסגרת המנהלת הישראלית לתוכנית המסגרת השביעית למו"פ של האיחוד האירופי (ISERD) כחלק מפרויקט REGPOT לקידום הפוטנציאל הטמון באזורי פיתוח באירופה (ובגליל בישראל).

כספי המענק, הנחשב הגדול ביותר שניתן עד כה בישראל למכון מחקר כפרויקט בודד, יופנו לפיתוח ושדרוג תשתיות המחקר של מכון המחקר מיג"ל באמצעות קליטת 15 חוקרים חדשים שישובו מחו"ל, רכש ציוד למחקר, השתלמויות חוקרים במעבדות בחו"ל וארוח כנסים בינלאומיים. כל אלה יאפשרו שדרוג מעבדות המחקר וחילופי ידע ומידע עם גורמי מחקר מאירופה ויקדמו את המחקר של חוקרי מיג"ל לכיוונים יישומיים לקראת הקמת "חברות הזנק" נוספות (start-ups) שיתבססו בגליל ויאפשרו מקומות עבודה נוספים ופיתוח אזורי.

CEREHA יהיה מרכז מחקר ברמה בינלאומית, בעל יכולת ליזום ולבצע מחקרים בין-תחומיים ברמת מצוינות בתחומים של סביבה ובריאות והשפעתם על הגיל השלישי. מטרתו תהיה לחקור את תופעות ההזדקנות מפרספקטיבות ביולוגיות, רפואיות, סביבתיות, חברתיות ואפידמיולוגיות. כל זאת תוך כינוס הידע הקיים בתחומים אלו תחת מטרייה מאחדת אשר תגשר על הפיצול במדע וריכוז מאמצי המחקר, במיוחד במשאב האנושי, על פני אזור הים התיכון כולו. בין היתר יעסוק המרכז בנושאים הבאים: גורמי סיכון סביבתיים ובריאות, תזונה, מחלות ניווניות של המוח הקשורות לזקנה, זיהומים ומחלות נרכשים בבתי החולים ובבתי אבות. צמצום גורמי הסיכון, השלכות של פערים סוציו-אקונומים על הבריאות בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

בפעילות המחקר של המרכז, אשר ינוהל על ידי מיג"ל, ישתתפו שישה מוסדות מחקר מובילים בעולם בתחומים הללו: בדנמרק – אוניברסיטת קופנהאגן, (Lene Juel Rasmussen), באיטליה – Novartis Vaccines, בנורווגיה – אוניברסיטת אוסלו, בארה"ב – אוניברסיטת ויין סטייס ומרכזי הרפואי בדטרויט, ובהולנד – Alterra Wageningen UR.

פרופ' אורי מר חיים, מנהל הפרויקט במיג"ל, אמר כי "קבלת המענק מהווה הכרה של האיחוד האירופי בפוטנציאל המדעי והיישומי הטמון במיג"ל ובגליל והוא יאפשר ליצור את התנאים המתאימים בכדי למשוך את הכישרונות הטובים ביותר למיג"ל". פרופ' אליאורה רון, המנהלת המדעית של מיג"ל הוסיפה וצינה כי "התפתחות הרפואה במאה האחרונה שהובילה לעלייה משמעותית בתוחלת החיים בעולם, הביאה גם להופעתן של בעיות בריאותיות וחברתיות חדשות הקשורות לגיל השלישי. מציאת הפתרונות לבעיות אלו היא אחד האתגרים עבור התעשייה המדעית וכמובן למערכת הבריאות. המענק יסייע להרחיב את בסיס הידע ושיתופי הפעולה הבינלאומיים בנושאי הזקנה ולהפוך את מיג"ל למוקד בינלאומי אשר ירכז את הידע בנושאים אלו".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן