סיקור מקיף

נשק סודי בארה"ב: חיידקים שיהרסו מסלולי נחיתה

"ניו-סיינטיסט" פרסם רשימת פרוייקטים בנושא לחימה לא קונבנציונלית, עליהם עובדים מדענים אמריקנים

נמל התעופה באילת. מתוך ויקיפדיה
נמל התעופה באילת. מתוך ויקיפדיה

חיידקים שייעכלו במהירות כבישים, מסלולי המראה למטוסים ובטון בבניינים; חומרי-הרס ביולוגיים שיפרקו לחלוטין דלקים ומוצרי פלסטיק ויגרמו להחלדה מהירה של אלומיניום ומתכות אחרות; פצצות סרחון משתקות ופצצות שמבוססות על אופיום, לשם הרדמה – אלו הם מקצת מאמצעי הלחימה הלא-קטלניים, אבל המשתקים וההרסניים ביותר, שמדעני ארה"ב מפתחים או ניסו לפתח.

השבועון המדעי ניו-סיינטיסט פרסם אתמול את רשימת הפרוייקטים עליהם עובדים המדענים האמריקנים, אף שלא ברור עד כמה הם קרובים להשלמת פיתוחם. העיתון ציין, כי האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב מסרבת לחשוף פרטים על הפרוייקטים האלו, אשר נמצאים תחת איפול חמור מאז 11 בספטמבר אשתקד. זאת, למרות שלטענת העיתון, היבטים מדעיים הקשורים למחקרים חייבים, על-פי חוק, להיות נגישים לציבור. אחת הסיבות שמימשל ארה"ב מתעקש שלא לפרסם פעילות זו, נכתב בעיתון, היא החשש שיואשם בהפרת אמנות בינלאומיות עליהן חתם, נגד ניסויים והפצה של נשק ביולוגי וכימי.

בלחץ של ארגון אמריקני, המתנגד לפיתוח נשק ביולוגי ומנהל קמפיינים ציבוריים בנושא זה, הודלף עתה המידע אודות המחקרים בתחומים אלו. כעת מגלה ניו-סיינטיסט, כי לפני כשלוש שנים וחצי קיבלו מדענים ממרכז המחקר של הצי האמריקני ומדענים במעבדת ביוטכנולוגית בבסיס חיל-אוויר בטקסס, הקצבות נדיבות מקרנות לפיתוח מיקרו-אורגניזמים שעברו הנדסה גנטית, לצרכי לחימה. ככל הידוע, נרשמו כמה פטנטים בעקבות המחקרים בנושאים אלו.

אלכס דורון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן