סיקור מקיף

צייד מטאורים

אסטרונום מתאר את חיפושו אחר מטרי מטאורים ומקווה שגם אנו נצטרף לחגיגה

מטאוריטים. צילום: אריק ג'יימס נאס"א מטאורים הם כמו חלונות המאפשרים לנו להסתכל על עברנו וגם אל עתידנו. מטר מטאורים מתרחש כששטף של חומר סלעי פוגע באטמסופרה של כדור הארץ ואנחנו רואים "כוכבים נופלים" רבים. גרגרי החול והאבנים הקטנות של מטר המטאורים מתווים כעין שביל עקבות בשמים המוביל אל הגוף שממנו באו: בדרך כלל שביט, שהוא שארית קרחונית מימי היווצרותה של מערכת השמש שלנו. מטר המטאורים מעיד על קיומם של שביטים שטרם התגלו ועלולים יום אחד להתנגש בכדור הארץ.

רק לאחרונה החלו לגלות את השביטים החדשים האלה בסקירות של גרמי שמים הקרובים לכדור הארץ. מדי פעם בפעם הם נשברים, וכך נוצרים רבים ממטרי המטאורים שאנחנו רואים בשמים.

כדי למפות את ממטרי המטאורים האלה, אנחנו סורקים את שמי הלילה. אנחנו מפעילים 60 מצלמות אבטחה המפוזרות בשלושה אזורים, מצפה הכוכבים ליק, מצפה הכוכבים פְרֶמוֹנט פיק, וסַניוֵוייל, כולם בקרבת מפרץ סן-פרנסיסקו. במקום לחפש פושעים, אנחנו מחפשים מטאורים. את מסלולו ואת מהירותו של כל מטאור הטס באטמוספרה אפשר לחשב באמצעות תִּלּוּת (טריאנגולציה) אם הוא נצפה משתיים או משלוש נקודות תצפית. ב-2011 ביצענו 47,000 מדידות כאלה. מטר הוא קבוצה של מטאורים שבאים מכיוון אחד. כבר נתקלנו במטרים שהגיעו ממוקד שלא היה ידוע לנו לפני כן.

אחד מהם, למשל, היה כדור אש בוהק שחדר לאטמוספרה בעומק כזה שנותרו ממנו שאריות. סלעי חלל כאלה שהגיעו לפני האדמה, נקראים בשם מטאוריטים.

צייד המטאורים המלהיב ביותר שלי היה ב-2008. זאת הייתה הפעם הראשונה שאסטרואיד התגלה בחלל כשהוא מתקדם היישר לעברנו (אסטרואיד הוא גרם הדומה לשביט, אלא שכבר איבד את הקרח שהיה בו ואת מקצת תרכובות הפחמן שלו או את כולן. אסטרואידים נוטים פחות להתפרק.) הגרם הזה היה בקוטר של ארבעה מטרים בערך. הוא נכנס לאטמוספרה מעל סודן והתנפץ לרסיסים. רובם נשחקו לאבק, אבל נשארו גם כמה שברים גדולים יותר. יצאנו עם סטודנטים מאוניברסיטת חרטום לחפש את השברים, ומצאנו בסופו של דבר כ-600 מטאוריטים. להפתענו זאת היתה חבילה מעורבת של לפחות 10 סוגי מטאורים. האסטרואיד הזה היה עולם ומלואו.

אם אתם רוצים להשתתף במעקב שלנו אחרי מטרי מטאורים, אתם יכול להשתמש במצלמה המחוברת למחשב. עליכם רק למצוא חבר שגר במרחק של 50 עד 150 קילומטרים מכם, כדי לאפשר טריאנגולציה של השובלים. אפשר להגיע לפרויקט המקוון כאן. יש מטאורים בכל לילה, ובכל לילה יכולות להיות הפתעות, אז פקחו עיניים לרווחה.

– מתוך שיחה עם מריסה פסנדן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן