סיקור מקיף

יהושע בן נון-היה או לא היה?

"שמש בגבעון דום"

ספר יהושע מתאר את מסע הכיבושים של יהושע בן נון ברחבי הארץ,על מנת ליורשה וליישב אותה. יהושע קיבל מינוי זה ממשה עוד בזמן מסע הנדודים במדבר.על פי המסופר,יהושע ניהל מסע כיבושים אגרסיבי מאוד.בהשוואת הכתוב לכל אורך הספר לספרו של פלוויוס "קדמוניות היהודים" מצטיירת דמות של אדם החלטי,אשר ניהל את הקרבות בשיקול דעת ובתבונה רבה ובתבונתו שימש את העם גם לאחר שפרש מפעילותו עד לפטירתו בהיותו בן 110 (פלוויוס 156:1967 ).

למעשה לא יודעים שום דבר על האיש. בניגוד לדמויות מכוננות אחרות במקרא, הכתוב לא מוסר שום דבר על החוגים המקורבים אליו או על בני משפחה כפי שאלה מוזכרים אצל דמויות מכוננות אחרות בין שמדובר באבות האומה או במלכים הראשונים שאול,דוד ושלמה שלהם מוקדשים חלקים רבים במקרא.הכתוב מדווח על בניהם,על הנשים ועל אישים אחרים שלהם נגיעה לתהליכי קבלת ההחלטות כמו שרי צבא ונביאים. גם אצל פלוויוס אין שום אזכור לגבי מכלול זה של אישים ולו ברמז,מה שמעורר תהיות רבות. לא ניתן על כן ללמוד לגבי אפיונים אישיותיים נוספים שלו באשר למערכת היחסים שלו עם המקורבים אליו.דמות סטרילית משהו.מי היתה האישה שאיתה חי? האם היו לו מספר נשים? האם היו לו ילדים? בגלל מרכזיותו של יהושע כדמות מכוננת בנרטיב המקראי, הכתוב אמור היה לתת לכך אזכורים שונים ולו מינימליים. מה שמחדד שאלה זו היא התנהגות העם לאחר מותו: "ויעבוד ישראל את יהווה כל ימי יהושע וכל ימי הזקנים אשר האריכו ימים אחרי יהושע ואשר ידעו את כל מעשה יהווה אשר עשה לישראל"(יהושע כד 31 ).המשמעות המתבקשת היא שלמשך תקופה מסויימת הזקנים הם שהנהיגו את העם.ליהושע לא היה ממשיך. למה? כאילו שנוצר איזה שהוא ריק מנהיגותי

הציון הכרונולוגי היחידי לגבי יהושע שהוא היה בן 110 במותו. בן כמה היה כאשר מונה על ידי משה כיורשו? עדות לכך אפשר למצוא בדיאלוג שהתנהל בינו לבין כלב בן יפונה, כאשר זה האחרון ביקש נחלה בארץ ככתוב:" ויגשו בני יהודה אל יהושע בגלגל ויאמר אליו כלב בן יפונה הקניזי.אתה ידעת את הדבר אשר דיבר יהווה אל משה איש האלוהים על אודותי ועל אודותיך בקדש ברנע בן ארבעים שנה אנוכי בשלוח משה עבד יהווה אותי מקדש ברנע לרגל את הארץ" (יהושע יד 7-8 ).בתום הצגת דבריו עונה משה: "ועתה הנה החיה יהווה אותי כאשר דיבר זה ארבעים וחמש שנה מאז דיבר יהווה את הדבר הזה אל משה אשר הלך ישראל במדבר ועתה אנוכי היום בן חמש ושמונים שנה"(שם פסוק 10 ).מדברים אלה אפשר לומר שיהושע נשלח למשימת הריגול כאשר היה בן 45.(המקרא מספר לנו היה שמשה בן 120 במותו. מאחר והמסע במדבר נמשך 40 שנה, יציאת מצרים החלה כאשר משה היה בן 80 שנה. דבר זה לכשעצמו נראה בלתי אפשרי לחלוטי)ן. גם אם נקבל נתון זה כנכון הרי שכלב בן יפונה הפנה את בקשתו למשה עם תחילת היציאה ממצרים. מה הטעם לבוא בבקשה מעין זו כאשר העם נמצא רחוק מהארץ המובטחת? סביר יותר להניח שכלב בן יפונה היה מעלה בקשה זו סמוך לכניסה לארץ או משעה שנכנסו לארץ והחלו בכיבושה. מה היה גילו של יהושע כאשר פתח במסע הכיבושים קשה לדעת. אולם אם מביאים בחשבון את המובאות המתייחסות לכלב בן יפונה ואת הגיל שמזכיר יהושע נראה שהוא היה בן 50 ויותר.גיל מבוגר יחסית לפתוח במסע כיבושים.

על פי פלוויוס "שנות חייו מאה ועשר,מהן היה עם משה ארבעים שנה לשם לימוד התורות המועילות ואחרי מותו זה שימש שר צבא עשרים וחמש שנה"(פלוויוס 156:1967 ).משתמע מכך שתקופת הכשרתו של יהושע החלה עם תחילת היציאה ממצרים,נמשכה לכל אורך מסעי הנדודים והסתיימה עם הכניסה לארץ כאשר היה בן 80 ואז החל במסע הכיבושים, מה שנראה בעליל בלתי אפשרי לחלוטין והוא פסק מכך בהיותו בן 105. אי הקוהרנטיות בהשוואה בין שני המקורות והעובדה שעל פי שניהם הוא פתח במסע הכיבושים בגיל מבוגר מעוררת ספקות באשר למהימנות הכרונולוגיות המוצגות הן בספר יהושע והן אצל פלוויוס.

החסר האינפורמטיבי באשר למשפחתו של יהושע ,לאפיונים האישיותיים והעמימות הכרונולוגית יכולים לעורר שאלת יסוד שמא יהושע בן נון לא היה ולא נברא או שחי היה רק בזמן מסע העם במדבר. כיבוש הארץ נעשה על ידי אדם או קבוצת אנשים אחרים ושמו של יהושע הואצל עליהם מתוך מטרה להעצים את אישיותו.סביר להניח שמי שכתב ספר זה או ליקט מקורות שונים המתייחסים למסע הכיבושים חסר היה מידע זה.

מקור

יוסף בן מתתיהו(פלוויוס יוספוס)-קדמוניות היהודים כרך א' הוצאת מוסד ביאליק 1967

אתר חופש

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. יפה. לא היה בדעתי להגיב, אך כשצפיתי בכל הבורים שמלאו כאן תוכן בקבעון המוחי שלהם, החלטתי לאזן. פוסט סביר, רק שהחישוב מראה – על 2 הסברות שהועלו – כי יהושע המצביא המהולל (שסביר להניח שאפילו סוס לא היה לן) היה קשיש בן 85 (או 80 פלוס) כשנכנס לכבוש הארץ. לכותב המאמר- אם בעת המרגלים היה בן 45, פשוט תוסיף לזה עוד 40 שנה.

 2. שטויות.
  בגלל גילו המופלג לא ייתכן שכבש את הארץ?
  מחקר מדעי מוטה בכוונה.

 3. מהם דברי ההסתה האלו כנגד יהושע? ואני מצטט: "יהושע ניהל מסע כיבושים אגרסיבי מאוד". האם בכלל אתם יודעים מיהו בכלל יהושע?? יש כאן בורות גדולה מאוד (ואולי אפילו גרוע מזה..) האם אתם יודעים מדוע נכנס ספר יהושע לתנ"ך? מה מטרתו? מדוע צווה הקדוש ברוך הוא על בחירתו של יהושע למנהיג על עם ישראל לאחר מותו של משה רבנו? חבל שהדברים נכתבו בסגנון כזה. עדיף היה לא לפרסם אותם…

 4. לאורך התורה יש הר ניסים.. אבל מה שלא הגיוני זה הגיל המופלג (לפני אברהם חיו יותר) של משה ויהושוע??

  בגלל שאין מספיק ראיות אז כנראה הוא מעולם לא נברא?
  זה מחקר מדעי??

  הרי לפי תורת הקוונטים – כותב המאמר הזה בכלל לא קיים עד שאני אראה אותו בעיניים שלי – וגם אז, זה רק בעייני

  ובכוונה הלכתי לקיצוניות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן